KNIHA: Magie není čarování…

magieShodou okolností (i když byla to opravdu náhoda?) se mi dostává v krátké době po sobě do rukou druhá kniha o magii. Po Městském šamanovi (recenze na Kukátku) tak otevírám knížku Magie není čarování (k zakoupení na bux.cz) rakouské autorky Evy Ulmer-Janesové. Knihy mají hodně společného, ale přesto jsou jiné. Pojem městský šamanismus sice najdeme v obou dvou, ale Magie není čarování by se dala označit jako jakási nadstavba nad Městským šamanem. Pokud tedy máte o tuto tematiku zájem, doporučuji je číst v opačném pořadí, než se to podařilo mně (v soupisu literatury v závěru knihy Magie není čarování navíc odkaz na druhou jmenovanou nechybí).

Ale teď přímo k samotné knize. Její podtitul Jak vědomě zacházet s energií vystihuje stručně a jasně to, co E. Ulmer-Janesová považuje za magii. Je to práce s energií. Díky tomuto přístupu si mnohdy vůbec neuvědomíte, že čtete o něčem, co snad ani do našeho civilizovaného světa nepatří. Ba právě naopak. Malou oklikou přes přírodní vědy a analogické myšlení postupně vplouváte do oblastí, které byste předtím ani možná za magické neoznačili. Je to tím, že není potřeba věřit v něco „neobyčejného“, stačí se jen trochu otevřít a bez předsudků vyzkoušet metody a postupy, jež autorka nabízí, ale nevnucuje.

V mnoha částech knihy vidím přesah do oblasti psychologie, osobního rozvoje, umění komunikace a příbuzných oblastí. Vždyť co jiného je víra v sebe než zdravé sebevědomí a vysílání pozitivní energie do kosmu jen jiný název pro pozitivní myšlení. Kapitola věnovaná stresu je pěkným příkladem, který ilustruje propojení magie s životem v 21. století.

KOUKNI SE  Michal Čagánek posílá Boha na dovolenou

Co dále můžeme vědomým zacházením s energií (magií) ovlivnit? S nadsázkou se dá říci, že úplně všechno… od výběru partnera přes získání bydlení až po dosažení skvělé práce. Není to samozřejmě tak jednoduché, jak by se mohlo zdát, ale přesto je to vystižitelné jednou jedinou myšlenkou a citací:

„Rozhodnutí o úspěchu či neúspěchu je ve vašich rukou, sami odpovídáte za to, co jste vypustili do světa. Sami vytváříte energetnické pole, ve kterém žijete, a sklízíte, co jste zaseli.“

Na tom se nezdá být nic napřirozeného, že? A co různé rituály, které se v knize objevují? Opět se mi zdá, že jsou nahlíženy bez přehánění a jsou více směřovány dovnitř lidské bytosti, i když jejich vnější projevy (magické předměty, úkony a ezoterické hračky apod.) nechybí. Co si vyberete, je už jen na vás.

Osobně jsem ocenila absenci „cizích“ výrazů a pojmů, které mě v knížkách podobného typu spíše odradí. Neříkám, že by měly úplně chybět, ale jejich nadužívání může při čtení textu vadit a zdržovat méně zkušené čtenáře. Líbí se mi také přehledné zpracování kapitol, doprovázené symboly a označením praktických cvičení či zvýrazněné hlavní myšlenky.

Knížku jsem otevírala spíše s nedůvěrou (že by nějaká zaujatost a signál dát si chvíli od magie a šamanů pauzu? :-)), ale musím přiznat, že k tomu nebyl důvod. Přesvědčila mě, že Magie není (jen) čarování. Vím sice, že nabíjení předmětů energií či vykuřování místností praktikovat nebudu, ale již jsem vyzkoušela jeden nový rituál, který bych označila spíše za relaxační techniku. Myslím tedy, že i tvrdošíjní skeptici a přesvědčení realisté si v ní něco mohou najít.

KOUKNI SE  Richard Bach: Nikdo není daleko

Eva Ulmer-Janes

je povoláním inženýrka-architektka, uplatňuje se rovněž jako kostýmní výtvarnice. Věnovala se psychoanalýze, pak studovala u šamanů v Peru, Nepálu, Brazílii, Tibetu a na Havaji. Fascinuje ji možnost aplikovat jejich vědění v podmínkách evropských velkoměst. Už pětadvacet let úspěšně působí v oboru. Celkem je autorkou šesti knížek.

Magie není čarování : jak vědomě zacházet s energií / Eva Ulmer-Janes ; [z německého originálu … přeložil Vladimír Čadský] .  Praha :  Knižní klub,  2012.  207 s.

LENKA ŠIMKOVÁ

 

ZÁVĚR
Hodnocení
8
Předchozí článekStručně ze 48. Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary III.
Následující článekStručně ze 48. Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary IV.
receznze-magie-neni-carovaniV mnoha částech knihy vidím přesah do oblasti psychologie, osobního rozvoje, umění komunikace a příbuzných oblastí.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

four × five =