Star Wars hry, které si musíte alespoň jednou zahrát II

Po nějakém čase jsme tu opět zpátky s těmi nejlepšími hrami, které čerpají z nekonečného světa Star Wars. Připravte se na další tři hry, které by si měl každý zarytý fanoušek této kultovní ságy alespoň jednou zahrát.

 

Pokud jste někdy zatoužili stát se hlavním komandérem a zažít na vlastní kůži jaké to je útočit s gigantickými tanky AT-AT na tajnou základnu rebelů, tak jste tady na správném místě. Jedná se o jednu z nejlepších Star Wars her vůbec, která vznikla ve zlatém věku strategií v roce 2006. George Lucas měl poměrně dost co napravovat. Po naprosto zpackané strategii Force Commander, kterou většina hráčů považuje jako za vůbec nejhorší hru universa, se chtěl Lucas ukázat i v dobrém světle. S Empire at War se mu to rozhodně povedlo. Hodně zajímavé bylo už jen zařazení děje pro singleplayer. Hra vám nabízí události, které se staly po episodě tři, kdy Republiku vystřídalo mocné a temné Impérium. Samozřejmě se změnou režimu přichází na řadu i odpor – Rebelové, též zvaní jako Aliance. A právě zmíněná Aliance získala informaci o supertajné ničivé zbrani, která by mohla zvrátit jazýček vah na stranu Impéria. Znalí fanoušci jistě vědí, ale pro ostatní zmíním, že tou tajemnou zbraní není nic menšího než samotná Hvězda smrti.

Ve vesmíru

Empire at War nejsou jen klasickou real-time strategií. Válčí se tu totiž jak v galaktickém měřítku (obsazujete planety po celé galaxii na kterých budujete flotily, stavíte budovy, atd), ale i v hlubokém vesmíru nebo v drsných podmínkách přímo na povrchu planet. Hodně povedené jsou vesmírné souboje, kdy flotily obou znesvářených rivalů válčí v nekonečnu za pomoci dobře známých lodí jako jsou X-wingy až po gigantické imperiální křižníky. Dobré zpestření jsou třeba i příběhové mise. Například na tajné misi, kde ovládáte jen jednu loď´. Ovšem není to obyčejná loď. Je to Otrok I (Slave l) obávaného nájemného lovce Bobby Fetta. Ten schovávající se mezi meteority tajně sleduje nepřátelské lodě a pomocí výbušnin jim posléze poměrně vydatně škodí.

KOUKNI SE  Need for Speed: Payback v říjnu zcela zadarmo

I na zemi

I zde vsadila hra na lehkou odlišnost od klasických strategií. Nestavíte si zde žádnou základnu, tu už jste si postavili v galaktickém módu. Jediné, co tedy můžete stavět je obraný systém v podobě věží, laserů a opevnění. Mise jsou klasické dobývání a obsazování území a styčných bodů. Další změnou je i to, že si nebudujete vojsko. Jen si můžete zasílat posily. A samozřejmě tu máme i hrdiny. Od nám všem známých jako je Darth Vader, Han Solo, Císař Palpatine, Chevbacca atd., až po méně známé Kyle Katarn nebo Mara Jade. Vzhůru do boje. Galaxie se totiž sama neosvobodí.

 

Star Wars: Force Unleashed

Jedna z nejvíce akčních her z celé série ze světa Star Wars. Povedený titul z pohledu třetí osoby inspirovaný původními hrami jako je Jedi Outcast a Jedi Academy.  Původně se jednalo o počin určený na Playstation, ale vyšel i na stolní počítače. Bohužel je to někdy znát, hlavně v ovládání (další díl kompletně pohřbila právě konverze z PS). Pojďme se na hru podívat více do hloubky.

Tajný učedník

Celý příběh hrajete za tajného učedníka Dartha Vadera jménem Starkiller (zajímavost na konci). Toho vychovává Vader od mladých let, neboť když byl Starkiller ještě malé děcko, na vlastní oči viděl, jak mu Vader zabil otce – rytíře řádu Jedi. Když vojáci chtěli zabít i malého chlapce, Vader je všechny proťal svým mečem.  Nyní se stává Starkiller jeho učedníkem, ovšem není ani na straně dobra, ani zla.

Pomsta září modře

Postupem času se Starkiller osamostatňuje a vzdoruje svému mistrovi do takové míry, že ho vyzývá na souboj. A právě tyto souboje s bossy jsou nejzábavnější částí hry. Samozřejmě každý z nich má vlastní systém a dost hapruje i obtížnost jejich porazitelnosti. O to víc je hra různorodá a zábavná. Samozřejmě to nejhlavnější je boj s modrým mečem a používání síly. Odhazování nebohých stromtrooperů nikdy nebylo tolik zábavné, stejně tak jako vrhnout meč proti ohromnému rancorovi (příšera z paláce Jabby the Hutta z Návratu Jediho). Vaše postava má velkou moc, kterou si postupně vylepšuje a podle toho jeho postava zesiluje. Hra obsahuje dva hodně silné momenty, u kterých si řeknete jen klasické „wau“. První z nich je úplně první mise, kdy jako v jediné části hry hrajete za jinou postavu než za Starkillera, a to za samotného Vadera. Ten se svým typicky klidným krokem pohybuje po planetě Wookieů Kashyyk, kde dominuje se svou silou. Naprosto klidně a nevzrušeně stojíte na jedné straně lanového mostu. Proti vám se řítí mnoho Wookijských válečníků. Stále stojíte, nic vás nerozhodí. Když už jsou kousek od vás, odrazí se od země a skočí na vás. Vy je ovšem v pravou chvíli pomocí Síly odrazíte tak moc, že se most rozvlní, dřevěné sloupky popraskají, rozlétnou se na malinké třísky a vaši nepřátelé padají do neznáma za zvuků klasických pro tuto rasu.

KOUKNI SE  Nejlepší hry za rok 2020

předchozí díl naleznete zde[/button]

Ten druhý boj je samozřejmě také Silový. Stojíte mezi troskami a sledujete, jak na vás nalétává ohromný křižník impéria. Jelikož jste jeden z nejmocnějších, co se síly týče, rozhodnete se, že bez použití zbraně křižník sundáte. Silou samozřejmě. A tak ho pomalu nakláníte doleva, doprava, přitahujete si ho k sobě, aby ve grandiózním finále dopadl těsně před vaše nohy. Silný to zážitek.

Hra toho samozřejmě nabízí mnohem víc, ale o tom by se dalo hodiny a hodiny debatovat a stále by se na něco zapomnělo. Nejlepší bude, když si i vy Force Unleashed zahrajete.

Perličky nakonec

Postava Luke Skywalkera se původně jmenovala Starkiller (hlavní postava z této hry).

Herec Sam Witwer, představitel Starkillera, později namluvil v animovaném seriálu Star Wars Clone wars a Star Wars rebels postavu Dartha Maula z první epizody.

 

Star Wars Episode I: Racers

V době, kdy na plátna kin dorazila Episoda I: Skrytá hrozba, se otevřela nová cesta pro hry zasažené tímto světem. Závodní hra totiž ještě v tomto univerzu nebyla. Dost tomu pomohla již zmíněná Episoda I, díky které to všechno začalo. V první části filmu jsou totiž závody pilotované samotným Anakinem Skywalkerem (ano, mladým Darthem Vaderem). Tyto nervy drásající závody vstoupily do dějin filmografie jako jedna z nejlepších závodních scén a honiček vůbec (Star Wars Episode I později i díky této scéně dostala nominaci na Oskara za vizuální efekty).

KOUKNI SE  The Last of Us 2: Povíme vám, proč hráči kritizují příběh, postavy, dějové zvraty a konec hry

Jezdci na startovní pozice

Hra je zábavná a svižná. Na začátku si vyberete jezdce, se kterým chcete závodit (samozřejmě, že já jsem jezdil vždycky jen za Anakina) podle jeho vlastností. Jeden je rychlejší, druhý zase lépe zvládá zatáčky – znáte to. A později i samotný speeder, který si postupem času můžete vylepšovat neboli tunit. Závody jsou prosté, hezky hratelné, v různorodých prostředích a vaším úkolem je jediné: dojet alespoň na třetím místě, abyste si mohli odemknout další trať. Těch není málo, celkový počet dosahuje až na číslo 25 a každá z nich má specifické zkratky nebo nemilé překvapení, které dost dobře umí zatočit s pořadím.

Rychlost se nevyplácí

Dobrým nápadem je vlastnost speederů se přehřívat. Když jedete pořád na „plnej knedlik“, tak se může stát, že uprostřed závodu vám chytne nejdříve jeden, a pak i druhý motor. A to dost silně zkomplikuje vaše naděje na prvenství. Po vzoru filmu si ho můžete samozřejmě alespoň částečně opravit, ale jeho výkon už není nejlepší. Nejlepší je ovšem atmosféra celé hry, kde silně dominuje zvuk a na svou dobu i grafika. Doporučuji si pustit první episodu a hned potom si zazávodit. Nezapomeňte, že hlavně musíte cítit. Věřit svým instinktům

Dnešní výběr her obsáhl celou škálu žánru a je to jedině dobře. I po čtyřiceti letech má svět Star Wars totiž co nabídnout jak filmovým, tak i hráčským fanouškům. A já osobně se nemohu dočkat, co dalšího nám vývojáři připraví.

 

Adam Dvořák

Předchozí článekRecenze: Z lásky k vám jsem trpěla i zabila
Následující článekTrailer: Americký zabiják se chladnokrevně mstí teroristům na Blízkém východě

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

five + five =