Rudý Kapitán: postkomunistická atmosféra a odtajnění zločinů StB

Roku 2007 vychází na Slovensku kniha Červený kapitán a o necelý rok je dokonce přeložena do češtiny a vychází pod jménem Kapitán Smrt. Jejím autorem je bývalý kriminalista vystupující pod pseudonymem Dominik Dán. Od roku 2005, kdy mu vyšla jeho první kniha, sepsal více než 20 kriminalistických dramat a thrillerů a v roce 2010 se stal scénáristou pro česko-slovenský seriál Kriminálka Staré Město. Rudý kapitán bude jeho prvním zfilmovaným dílem.

rudý-kapitán-bigRežie se úplně poprvé chopil Michal Kollár. Doposud převážně produkční k filmům Poslední plavky a Dům, ke kterým sepsal i scénář, dále produkční komedie Klauni nebo neúspěšného pokračování české klasiky z 80. let Sněženky a machři po 25 letech. Společně s Miro Šifrem a Annou Fifíkovou sepsal adaptovaný scénář, jehož koncept vychází z knihy Dominika Dána, nicméně se má z velké části od knihy lišit.

Příběh se odehrává roku 1992 těsně před rozdělením Československa. Detektiv Richard Krauz je přidělen k novému případu. Náhodou nalezená mrtvola s hřebíkem v hlavě odstartuje Krauzovu posedlost a zavede jej až k StB. Dostává se k tajným spisům a odhaluje, že celá církev byla pod palcem Stb. Případ je s každou nalezenou stopou složitější a později dokonce zjišťuje, že vraha nehledá sám.

motivDo hlavní role detektiva byl obsazen Maciej Stuhr. Původem polský herec z Krakova nakonec zavítal i do české kinematografie. V Polsku je známý jako imitátor. Jeho policejním parťákem bude Marián Geišberg, tentokrát sloveský herec, který se objevil i v několika českých pohádkách např. Sedmero krkavců nebo Tři bratři a také ve filmu Revival. Ikonou filmu se stal 60letý Oldřich Kaiser, který je paradoxně obsazen v malé roli. V divadle Ypsilon spolupracoval s Jiřím Lábusem. Společně vytvořili spoustu humorných scének a postav. Za svou dlouhou hereckou kariéru se objevil v několika známých českých filmech napr. Pouta, Habermannův mlýn, Líbáš jako bůh a následné pokračování Líbáš jako ďábel a v komedii s Jiří Lábusem Klauni. Také si zahrál prince hned v několika pohádkách, a proto o této roli prohlásil, že se jedná o příjemnou změnu. V neznámých rolích se objeví také Martin Finger, Ondřej Malý, Michal Suchánek a Martin Pechlát.

KOUKNI SE  Ulička přízraků: Režisér Hellboye dokončuje šarlatánskou detektivku

Rudý kapitán se do českých kin dostal již 10.3.2016 a názory filmových kritiků se v mnohém liší.

Alexander Nardelli

Předchozí článekRecenze: Jiskra v popelu
Následující článekRecenze: Karel IV. – mystik a čaroděj

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

two × 1 =