Recenze: Rytíři z Vřesova se vracejí 700 let do minulosti

I když oslavy výročí narození Karla IV. již utichají, můžeme na ně navázat třeba přečtením historické knihy. Jedna z novinek tohoto žánru, Rytíři z Vřesova,  se vlastně odehrává ještě dříve, v době, kdy se na český královský trůn dostává lucemburská dynastie.

František Niedl nás v příběhu s názvem Rytíři z Vřesova bere na výlet na začátek čtrnáctého století. Hlavou Českého království je sice zatím Jindřich Korutanský, ale ten ztratil na popularitě, takže velká část urozených pánů sází na novou kartu jménem Jan Lucemburský. Napříč zemí budou tedy brzo pochodovat armády, ale to zdánlivě nesouvisí se životem dvou zemanů, jejichž rozhovor otevírá samotnou první kapitolu – poživačného Matěje z Vřesova a o něco rozumnějšího Odona Katzingera z Olšové. Baví se sice také o politice, avšak především chtějí sňatky spojit své rodiny. Události místního i celostátního charakteru osudy obou rodů zacloumají daleko více než nějaké vdavky.Rytíři z Vřesova - Ekniha Kliknutím zobrazíte detail obrázku.

Moba
Vysoká profesionalita celého díla kombinuje obě věci, které podobná beletrie zoufale potřebuje . Autor umí autenticky navodit atmosféru doby dávno minulé a děj k tomu navíc ubíhá svižně, aby se k němu dalo přistupovat jako ke čtení odpočinkovému a přitom ne prostomyslnému.
Naopak, ty nejpodstatnější problémy se dají částečně přičíst na vrub délce knihy o pouhých 280 stranách. Jelikož se čtenář musí rychle dostat do obrazu, pokud jde o boj mezi Lucemburkem a Korutanem, nechává Niedl po dlouho dobu mluvit postavy v expozici. I když se to snaží prosadit nenásilně, ve výsledku jsou dialogy osvětlující okolnosti politické situace vedeny ve stylu spíš ukázek z učebnice, než realistické rozmluvy. Jako čtenář fantasy, jež se často prolíná s brakem, musím říct, že zde mne to otravovalo ještě víc.
To naštěstí netrvá věčně, zato nás může zpětně zmást, o čem chtěl vlastně Niedl psát. Nástup nového krále je skvěle atmosféricky vystupňován a vyprávěn s mnohem větším zaujetím než jednotlivé bitky. Hlavní politické drama u dvora je přitom střídáno s bezprostředními problémy Olšovců a Vřesovců, aniž by bylo jasné, kdy se obě linie významně protnou. Jenže ačkoliv se politické změny podepíší na zdánlivě bezvýznamných zemanech, zhruba v půli knihy přestávají již být spory o trůn relevantní, do Českého království se konečně dostaví jakýsi hlavní hrdina, a od té doby se soustředíme pouze na lokální vřesovské konflikty. Silně to zavání snahou autora zadělat si na novou sérii. Jenže tak není kniha prezentována, a já se musím cítit ošizen o skutečné zakončení, na něž, jak se domnívám, jsem měl nárok.

KOUKNI SE  Paolo Coelho: Lukostřelec

Ostatně i akční scény na konci jsou občas pokaženy, tentokrát nešikovným opakováním některých slov.
Je to docela škoda, když si uvědomíme, že v Rytířích z Vřesova rádi poznáváme středověký svět a s potěšením se vracíme k hrdinům i padouchům, byť jde třeba o arogantního Matěje, nebo o lapku Hanse Křiváka. Možná to byl právě on, kdo ukradl knize uspokojivý závěr.

Jiří Kábrt

Rytíři z Vřesova, František Niedl, Moba 2016

Knihu můžete zakoupit ZDE.

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
6
rytiri-z-vresova-se-vraceji-700-let-do-minulosti Lahodná návštěva minulosti, jež se neobejde bez problémů na začátku i na konci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

9 − 6 =