Soutěž: Modlitba za Černobyl

Vyhlašujeme soutěž o tři knihy Modlitba za Černobyl

Z26. dubna 1986 zničila série výbuchů reaktor a budovu 4. energobloku černobylské atomové elektrárny, nacházející se nedaleko od běloruských hranic. Černobylská katastrofa se stala největší technologickou katastrofou 20. století.

Modlitba za Černobyl


Pro malé Bělorusko (má 10 milionů obyvatel) znamenala národní neštěstí. Za Velké vlastenecké války zničili němečtí fašisté na běloruském území 619 vesnic i s obyvatelstvem. Po Černobylu přišla země o 485 vesnic a osad. Za války zahynul každý čtvrtý Bělorus, dnes žije každý pátý na zamořeném území. To představuje 2,1 milionu lidí, z toho 700 000 dětí. Počet nemocných rakovinou se po Černobylu znásobil 74krát, úmrtnost se zvýšila o 23,5 %, nejvíc lidí umírá v produktivním věku mezi 45 až 50 lety, zatímco stářím umírá jen jeden člověk ze čtrnácti.
Kniha laureátky Nobelovy ceny Světlany Alexijevičové je sestavena z rozhovorů s lidmi z černobylské oblasti, jejichž život neštěstí zásadně ovlivnilo, s vdovami po hasičích, kteří byli jako první bez jakékoliv ochrany posláni hasit hořící elektrárnu, s mobilizovanými vojáky nasazenými v obrovském měřítku, často nesmyslně, na likvidaci následků katastrofy, s vysídlenými rolníky, vědci, kteří měli zakázáno informovat obyvatelstvo, stranickými pracovníky, kteří zbytečně a marně čekali na pokyny shora. Můžeme ji číst jako varování před technologickou apokalypsou, ale i jako obžalobu komunistického režimu, jehož vinou byla černobylská elektrárna postavena fušersky a s nedostatečnou precizností a který v okamžiku, kdy bylo potřeba rázně jednat, lhal vlastním lidem, rozsah celého neštěstí zastíral a svou nečinností a nekompetentností zapříčinil smrt tisíců lidí. Řada ruských historiků a politologů je přesvědčena, že otřes, jenž černobylská katastrofa způsobila v ruské společnosti, byl jednou z hlavních příčin rychlého pádu komunistického režimu o tři roky později.

Vyhlašujeme soutěž o tři knihy Modlitba za Černobyl

Pro tři šťasné výherce máme knihu. Stačí odpovědět na tři jednoduché otáky:

  1. Ve kterém roce získala Světlana Alexijevičová Nobelovu cenu za literaturu? Nápovědu hledejte ZDE
  2. jak se jmenuje jiná kniha této autorky pojednávající o válce v Afghánistánu? Nápověda ZDE
  3. Kolik bodů získala v hodnocení na kukatko.cz kniha Jak udělat revoluci o ruské punkové skupině Pussy Riot?

Soutěžíme až do 6. srpna. Správné odpovědi nám zasílejte na mail knihy@kukatko.cz. Můžete posílat i ty špatné, ale z těch výherce nelosujeme.

Hodně štěstí a nezapomeňte připojit adresu pro zaslání výhry.

Kristina Doubravová

Předchozí článekTrailer: Třetí série Westworld nám ukáže náš svět za 30 let
Následující článekTrailer: Patrick Stewart se vrací v roli kapitána Picarda ze Star Treku

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

three + 11 =