Televizní tipy na týden 4. – 10. června

Film týdne – Interstate 60
(čtvrtek 7.6, 22.20 na Nova Cinema)

Režie: Bob Gale
Hudba: Christophe Beck
Hrají: James Marsden, Gary Oldman, Matthew Edison, Chris Cooper, Amy Smart, Christopher Lloyd, Kurt Russel…

Pánové Resnais i Hitchcock prominou, filmem týdne je pro mě dílo Boba Galeho. Příběh s poselstvím natolik moudrým a v dnešním světě potřebným by neměl být ignorován. Lidé skutečně mnohdy kolem těch nezajímavějších míst jen prosviští v zanícené honbě za něčím, co se nakonec ukáže jen jako pomíjivý pocit sebeuspokojení. Vyjádřeno slovy Mňágy – cesta může být cíl. O tom nás, i sebe samotného, přesvědčí James Marsden spolu se ztělesněnými anděly, kterým bychom rovněž měli naslouchat, jako svému srdci.
Pokud jste noční tvorové a dáte si Interstate 60 až v noční repríze, stihnete před ní večerní Loupež po Italsku na sousedním programu.

Loni v Marienbadu
(pondělí 4.6, 20.50 na ČT2)

Režie: Alain Resnais
Hrají: Delphine Seyrig, Giorgio Albertazzi, Sacha Pitoëff…

Odborní jazykové shledávají tento počin velikána Alaina Resnaise přelomovým filmem, a to především pro jeho moderní pojetí, které vzhledem k roku vzniku (1961) vyčnívá z řady. Vypráví příběh muže a ženy, kteří se střetnou během lázeňského pobytu v luxusním hotelu. Muž se snaží vzbudit ve své společnici vzpomínky na rok loňský, kdy spolu zažili krásné chvilky. K jeho smůle si však ona na nic z toho nevzpomíná. Krom jiných otázek nám film položí i tu, jaký je rozdíl mezi skutečností a snem. Za svou snahu byl odměněn Zlatým lvem po uvedení na filmovém festivalu v Benátkách.

KOUKNI SE  Sestavte si interaktivní model DROIDA R2-D2!

Černý den v Black Rock
(úterý 5.6, 21.55 na ČT2)

Režie: John Sturges
Hudba: André Previn
Hrají: Spencer Tracy, Robert Ryan, Anne Francis…

Black Rock je krásný poetický název pro největší filmovou díru světa. Čas se tam zastavil, naopak už dlouhá léta v Black Rock nezastavil žádný vlak. Až jednoho dne dorazí vskutku podivínský muž, válečný mrzák jménem Macreedy. Kdo ví proč, přijel vyhledat jistého Komaka. V tamních domorodcích však toto jméno vyvolává paniku a zděšení. Kdo je vlastně Komako a co se stalo, že i samozvaný vládce vesničky se snaží Macreedyho odradit od jeho úmyslů?
Moderní western bez kovbojů si vysloužil u Akademie tři nominace na blyštivé sošky a dostal se do výběru Zlaté palmy.

Faunovo velmi pozdní odpoledne
(úterý 5.6, 22.50 na Nova Cinema)

Režie: Věra Chytilová
Hudba: Jiří Stivín
Hrají: Leoš Suchařípa, Libuše Pospíšilová, Jiří Hálek…

Poměrně dlouho jsme tu neměli domácího zástupce. Možná i z vrozené slabosti pro ženy ukazuji prstem na počin Věry Chytilové, která v roce 1983 natočila groteskní snímek o stárnoucím svůdníkovi mladých dívek, kterému v životě nastává velmi pozdní odpoledne. Snaží se na poslední chvíli urvat pro sebe, co se dá. Snaží se vyrovnat s vědomím, že po pozdním odpoledni přijde večer, a pak už jen tmavá dlouhá noc. Rozervanou duši stárnoucího osamělého muže dokonale vykreslil skvělým výkonem Leoš Suchařípa.

KOUKNI SE  Viník: Remake Tísňového volání má premiéru na Torontském festivalu

Psycho
(sobota 9.6, 0.30 / sobota 9.6, 3.55 na Prima Cool)

Režie: James Mangold
Hudba: Alan Silvestri
Hrají: John Cusack, Alfred Molina, Amanda Peet, John Hawkes, Ray Liotta..

Film, který znáte ještě před tím, než jej vidíte. Film, který ovšem o to více musíte vidět, abyste docenili jeho význam a pochopili, proč se stal takovým kultem. Čistá filmařina z rukou toho nejpovolanějšího, 109 minut skvělé zábavy.
Pokud si i v tomto případě počkáte na reprízu v ranních hodinách, stihnete oproti předešlému případu tak maximálně volání věštce…

9. rota
(sobota 9.6, 22.45 na ČT2)

Režie: Fjodor Bondarčuk
Hrají: Artur Smoljaninov, Fjodor Bondarčuk, Alexej Kravčenko…

Ruský válečný velkofilm. Ano, čtete správně – ruský. Přibližuje konflikt Rusů s Afgánci, mapuje výcvik ruských vojáků a následný střet na bojišti s odhodlaným nepřítelem, který rozhodně nemá v úmyslu padnout před silnou říší na kolena. Film je samozřejmě inspirován skutečnými válečnými pletkami těchto dvou táborů.
Zajímavostí je, že sám režisér si zahrál jednu z hlavních rolí. Takový ruský následník Clinta Eastwooda…?

Nepříjemná pravda
(sobota 9.6, 17.55 na Nova Cinema)

Režie: Davis Guggenheim
Hudba: Mchael Brook
Hrají: Al Gore

Ani toto byste neměli nechat bez povšimnutí. Bývalý americký viceprezident Al Gore se snaží probudit lidi (především pak Američany) z letargického spánku a vyvolat v nich chuť k boji proti ničení Země. Nejsem odborník, abych mohl soudit, v čem má Al Gore pravdu a v čem nikoli. Ctím však staré známé pořekadlo, že na každém šprochu pravdy trochu.

KOUKNI SE  Legendární Omar ze seriálu The Wire zemřel ve věku 53 let

Hádej, kdo přijde na večeři
(neděle 10.6, 22.35 na ČT2)

Režie: Stanley Kramer
Hudba: Frank De Vol
Hrají: Spencer Tracy, Sidney Poitier, Katharine Hepburn…

Spencer Tracy podruhé, tentokrát jako otec, manžel a hlava ryze liberální rodiny. Rodinné základy se začnou otřásat oznámením dcery, že se chce provdat za černošského lékaře. Film těží z vynikajícího scénáře, brilantních dialogů a neméně skvělých hereckých výkonů. Dva Oscary a sedm Zlatých glóbů nezíská jen tak ledajaký kousek…

Hon na ponorku
(neděle 10.6, 20.00 na Nova Cinema)

Režie: John McTiernan
Hudba: Basil Poledouris
Hrají: Sean Connery, Alec Baldwin, Scott Glenn…

Sice to není tak dávno, co se nám tady takhle ponorka naháněla naposledy, přesto mi dovolte znovu upozornit na boj Seana Conneryho s Alecem Baldwinem v záležitosti útočící ponorky nesoucí jméno Rudý říjen. Film je natočen podle bestselleru Toma Clancyho a z hlubin mořských vod si pro sebe vylovil dokonce i jedno oscarové ocenění.
Přeji vám hezký filmový týden, ve kterém si (krom jedné výjimky) plně vystačíte s programy ČT2 a Nova Cinema. Souboj titánů skončil nerozhodným skóre 4:4.

Josef Vajrauch

Předchozí článekTV Spot: Expendables 2
Následující článekRecenze: Nedotknutelní

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

twenty − nine =