Syrové vikingské drama Seveřan s hvězdným obsazením

Alexander Skarsgård řádí jako vikingský mstitel v traileru na film Seveřan.

Robert Eggers, uznávaný režisér filmů Čarodějnice a Maják, pronesl, že tento film je „zdaleka nejtěžší věcí“, kterou kdy natočil.

„Pomstím tě, otče. Zachráním tě, matko. Zabiju tě, Fjolnire.“ To jsou jediné úkoly, které má Alexander Skarsgård na mysli, když se hvězda seriálů True Blood a Big Little Lies v prvním traileru k filmu Seveřan mění ve Vikinga toužícího po pomstě.

Robert Eggers, který režíroval menší, nezávislé filmy Čarodějka a Maják, nyní dostříhává jeho dosud nejambicióznější projekt. Je to příběh vyprávěný očima Amletha (Skarsgård), který je svědkem vraždy svého otce, krále Aurvandila (Ethan Hawke), rukou svého strýce Fjolnira (Claes Bang). Jeho matka, královna Gudrun (Nicole Kidman), je zajata a Amleth prchá ze své rodné země. Ale stejně jako zbitá Arya Stark, která si každý večer nahlas čte seznam svých vražedných cílů, přísahá pomstu tomu, kdo ho o všechno připravil.

„Je to v podstatě příběh Hamleta nebo Lvího krále, což byl původně starý severský příběh, kde se postava Hamleta jmenovala Amleth. My jsme ho převyprávěli po svém,“ říká Eggers. „Je to vikingská sága s magií a meči a mystikou a vším, co od toho očekáváte.“
Čarodějka, která vyšla v roce 2015, udělala z Eggerse i Anyi Taylor-Joy (která se objeví i ve filmu Seveřan) indie hvězdy. Eggers pak našel spřízněnou duši ve Skarsgårdovi, který se už nějakou dobu bezvýsledně pokoušel natočit film o Vikinzích. Ten muž dokonce jako Viking vypadal. „Pamatuju si hlavně, jak byl vysoký,“ říká Eggers a směje se při vzpomínce na první setkání. „Když jsme na konci vstali, abychom si potřásli rukama, trvalo mu asi 30 vteřin, než se úplně postavil. Tak byl vysoký.“

KOUKNI SE  Filmoví Tři tygři vstupují do kin


Scénárista a režisér už měl v hlavě příběh o Vikinzích, koncept, z něhož se stal Seveřan. „Čarodějnicí jsem chtěl říct: ‚Vlastně vám ukážu, co jsou čarodějnice doopravdy‘.“ Seveřan je stejný nápad. „Lidé si myslí, že znají Vikingy. Vzpomenou si na film o Vikinzích s Kirkem Douglasem [Vikingové z roku 1958]. Myslí si, že jsou to kreslení chlapíci s rohatými přilbami nebo jak je ukazují některé televizní pořady, že se Vikingové oblékají jako rockové hvězdy. Tenhle film na téma Vikingové jde úplně jinou cestou.“


Eggers zavolal svému příteli, islandskému spisovateli a básníkovi Sjónovi, zda by s ním nenapsal scénář. Se Sjónem se seznámil už dříve, seznámila je zpěvačka Björk. Díky tomu také Björk získala roli ve filmu Seveřan. Eggers i Sjón si nedokázali představit nikoho jiného, kdo by mohl roli Seeress ztvárnit. („Nezapomeň, pro koho jsi uronil svou poslední slzu,“ pronese postava v traileru). Eggers si všímá Björčina „magického charismatu“ a dodává: „Ona je úplně svá.“


Herečka Taylor-Joy se znovu setkává se svým režisérem, který ji už obsadil do role Čarodějky. Tady si zahrála také určitou mystickou osobu: „Tvá síla láme mužům kosti. Já mám lstivost, která láme jejich mysl,“ říká Olga Amleth.

Dafoe, další z Eggersových obsazovaných herců, se objevuje v roli Heimira Blázna. A matku hlavního hrdiny hraje slavná Nicol Kidman. Ale ze všech tváří mezi herci je to Skarsgård, kdo film táhne. Podle režiséra Eggerse pro roli zcela změnil fyzickou konstituci, je větší než Tarzan. Úplně se do té postavy vžil a to můžete vidět už v ukázce, kdy ukáže svou zuřivou podobu.

KOUKNI SE  Viník: Remake Tísňového volání má premiéru na Torontském festivalu

Doufejme, že Seveřan se vydává opravdu krutou a syrovou stopou a natře to takovým seriálům, jako jsou Vikingové. Přesvědčit se o tom můžeme v kinech 22. dubna příštího roku.

Dorota D.

Předchozí článekDvě ženy obvinily pana Božského ze Sexu ve městě ze sexuálního zneužití
Následující článekKevin Spacey se objeví v prvním filmu od obvinění ze sexuálních obtěžování

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

four + 20 =