Recenze: Zničím tě a vezmu si, co je mé

Heja, Kathy a Marcus je pěkně ostrý trojúhelník. Kathy i Heja milují Marcuse. Kathy je celkem naivní šéfredaktorka časopisu a nedávno porodila své a Marcusovo dítě. Heja pracuje s Kathy a krom jiného, je to Marcusova bývalá přítelkyně s poměrně současnou nutkavou představou, že Marcuse získá zpět stůj co stůj. A protože má solidní problém ve své hlavě, jde na to dost chladnokrevně a nebere si servítky. Knihu pod příznačným názvem Zničím tě a vezmu si, co je mé vydalo tento podzim nakladatelství Metafora.Zničím tě a vezmu si, co je mé

Příběh je zajímavý vypravěčským stylem. V pravidelném intervalu se kapitolu po kapitole střídá Heja s Kathy, aby v první osobě předkládaly čtenáři svou verzi mrazivé love story, která může skončit vítězstvím pouze jedné. Marcus hraje druhé housle. Tohle je výhradně dámská jízda.

Celý příběh přitom stojí na těchto dvou, tedy třech, postavách. Marcus je zde představen jako charismatický osobitý muž s nespoutanou tvůrčí duší, o kterého se vyplatí bojovat. Heja je chladnokrevná, mstivá a cílevědomá mrcha, jejíž mnohovrstevnatý příběh odkrývá ve svém vyprávění pěkně pomalu, aby si nechala dost překvapení až do finále. Kathy jako druhá hlavní postava v pestrém charakteru trochu pokulhává. Prvotní záměr postavit její povahové rysy do protikladu s Hejou se příliš nevydařil. Její postava je nezajímavá a čtenář se diví, jak někdo tak nemastný neslaný může dělat šéfredaktora. Ani hříšné myšlenky na fotografa nebo stále se vynořující přítel s problematickou minulostí nepřidají Kathy nijak na chuti. V okamžiku, kdy se přistihnete, že byste hlavní kladné hrdince přáli bolestivou a trýznivou prohru, je pro vás v podstatě mrtvá stejně jako kniha.

KOUKNI SE  Nástěnný kalendář: Miluj svůj život 2024

Metafora s.r.o.

Psychothriller Jane Lythellové se odvíjí celkem svižně a předvídatelně. Z většiny víte, jaký další krok bude následovat a pokud nejste zrovna škarohlíd, necháte se bez odporu unášet na akcelerujících otáčkách příběhu. Odměnou vám bude finále, pro které si autorka schovala to nejlepší. Nejsem však přesvědčena, že to stačí.

V okamžiku vyvrcholení má kniha poměrně slušně našlápnuto, ale pak se zamotá do podivné reakce Kathy, Marcus nečekaně převezme otěže a celý konec se rozplizne v pat všech zúčastněných. Aniž bych chtěla jakkoliv napovídat, jak kniha dopadne, zůstane po dočtení na patře podivná pachuť, že by to ještě něco chtělo.

A ono by to skutečně něco chtělo třeba rozepsat autenticky všechny hlavní postavy tak, aby se s nimi dalo cítit mrazení v zátylku. Možná prokázat víc odvahy a fantazie v samotném konci, aby měl čtenář pocit, že všechny ty stránky před tím stály za to a litoval, že je po všem. A snad rozehrát všechny detaily, které se v průběhu čtení vynořují, aby zase upadly v zapomnění jako záchranný kruh, který nechycen odplouvá dál po proudu vstříc splavu.

Nemá cenu štkát nad tím, čím kniha mohla být, nebo co mělo být jinak. Výsledek je takový, jaký je. K mrazivému čtenářskému zážitku mnohé chybí. Vnímavý čtenář jistě ocení světlé momenty, dobře rozepsanou postavu vyšinuté Heji a snahu o velkolepé finále.

Kniha se velmi dobře četla. Je svižná, děj se rychle odvíjí v pravidelně se střídajícím rytmu dvou ženských postav. Nejde o žádné náročné čtení. Mrazivé momenty těží především z eskalace situace a pomalu ale jistě se stahující smyčky nad trojúhelníkem hlavních aktérů.

KOUKNI SE  Kaja Andrea Otto: Síla rodu

Fanoušci žánru psychologických thrillerů jistě nebudou vyloženě zklamáni,ale na menu to pro ně bude spíš lehký salát než kachna se zelím.

Kristina Doubravová

Knihu můžete zakoupit ZDE

 

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
5
recenze-znicim-te-a-vezmu-si-co-je-mePsychologický thriller stojí na třech hlavních postavách, partnerském trojúhelníku plném podivné minulosti , tajemstvích a chladnokrevné touze dosáhnout svého za každou cenu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

15 + 13 =