Recenze: Rudolf Stross: Umění změny

Ještě jste ji nečetli? Knížka s názvem Umění změny, kterou vydalo loni nakladatelství Portál (knihu zakoupíte na knihcentrum.cz zde), se stává stále aktuálnější. Její podtitulek Po malých krocích k velkým změnám v profesním i osobním životě je pro rok 2012, který mnozí označují za přelomový v dějinách lidstva, jako dělaný.

První otázka, která vás při otevření knížky napadne, zní: „A je vůbec nutné se měnit?“ Odpovězeno vám bude vzápětí. Ano, v neustálém vývoji, kterým prochází svět práce i celá naše společnost, jsou některé osobní změny nezbytné.

umění změny
umění změny

V šesti kapitolách se pak podrobně seznámíte s tím, co si pod procesem změny představit a jak dosáhnout cílů, které si v této oblasti stanovíte. Důraz je kladen na tzv. změny svépomocí, tedy bez osoby kouče a dalších podpůrných prostředků či prostředníků. Novinkou pro některé čtenáře může být pojem selfness, který je těžištěm cesty za lepší kvalitou života.

Úvodní a podstatná část publikace je věnována změnám v pracovním životě. Neboť, jak zdůrazňuje autor, strach ze ztráty zaměstnání je v dnešní společnosti všudypřítomný. Už tady se setkáte s ústřední myšlenkou změny jako procesu, na jehož počátku vždy stojí sebepoznání.

V následující kapitole se postupně sžijete s pojmy, jako je autoterapie, sebeanalýza a sebekontrola, tzv. třetí cesty psychoterapie. Zajímavé je konstatování, že z pohledu evoluce je změna vždy přínosná. Neboť už Darwin tvrdil, že: „Přežívají ti, kteří se přizpůsobují.“

KOUKNI SE  Recenze: Narrenturm

Třetí a čtvrtá kapitola se dají označit za stěžejní z celé knihy. Předkládají motivy a hlavně konkrétní metody, které ke kýženým změnám mohu vést. Zdůrazněna je role intuice, objevení sama sebe či potřeba sebeauktualizace. Pozornost je zaměřena na stanovení cílů, konkretizaci přání či mýtus „vhodného okamžiku“.

Předposlední část uvádí další berličky, které mohou na cestě za proměnou pomoci. Patří mezi ně například hesla: Berte to s humorem, Motivujte se či Začněte u sebe.
Závěrečné ohlédnutí a vykreslení výhledů obsahuje jeden z nejzajímavějších postřehů o nebezpečí změny. Jak už bylo naznačeno, ta je v celém kontextu díla vnímána jako pozitivní proces, který vede k jednoznačně kladným výsledkům. Dovoluji si k tomuto dodat osobní postřeh: Ve víru lákavých změn nikdy nezapomeňte na to, kdo vlastně jste. Potom vám nic nehrozí.

Bonusem pro hravé čtenáře může být fakt, že texty jsou doplněny příklady a praktickými cvičeními, která zvou k sebereflexi. Nechybějí ani konkrétní lidské příběhy. Touha a poptávka po úspěšných proměnách je v naší společnosti stále silná, a R. Stross, německý psychoterapeut, poradce a kouč, ji svým Uměním změny uspokojuje.

Umění změny : po malých krocích k velkým změnám v profesním i osobním životě / Rudolf Stross ; [z německého originálu … přeložil Petr Patočka]. Praha : Portál, 2011. 310 s.
Lenka Šimková

ZÁVĚR
Hodnocení
9
Předchozí článekKrátká zpověď Huga Weavinga
Následující článekRecenze: The Words
onusem pro hravé čtenáře může být fakt, že texty jsou doplněny příklady a praktickými cvičeními, která zvou k sebereflexi. Nechybějí ani konkrétní lidské příběhy.rudolf-stross-umeni-zmeny

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

18 − four =