Recenze: Röhrig tarot – věru ďábelské tarotové dílo!

V tarotovém světě existuje jen málo umělců, jejichž díla lze považovat za převratná. O to víc pak vyčnívají. Ciro Marchetti je jedním z nich. Druhým je dle mého názoru Carl-W. Röhrig, který pojal tarot takovým stylem, o kterém lze bez nadsázky říci, že je „ďábelský“. No vážně, posuďte sami.

Jak se vám na tyhle karty dívá?

Porovnávala jsem. Ve svém okolí jsem našla lidi, kterým se karty líbí a ihned k nim přilnuli, ale také lidi, kterým připadaly tak silné, až se tím stávaly odpudivé. Ale pokaždé vzbudily značný zájem, protože… protože je v nich něco, co vás nenechá v klidu. Asi jsou to jedny z těch, které vám nikdy nebudou jedno – budete je buď milovat, nebo nenávidět. Anebo oboje.

Mám totiž pocit, že k nim musím mít vhodnou náladu. Musím na ně mít chuť. Pak s nimi souzním a pak se mnou hezky mluví. Musím mít náladu přiostřenou anebo musím chtít právě takové odpovědi. Bez kudrlinek, odpovědi ostré jako břitva. Jasné a předem dané!

Některé karty působí právě tak, jiné zase něžně a hluboce. A někdy mi ty něžné připadají ostré a jindy zase v těch ostrých nacházím nečekanou něhu. Je to měňavkový svět… Je to svět hlubokého vesmíru…

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jak se vám čte kniha?

V prvé chvíli mi přišla kniha k Röhrig tarotu až nepatřičná. Je tak hluboká, jemná, zacházející do epických výjevů a často zmiňuje osvícení. Zachází do tak nekonvenčních rohů tarotu, že… se vůbec nehodí k těm obrázkům? Nebo ano?

KOUKNI SE  Kaja Andrea Otto: Síla rodu

Co třeba karta Smrt. Podívejte se, co o ní autorka, Francesca Marzano-Fritz píše:

„Ó, Smrti! Ty nemilosrdný kmotře,“ provázející člověk z bytí do bytí, vítej mezi námi. Bez tebe bychom nemohli a neuměli vzácný dar života přijímat s dostatečnou vděčností a s plným vědomím. Doprovázíš nás od prvního nádechu a výdechu. Tvá láskyplná služba lidstvu v sobě nemá nic odstrašujícího. Bát se tě může jenom ten, kdo tě nepoznal nebo si tě nepamatuje z dřívějších setkání. To je skutečný úpadek a zánik, vznikající ze strachu a nevědomosti, a to je skutečná smrt.

… Karta „Smrt“ je ovládána znamením Štíra. Z hlediska astrologie je Štír nositelem tajemství transformace a smrti. Hebrejským znakem této karty je NUN (plod, ryba). Připomíná nám vznik života – a člověka – ve vodách na počátku času a prostoru tohoto světa…“

Informací mnoho. Úhlů pohledů mnoho. A čím více se knihou probíráte, tím více vám to k těm kartám sedí. Oba totiž svým způsobem pronikli do nejtajnějších koutů tarotu a Carl-W. Röhrig velmi správně v rozhovoru v knize povídá, že možná pronikl až tam, kam smrtelníkovi vstup zakázán. A to je možná to, co člověka irituje a zároveň přitahuje. Kniha dělá to samé… Je jasná, rázná a tam, kde máte pocit, že je mimo mísu, se zastavte. Tam je totiž něco, co dává ten největší smysl. Jen na to, krucipísek, přijít… jen si tím prolámat hlavu…

KOUKNI SE  Chaloupka na muřích nožkách je pohádka pro starší děti, co se po nocích rády bojí

Jak se vám s nimi vykládá?

Výborně, jak jsem již napsala, chce to tu pravou náladu, ale jinak jsou to karty, které jsou neskutečně trefné, ostré a dokonale dokáží zanalyzovat každou situaci.  Vždy jsem ale u jejich výkladů měla pocit, že více než do budoucnosti směřují do současnosti, jakoby jejich analytická schopnost pronikala a vracela se k tazateli s tím, tak se podívej, co tady máš, co s tím chceš dělat sám? Vezmi zodpovědnost za svou budoucnost a neptej se na hlouposti.

A jak na vás působí samotný Carl-W. Röhrig?

Rozhovor, který pro knihu poskytl a který v knize také najdete, je úžasný v tom, že je naprosto nekonvenční. A vám zbyde než si domýšlet, jestli to je dokonalý mediální obraz nebo jestli ten člověk je tak trochu mimo střední proud a to z něj dělá právě tak bystrého futuristu. Ano, jeho dílo je futuristické. Vidí do budoucnosti a vidí – kdoví? Na tu správnou stranu? Možná…  Jeho pronikavé odpovědi jsou ale tím, co mne naučilo najít si k jeho kartám cestu. V něm jsem pochopila, proč karty udělala a proč. Protože chtěl vytáhnout semínko z božské moudrosti a udělal to ďábelským způsobem.

Anotace:

Známý německý umělec Carl-W. Röhrig na těchto jedinečných tarotových kartách vytvořil fascinující kosmos magicko-mystických obrazů, syntézu minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Jeho transcendentální nazírání umocňuje sílu podmanivých karet, které vás zavedou do světa inspirace a představivosti, kde vám nabídnou rady při řešení problémů či vedení na cestě  životem. Příručka nabízí obsáhlý výklad karet Velkých arkán, heslovité významy karet Malých arkán a návod na vykládání.

KOUKNI SE  Recenze: Šepot z lesa mrazivě vábí

Renata Petříčková

Třetí vydání, se zlatou ořízkou.

Vydala Synergie Publishing SE, 2016, www.synergiepublishing.com

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
10
Předchozí článekRecenze: Pravé české papírové skládačky strčí do kapsy i origami!
Další článek10 nejpoužívanějších hlášek z filmů
rohrig-tarot-veru-dabelske-tarotove-diloV tarotovém světě existuje jen málo umělců, jejichž díla lze považovat za převratná. O to víc pak vyčnívají.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

seven − seven =