Recenze: Sestra jako okno do tvorby bratří Topolů

sestra1Sestra je film především pro příznivce tvorby bratrů Topolových, Jáchymovy prózy a Filipových písní.
Kolem dnes už kultovní skupiny Psích vojáků a bratrů Topolů existuje okruh spřízněných duší s jejich jedinečnou zemitě- magickou poetikou a svéráznou filosofií. Není proto překvapením, že se mladý začínající režisér (natočil několik krátkometrážních animovaných filmů a videoklipů pro skupinu Psí Vojáci) pokusil přenést jejich už nyní legendární umělecké poselství na celuloid.

Nečetl jsem knihu, tedy přečetl jsem jen její zlomek, takže jsem více méně nevědomý co do srovnání s knižní předlohou Jáchyma Topola. I tak nedotčený se ale mohu dovtípit, že z knihy je převzato jen několik námětů, jenž jsou odvyprávěny Filipem Topolem.

Jsou to silné, obrazotvorné volné verše, které tvoří pilíř atmosféry filmu. Topol jako průvodce po podstatě bratrovy předlohy je jediným, kdo s námi komunikuje.
Film samotný je jako vějička tvorby bratrů Topolů. Ilustruje a zhušťuje jejich přínos, nechává jej vyniknout. Sledujeme symbolické zobrazení existenciálních až apokalyptických textů: dlouhé záběry na nohy na pohovce, na obličej v porušeném zrcadle, na výhled z okna, který se mění podle denní doby a ročního období. Dále motivy hospod a piva, tržnice, oprýskaného pokoje, ulice, smetiště. Protknuto animovanými sekvencemi, jenž oživují předměty a záměrně pokřivují vizuální realitu. Od začátku do konce autor sekunduje vypravěči, doprovází jej.

Pancířův nedostatečně autonomní počin by se hodil více než na plátno filmové na plátno za probíhající koncert skupiny Psí Vojáci.

KOUKNI SE  Recenze: Dánský detektivní seriál Kaštánek dělá čest svému žánru

Sestra
Česko 2008
65 minut
Režie: Vít Pancíř
Scénář: Vít Pancíř
Hrají: Jakub Zich, Verica Nedeska, Filip Topol
Kamera: Martin Čihák
Hudba: Psí Vojáci

Kubin

ZÁVĚR
Hodnocení
6
Předchozí článekRecenze: Oni pracují zručně s obyčejným strachem v každém z nás
Následující článekRecenze: Výměna

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

2 × 1 =