Report z KVIFF – Půlnoční běsi ve Varech #1: Artušovská legenda o zbabělci a monstru

Jako (skoro) každý rok proběhl Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary – tento rok to byl už 55. ročník. Kromě artových filmů, světových a tuzemských premiér nebo imaginativních filmů se KVIFF pyšní vděčnou festivalovou sekcí Půlnočních projekcí. Tady přináším několik dojmů o filmech, které jsou především pro otrlejší festivalové diváky. Dojde na kultovní neo-noir Davida Lynche, temně snovou artušovskou legendu a na indonéskou duchařinu.

V této rubrice bych rád popsal své dojmy a zážitky z projekcí půlnočních projekci, které jsou hojně vyhledávanou a vděčnou sekcí karlovarského festivalu. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary oslavil již 55. narozeniny. Pyšnil se hvězdnými hosty jako byl Ethan Hawke, Johny Depp a nebo herecký bard Sir Michael Caine. Vedle toho byl festival svázán covidovými opatřeními, které ale neovlivnili zástup filmových hvězd a filmařů na červeném koberci. Já se ale budu věnovat temnějším filmům, které se promítaly v Malém sále hotelu Thermal.

Zelený rytíř: Artová legenda o pobočníku krále Artuše

Sir Gawain přijme výzvu od mystické bytosti, která se přezdívá jako Zelený rytíř. Mladý, horlivý a ambiciózní rytíř od kulatého stolu setne hlavu Zelenému rytíři, který se do roka a do dne vrátí a oplatí Gawainovi jeho skutek. Proto se sir Gawain vydává na opulentní cestu napříč středověkým anglickým venkovem. Jeho odyssea se skládá z mikropříběhů a osobních zážitků, které prožívá především na svých cestách. Paradoxně toho prožívá mnohem více dramatického během putování, než na zastávkách. Žádných velkolepých bojových scén, rytířských zápasů a krvavých choreografií se nedočkáte. Film je hodně pomalý, atmosférický a psychologicky zaměřený. Většinu času hlavní postava přemáhá své pudy a hříšné myšlenky. Vyrovnává se s překážkami dospívání a čelí tvrdému nárazu života, který potkává teprve opuštěn na cestě mimo hradby Camelotu.

KOUKNI SE  Nejlepší filmy s mimozemšťany

Dojde ale také na odvážné erotické scény, které jsou plné předčasných ejakulací, plnokrevných krásek a tvůrci se nebojí zavést diváka do středověkých nevěstinců. Kromě toho jsou ve filmu stylizovaná intermezza sloužící jako přirozené dělení kapitol, kde pobíhají pohádkoví obři nebo mluvící lišky. Snímek je velmi stylově nasnímaný a co záběr, to se může zarámovat. Jednoduchá, ale účinná kamera a nápadité filmové vyprávění využívá kamery, světla a scénografie plnými doušky. Je to zajímavá a originálně zpracovaná audiovizuálně opojná fantasy odyssea, která v sobě pojí úchvatné fikční obrazy a zároveň realisticky bolestivé scény.

Film napsal a zrežíroval David Lowery, jenž stojí za artovým psycho-dramatem Přízrak, který byl uveden na MFF Karlovy Vary v roce 2017. Mimoto natočil atmosférický neo-western Ain’t theme Bodies Saints, disneyovskou pohádku Můj kamarád drak nebo naposledy feel good kriminálku Gentleman s pistolí. Hlavní roli sira Gawaina ztvárnil Dev Patel vedle kterého se objeví Joel Edgerton, Alicia Vikander nebo Sean Harris.

Zelený rytíř (r. David Lowery, 2021, 125 min.)

Na plátna českých kin zamíří 16. září.

Viktor H.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

15 − 11 =