RECENZE: Ripleyová se vrací aneb třeste se Vetřelci

Od premiéry prvního filmového Vetřelce uplynulo již dlouhých 36 let. Obnovit slávu krvelačných příšer se v nedávné době rozhodl velšský spisovatel Tim Lebbon. Kniha s podtitulem Probuzení je prvním dílem z nové trilogie.

Třicet sedm let po souboji s vetřelcem se Ellen Ripleyová stále nachází v hibernačním spánku a putuje vesmírem. Její záchranný modul najednou zachytí volání o pomoc, a proto změní směr své plánované trasy. Nyní se blíží k ohroženému plavidlu.

Při těžbě vzácného minerálu se v dolech na planetě LV178 objeví záhadní tvorové. Napadnou místní horníky, kteří se pokusí o únik na mateřskou stanici. Bohužel je již příliš pozdě. Těžební loď Marion je poškozena a odsouzena ke svému konci. Hlavní inženýr Chris Hooper spojí síly s Ellen Ripleyovou a pokusí se o nemožné. Zachránit sebe, posádku a porazit velice rychlé a silné bestie.

Tim Lebbon se rozhodl vzkřísit kultovní příšery i jejich slavnou přemožitelku. Děj knihy se odehrává mezi prvním a druhým filmovým dílem a tím určitým způsobem zaplňuje mezery. Respektive autor toho příběhu si našel mezeru, kam ho vložit. lebbon_vetrelec_probuzeni

Jedná se o takovou sázku na jistotu, protože koho by nové zážitky s Ripleyovou nezajímaly, že? Povedlo se tomuto spisovateli vytvořit zajímavý příběh o vetřelcích nebo se jen přiživil na starém kultu? Každý čtenář si udělá svůj vlastní úsudek, ale mě jeho verze rozhodně ničím neurazila. Už setkání se starou známou Ellen vám přinese lehké chvění v končetinách. Teoreticky sice o třicet sedm let zestárla, ale prakticky je stále stejně mladá. Ve vesmíru se věk neprojevuje, takže určitě musí být pořád sexy.

KOUKNI SE  Recenze: Seriál Money Heist láká na promyšlenou loupež století, ale je spíš nesmyslnou fraškou

Také si velice brzy najde obdivovatele v podobě Chrise Hoopera, ale zda jejich vztah dojde naplnění? K tomu se budete muset pročíst téměř na konec knihy. Tato série vždy byla o určitém společenství lidí a jejich emoce výrazně ovlivňovaly celý průběh děje. Nejinak je tomu i tentokrát. V těžkých vesmírných chvílích bude hodně prostoru pro myšlenky na rodinu, přátele i lásku. Jednotliví členové posádky zažijí strach, úzkost i bolest.

KnihcentrumAle nyní již k tomu hlavnímu. Jedná se především a velice akční a strašidelnou počtenou. Nemusíte se vůbec bát, že byste byli ochuzeni o chvilky plné násilí a krve. Autor dokázal velice dobrým způsobem vystihnout atmosféru na vesmírných lodích i mimo ně. Skupinka pasažérů Marionu společně s Ripleyovou musí sestoupit do dolů na planetu LV178 a najit zde potřeby pro svůj únik. Právě tato část je zdaleka nejzajímavější. Většina se odehrává v temných koutech a v neustálých obavách před útokem vetřelců. Ti jsou velice realisticky popsáni a přinášejí vesmírným návštěvníkům i čtenářům nejednu krušnou chvilku.

V knize se dočkáte vzpomínek na minulost i několika starých procedur. Opět budete svědky zrodu nových vetřelců, kteří se vylíhnou přímo z hrudi svých obětí. Objeví se i mnoho vajíček, které budou čekat na své hostitele. Na druhou stranu hlavní hrdinové vypátrají i nový druh mimozemšťanů, který zasáhne do osudů celé posádky Marionu. Hodně podrobností příběhu je tedy převzatých, ale jsou zařazeny do nového děje. Ten je vymyšlen a rozpracován poměrně dobře a díky tomu se z něj nestává jen nezdařilá parodie.

KOUKNI SE  Recenze: Seriál Ve jménu vlasti (Homeland) je špionská červená knihovna

Mnoho z kritiků i čtenářů si bude ještě před přečtením jistá, že Tim Lebbon jen ukradl osvědčenou klasiku. V jistém úhlu pohledu je to určitě pravda. Na druhou stranu nabízí příběh i několik inovací a nových postav. Prostě se jedná o starou dobrou věc v novém kabátu. Průběh je poměrně napínavý a mnoho hluchých míst nenajdete.  Jestliže jste příznivci těchto nepříliš milých monster, určitě vám tato kniha stojí za přečtení.

 

Tim Lebbon – Vetřelec – Probuzení, Baronet 2015, 336 stran

LUKÁŠ LOUŽECKÝ

Knihu poskytlo k recenzi Knihcentrum.

Úvodní foto: Pixabay.com

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

13 − 7 =