Roman Vaněk a kulinářské taje Prahy

Roman Vaněk: Pražská kuchařka

Knihu můžete zakoupit v e-shopu Dobré knihy.cz

Doposud nejrozsáhlejší publikace autora kuchařských bestsellerů Romana Vaňka z dílny Pražského kulinářského institutu. Téměř 700 stran, 700 fotografií předního českého fotografa Tomáše Berana, 90 příběhů, 50 receptů restaurací včetně jídelních lístků významných státních návštěv a receptů pokrmů z Pražského Hradu nabízí tato kniha poprvé široké veřejnosti. Díky zachycení pomyslného zlomku času by tato „kuchařka“ fotografií, příběhů a receptů měla ukázat současnému širokému okolí i těm, kteří přijdou po nás, jak lidé v určité době pracovali, jak smýšleli, jak vypadali, co vařili. Měla by i za desetiletí ukázat, že i v době jejího vzniku (rodila se celé tři roky) tu žili lidé, kterým nespadl úspěch do klína, ale museli riskovat a vyvinout obrovské úsilí. Přesto svou práci bez veškerého patosu milovali, a co je víc, byli na ni přirozeně hrdí.

Mým hnacím motorem byla touha – napsat velkou nadčasovou knihu, sled silných příběhů, v níž není důležitá logika řazení jednotlivých kapitol a ve které nezáleží na tom, zdali ten či onen na fotografii stále pracuje na stejném místě, nebo odešel zkusit štěstí jinam. Chtěl jsem, aby tuto knihu – a tentokrát to není jen čistě kuchařka – bylo možné otevřít na kterémkoli místě a začíst se do jednotlivých příběhů či se jen zasnít nad fotografiemi. Potažmo mít možnost prohlédnout si, či vyzkoušet recepty v ní uvedené.

KOUKNI SE  Průvodce světem Zaklínače pro všechny zapálené fanoušky
Dobré knihy

Děda byl vizionář. Do Bati a jeho filozofie byl zamilovaný, tak ho následoval. V kulturním domě si pronajal společenský sál, restauraci a kavárnu. A protože hrál divadlo s Burianem, jezdili za ním herci včetně Haase, čímž budovali image podniku. Pak děda začal s dovozem kávy do Čech, otevřel další podnik v Brně a nakonec celý tenhle balíček podnikání prodal, aby v roce 1938 koupil hotel v Jáchymově. Byly tam slavné lázně a děda šel za kšeftem. Roku 1951 ho zavřeli, hotel musel odevzdat komunistické straně a naši rodinu vystěhovali během chvíle na ulici.

Pro zakoupení knihy klikněte zde.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

11 + 10 =