Poznejte skandinávskou literaturu

Všechny knihy zmíněné v tomto článku můžete zakoupit na webu nakladatelství Kniha Zlín.

 

Počátky zájmu o skandinávskou literaturu

První zmínky o severských literaturách se objevují i dříve, ale hlubší zájem o tuto jazykovou oblast se projevil až u májovců, kteří nejen informovali o dění v této oblasti, ale otiskovali i ukázky z tvorby soudobých skandinávských autorů.
Následující literární generace, generace ruchovců a lumírovců, sice kladly spíše důraz na literaturu slovanských národů či anglosaskou a francouzskou (jako protiváhu k dominujícím vlivům německého intelektuálního prostředí, pod jehož vlivem byla ostatně skandinávská literatura do českého prostředí uváděna), nicméně zájem o mytologii a lidovou kulturu je u obou skupin stále živý.

Inspirace Skandinávií

Autentičtější a mnohovrstevnatější obraz o skandinávské literatuře si český čtenář mohl vytvořit teprve v současné době, kdy vycházejí knihy autorů napříč všemi žánry, od postmoderních experimentátorů, vypravěčů velkých dějinných i lidských příběhů, přes autory dětské literatury, esejů až po autory literatury faktu. Fenoménem, který se šíří po celém světě jako epidemie, je severská krimi, žánr, který už se dávno zabydlel ve vyšších patrech literatury a který kombinuje prvky napětí s prvky psychologického románu a reflexemi společenského dění, které pod rouškou napínavého příběhu skrývají v některých případech ostrou společenskou kritiku.

 

Knihy skandinávských autorů

Jonas Karlsson – Faktura

Práce na částečný úvazek ve videopůjčovně, občasná setkání s hrstkou přátel a nenápadná každodenní rutina zakončená ve většině případů pojídáním pizzy a sledováním filmů v jednopokojovém bytě na stockholmském Södermalmu – tak vypadá život hlavního představitele a vypravěče až do okamžiku, kdy mu v poštovní schránce přistane záhadná faktura na astronomickou částku 5,7 milionů švédských korun. Právě taková je cena za veškeré jeho zážitky a štěstí, které ho kdy potkalo. Jak mohli tomuto nenáročnému filmovému fanouškovi, jenž se spokojí s málem a nemá žádné velké sny či plány, naúčtovat tolik? Nebo je to celé jen mystifikace?
Minimalistická, bizarní a nanejvýš originální Faktura z Karlssonovy sbírky Pravidla hry představuje klenot absurdní literatury zpochybňující to, co štěstím nazýváme a jak ho měříme. Tato novela, napsaná s okouzlujícím humorem a pozorně zachycující slabosti dnešní doby, je zároveň dojemným milostným příběhem, který změní způsob, jakým nahlížíme na svou existenci.

KOUKNI SE  Blíží se hororový festival HorrorCon

Jo Nesbo – Syn

Sonny je ideální vězeň. V moderní, přísně střežené věznici Staten se těší značné oblibě, neboť slouží ostatním vězňům jako zpovědník – naslouchá jejich přiznáním a uděluje jim rozhřešení. Šušká se o něm, že na sebe bere vinu za zločiny jiných a odpykává si jejich tresty výměnou za pravidelnou dodávku drog. Vrchní komisař Šimon Kéfas, působící na osloském oddělení vražd, je policista ze staré školy. V jeden den dostane najednou nový případ a novou spolupracovnici. Ab Lofthus byl policista, Kéfasův kolega a dlouholetý kamarád a také Sonnyho otec. Kvůli podezření z braní úplatků spáchal před lety sebevraždu a jeho čin obrátil Sonnymu i Kéfasovi život vzhůru nohama. Roky ve věznici jednotvárně plynou do chvíle, než si Sonny nečekaně vyslechne jistou šokující zpověď a vydá se soudit živé i mrtvé.

Steffen Jacobsen – Trofej

Mladý manželský pár se po několika letech vydává na společnou dovolenou. Když se jim ale na paty pověsí skupinka brutálních násilníků, promění se výlet do zimních hor v noční můru. Násilné činy v drsné severské krajině však nezůstanou utajeny.
Elisabeth Caspersenová, hlavní dědička celosvětově působícího dánského průmyslového impéria, nachází po nějaké době v trezoru svého otce dévédéčko dokumentující krutou organizovanou honičku a popravu lidí. Takový materiál by mohl fatálně ohrozit prosperitu celé rodiny. Případ proto Elisabeth předá do rukou soukromého detektiva Michaela Sandera, který krok po kroku odhaluje složité vztahy válečných veteránů z Balkánu a Afghánistánu, jejichž zálibou je honba a mučení lidí.
Při vyšetřování zločinu se jeho cesta zkříží s cestou kriminální komisařky Lene Jensenové, která odhaluje příčiny záhadné sebevraždy vojáka a zároveň se snaží odhalit a pomstít násilné zneužití své dcery. Ukazuje se, že spolu všechny události úzce souvisí. Michael Sander a Lene Jensenová, oba vlci samotáři, musí v pátrání po stopách zločinu pokračovat společně. Ale role honců a honěných se brzy otáčí. Kdo se stane další trofejí? Kdo je vlastně komu na stopě? A kam až ty stopy vedou?

KOUKNI SE  Škvíra - soubor post-apo povídek

 

Více se dočtete na webu nakladatelství Kniha Zlín

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

three × three =