Steve Jobs: Legendární průkopník míří potřetí do kin

Strhující životní příběh Steva Jobse, geniálního průkopníka počítačového průmyslu a jednoho ze zakladatelů nadnárodní společnosti Apple, se dočká již třetího filmového zpracování. Režisér Danny Boyle a scénárista Aaron Sorkin nám přinášejí další sondu do Jobsova života, opět ve formě životopisného dramatu. Jejich snímek s Michaelem Fassbenderem v hlavní roli čeká česká premiéra 12. listopadu.

steve-jobs-movieJobsova vášeň a vynalézavost se staly hnací silou digitálního věku, jeho cesta k revoluci technologie však byla cestou obětní. Obrovský úspěch a s ním spojené aktivity nakonec ovlivnily jeho rodinný život a možná i zdraví. V novém slibném zpracování prozkoumáme zkoušky a triumfy génia moderní doby, jedné z nejvýraznějších osobností století a pozdějšího výkonného ředitele společnosti Apple, Stevena Paula Jobse.

Walter Isaacson svým úspěšným životopisem počítačového velikána uvedeným na knižní pulty jen pár týdnů potom, co podlehl rakovině slinivky břišní, poskytl díky materiálu z více než čtyřiceti rozhovorů hluboký, introspektivní pohled do života novátorského muže s velkou vizí. Díky desítkám rozhovorů s členy rodiny, přáteli, kolegy, konkurenty a nepřáteli poskytl čtenářům natolik upřímný náhled na skutečnou postavu Stevena Jobse, že se jeho kniha stala výborným základním kamenem k vytvoření už druhého celovečerního filmu.

Po prvním pokusu o zmapování Jobsova života a práce z roku 2013, kde se hlavní role ujal Ashton Kutcher, přichází fassappledvojice Boyle a Sorkin odkrýt skutečnost z jiného pohledu. Scénárista nového snímku uvedl, že v něm bude Steve zobrazen zčásti jako hrdina a zčásti jako záporák, hlavně ale jako fascinující člověk. Velký vliv na formování příběhu měla i Jobsova dcera Lisa Brennan-Jobs se kterou měl po mnoho let velmi složitý vztah. Až potom, co skončil s Applem, se Steve dokázal usmířit se svou bývalou přítelkyní a matkou Lisy, Christinn Brennan, a vytvořil si s dítětem vztah natolik blízký, aby podepsal jeho rodný list a stal se tak pro něj oficiálně otcem. Tím Lise přibylo ještě jedno příjmení a skončila noční můra, kterou si musela s matkou projít poté, co ji vlastní otec i přes pozitivní test paternity veřejně popřel. Jobsův kolega a spoluzakladatel společnosti Apple na tohle téma řekl: „Bylo to pro mě těžké, dokonce být zticha, když Jobs odmítl uznat své dítě i když na penězích nezáleželo.“ Kvetoucí vztah mezi tátou a dcerou proto bude pravděpodobně ústředním bodem zápletky, sloužícímu k zlidštění muže zaměstnanci často popisovaného jako popudlivý a „vytrvalý perfekcionista posedlý produktem až do posledního malého detailu“. Podle scénáristy Sorkina to byly právě složité vztahy, co ho k filmu táhlo. Obzvláště ten s Lisou, se kterou se mu povedlo při psaní scénáře strávit nějaký čas, a protože se na tvorbě Isaacsovy knihy nijak nepodílela, může, alespoň ze svého pohledu, dodat filmu to něco, co Walterově biografii chybí.

KOUKNI SE  Trailer na film Borat 2

steve-jobs-trailerNatáčení novinky probíhalo na několika místech v Kalifornii, například v Los Altos, kde mladý Steven se svým kolegou a jmenovcem Stevem Wozniakem postavili v garáži Jobsových rodičů svůj první Apple počítač, dále v Berkley, Cupertinu a dalších. Snímek nám nabídne šestnáct let velikánovy existence ve třech třicetiminutových částech, navázaných na úspěšná vypuštění počítačových produktů na trh. Plusem je, že filmování z velké části probíhalo na stejných místech, kde se události odehrávaly, a proto si budeme moct užít rekonstrukci v plně autentickém prostředí.

Herecké obsazení prošlo mnoha velkými změnami. Najít někoho, kdo by zahrál Steva Jobse, rozhodně nebyl snadný úkol. Podle Aarona Sorkina bylo hledání obtížné hlavně kvůli naprosto nepředstavitelným nárokům hlavní role: „Scénář má 181 stránek, asi 100 z nich je tahle jedna postava,“ přiznal Sorkin. S obsazením postavy šiboval i spor o režii. Té se měl původně chopit David Fincher, který se už dříve úspěšně popral s formováním populárního hitu o založení Facebooku, The Social Network. Fincher byl ale z filmu vypuštěn, když studio odmítlo vyhovět jeho nehorázným požadavkům – platu 10 milionů dolarů a plné tvůrčí kontrole nad projektem. S Fincherem bohuželsj zmizel i adept na hlavní roli, herec Christian Bale, a když se na režisérskou židli usadil současný Danny Boyle, ihned oslovil Leonarda DiCapria. Ani on (místo toho přijal práci na filmu The Revenant), ani Bale však neprojevili o roli zájem, a tak byla nakonec přiklepnuta Michaelu Fassbenderovi.

KOUKNI SE  Úplně cizí lidé: Nicole Kidman herecky září v psychothrilleru z wellnes

Fassbenderem, známým pro svou roli Magneta ze sci-fi filmu X-Men: Budoucí minulost, výčet kvalitního hereckého zastoupení zdaleka nekončí. Spolu s ním se objeví hvězdy jako Kate Winslet (Titanic) v roli Joanny Hoffman, bývalé marketingové šéfky Macintoshe, Seth Rogen (22 Jump Street) jako Steve Wozniak, spoluzakladatel společnosti Apple, který při tvorbě filmu dělal konzultanta, Jeff Daniels (Kvílení), jako bývalý ředitel firmy Apple – John Sculley, Katherine Waterston v roli Jobsovy ex-přítelkyně Chrisann Brennan a další.

Jitka Vorálková

www.imdb.com, www.collider.com, www.ropeofsilicon.com, www.theguardian.com, www.macrumors.com

 

Předchozí článekRECENZE: Pátá žena je zatím posledním přírůstkem v sérii komisaře Wallandera
Následující článekMFF KV 2015: Až příliš teplý festival

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

11 + twenty =