Tam, kde pramení klid

Žádná hudba, jen ozvěny smíchu z kuchyně a od stolů. Na brněnské ulici Špitálka se nedávno otevřel hraniční přechod – z koloběhu velkoměsta a uspěchaných kanceláří do tichého prostoru odizolovaného od rušné ulice, ale i od slepé uličky nekompromisních výživových trendů. Bistro Prameniště se vydalo proti proudu – tam, kde pramení čistá chuť surovin a zdravý pohled na „zdravou“ výživu.

Život je o projektech

Anna Palacká se ještě donedávna věnovala mezinárodním projektům. V loňském v říjnu se před ní a její kolegyní Karin Kubánkovou vynořily prostory, které byly sice o něco větší, ale zároveň ne tak velké, aby se v nich ztratily jasné vize a myšlenky, se kterými se majitelky pustily do investičního projektu. Do projektu, který tentokrát netvořily pro někoho, ale který vycházel z nich samotných. „Byla to přirozená cesta. Nevnímala jsem to tak, že přecházím do gastronomie, ale že budu pracovat na něčem, co mi teď aktuálně dává smysl. Život je o projektech,“ vypráví Anička.

Slow growing

Ze soukromých zdrojů se na adrese Špitálka 37 odehrává upřímná hra jak se surovinou, tak s interiérem, který zatím stále roste společně s nápady a zajíždějícím se provozem. Z ulic, které začínají znít brněnským Cejlem, vám bude stačit několik kroků k tomu, abyste se ocitli ve světlém a tichém bistru, které má co říct a které vám přesto dává příležitost poslouchat sami sebe a svoje tělo. Přesně z toho důvodu nečekejte ani hudbu, ani výrazný design. Kromě originálních maleb na zdi od tatérky Marie Kraus, které vám radí, jak si v bistru nafiltrovat vlastní kávu, knih na poličce a vůně obědového menu by vás měla rušit snad jen vlastní spokojenost a jiný pocit, než který znáte z rychlojídelen a přeplněných kaváren. Ze soukromých zdrojů buduje pětičlenný tým oázu klidu – slow growing, který chce zpomalit dnešní rychlou dobu.

KOUKNI SE  Je budoucnost asistované sebevraždy v Kapsli smrti?

Recepty psané surovinou

„Chtěli jsme se vrátit k jednoduchosti a pracovat se surovinou tak, jak si o to ona sama říká,“ vysvětluje Anička. V Prameništi se najde místo pouze pro přirozená dochucovadla, pro kombinace schválené na „poradě“ a pro improvizaci, která reaguje na fakt, že zelenina chutná pokaždé jinak a že se dobře sladěné jídlo nedá naplánovat jenom na papír. Pod recepty je však podepsaná i tolerance, respekt, šetrnost k potravině i k sobě a přemýšlení. Výsledkem je bezlepkové, vegetariánské a většinou veganské menu, které nesleduje výživové trendy, ale výživové údaje. „Je to výsledek toho, jak jsme přemýšleli a jak přemýšlíme teď. Je to průsečík,“ zdůrazňuje majitelka.
Mléčné výrobky a vejce z kozojedské farmy nebo farmy Amálka a pokračující hledání spolehlivých a malých dodavatelů s příběhem jsou kousky mozaiky, kterou bistro Prameniště skládá pro lidi, kteří nejsou krátkozrací, ale hraví, zvědaví a nadšení z nekomplikovaného, a přesto dobrého jídla.

Česká exotika

Do Prameniště se můžete přijít nasnídat, napít výtečné filtrované kávy z drahonické či nějaké brněnské pražírny jako Rebelbean nebo zakrojit do zdravě vyhlížejících, převážně bezlepkových, dezertů s minimem bílého cukru a maximem nápadů pekařky a cukrářky Lenky. Míchaná vajíčka s restovanou zeleninou a kváskovým chlebem, anebo sladké bezlepkové palačinky s ovocným krémem? Nejvíce hostů si však toto bistro zaznamenává jako místo pro obědovou pauzu nebo možnost, jak si díky rozvozu vychutnat oběd přímo v kanceláři. Bramborovo-zelný salát s kvašenou červenou řepou a sklenkou podmáslí nebo kulajda z cukety s koprem jsou ukázkou, že ke štěstí a dobrému poobědovému pocitu není potřeba mnoho. „Je to trochu paradox, protože jídla, která jsou pro nás naprosto běžná, jednoduchá a připravená jen z mála kvalitních surovin a správného koření, znamenají pro hodně hostů exotiku. Už nejsme zvyklí na čistou chuť potravin,“ říká Anička.
Prázdninové menu o polévce a jednom hlavním chodu se brzy rozšíří a možná se dočkáme i velkého menu s nápojem a dezertem. Za návštěvu stojí i paprikový hummus s arabským kořením, carpaccio s grilovaným kozím nebo ovčím sýrem a burger podle vlastní receptury bistra. Vyprodané fazolky na řecký způsob jsou malým náznakem, že slovo „originální“ bude v gastronomii brzy nadobro vytlačeno třemi P – „původní“, „prosté“ a „prvotřídní“.

KOUKNI SE  Proč byste měli být vděční za netopýry na vašem pozemku

S přidanou hodnotou

Bistro Prameniště vznikalo s myšlenkou občerstvit tělo i duši. Kromě denní nabídky, pečení bezlepkových dezertů na objednávku a firemních cateringů má tohle místo otevřené dveře pro kreativce i chuť učit se novým věcem a posouvat (se) dál. Během září proběhnou na Špitálce první workshopy neformálního rázu. Budou se péct zdravé raw sladkosti, vařit thajská kuchyně, ale i malovat a pronikat do principů tradiční čínské medicíny. Jídlo v trochu jiném pojetí. „Zdraví není jen o stravě, ale i o odpočinku a barevném životě. Všechny naše akce by měly návštěvníkům darovat netradiční zážitek,“ doplňuje Andrea Zatloukalová, členka týmu Prameniště.

Tam, kde čas utíká jinak

Nafiltrujte si vlastní kávu, namelte si vlastní vločky, poseďte u dobrého oběda a zastavte čas. Když vám v bistru vysvětlí, proč právě název „Prameniště“, dozvíte se, že internet zapojil pan Švestka, vodu zařídil pan Hruška, o nábytek se postaral pan Jelínek… A tak prostě musel vzniknout pramen, kam by se okolní „zvěř“ chodila napít a dobít energii. A až se tomu s příjemným personálem zasmějete a usednete ke stolu, pochopíte, že jste na jednom z mála míst, kde se můžete nejen chutně najíst, ale i ztichnout a dojít k vlastnímu prameni.

Blanka Datinská

FOTO: Blanka Datinská, Bistro Prameniště

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

12 − ten =