Recenze: Zlatý kruh – Kingsman jako náhrada za Jamese Bonda

Od čtvrtka se v českých kinech promítá pokračování série Kingsman, která by se dala označit jako náhrada za původního Jamese Bnonda. Agent Eggsy se musí vypořádat se zločinu organizací Zlatý kruh s plánem na ovládnutí světa. Eggsy není Jako Bond a Kingsman není MI6. Přesto adaptace comicsů Marka Millara dává největší šanci nahradit ztracené místo po Jamesi Bondovi od dob, co se hlavní role ujal Daniel Craig.

Abychom si rozuměli, nemám nic proti Craigovi, ani Bondovi, jako ho natočil Sam Mandes. Popravdě se jedná o jedny z nejlepších akčních filmů poslední doby. Jenže Bond byl pro mě vždy něčím jiným. Víc komedií než střílečkou. Víc šarmantním milovníkem než akčním hrdinou, jenž se s úsměvem na rtech nechá při zajetí mlátit do varlat. Zkrátka Bond byl jedinečný. Nahradit ho nelze, ale Matthewu Vaughnovi se velmi dobře daří vytvořit podobně jedinečnou atmosféru akční takřka parodie. Blíž už se k Bondovi asi dostat nelze.

Zachraň svět. Nic víc, nic míň

Kingsman: Zlatý kruh

Šílená Poppy (Julianne Moore) je nejúspěšnější podnikatelkou světa. Roční obrat má okolo 250 000 000 000 dolarů. Nikdo ji ale nezná. Proč? Nespravedlivý svět prodeje kokainu a heroinu oproti alkoholu, cigaretám nebo cukru ještě nelegalizoval. Poppy se tedy schovává uprostřed panenské přírody, kde si vybudovala místo bizarnější, než její plán na prodej drog. V kulisách amerického vidlákova 50. let se opevnila, a když zrovna neprodává drogy, peče hamburgery ze svých nepřátel a plánuje ovládnutí světa. Když v rámci svého šíleného plánu téměř zničí celou organizaci Kingsman, má Eggsy, stejně jako mnohdy Bond, závažný úkol zachránit svět.

KOUKNI SE  Recenze: Dánský detektivní seriál Kaštánek dělá čest svému žánru

Podobnost s Jamesem Bondem není jen v zachraňování planety před šílenými padouchy, ale i v dalších aspektech. Postava Harryho (Colin Firth) je pro Eggsyho tím, co je pro Bonda M. Vynálezce Q sice v Kingsman nenajdeme, zato o technické vybavení, které Eggsymu pomůže dostat se z nejedné svízelné situace, není nouze. A pak ženy. Eggsy se sice má oženit, což je v případě Bonda stejně absurdní jako promíchané Martini, ale smysl pro vlastenectví a sebeobětování se pro akci dokáže Eggysho dostat do kalhotek i jiné pohledné blondýny, než je jeho snoubenka.

Burneův komplex

James Bond prošel radikální změnou. Nejen režijní, nebo hereckou, ale především změnou vlastní identity. A je to dobře. Posledním „klasickým“ Bondem byl Pierce Brosnan. Jako Bond špatný nebyl, ale už toho bylo příliš. A do toho přišel ten zatracený Jason Bourne.

Ve stejném roce, kdy si Brosnan zahrál Bonda naposledy, natočil Doug Liman skvělý špionážní thriller Agent bez minulosti. I díky jeho pokračování (Bornův Mýtus a Bournovo ultimátum) pod režijním vedením Paula Greegrasse, se agent Bourne stal oblíbenějším než Bond. Přestože šlo o úplně jinou postavu, jiný příběh, Bourne Bonda nahradil. Právě ve filmu pod názvem Dnes neumírej jakoby James Bond zemřel. O čtyři roky později se objevil Daniel Craig v Casino Royal a hned bylo jasné, že Bond už nikdy nebude jako před tím. Zvážněl, stal se tvrdším, akčnějším, rychlejším a to vše mu pomohlo. Na poli kinematografie ale zůstalo velké prázdné místo.

KOUKNI SE  Recenze: Kate se i přes japonskou atmosféru propadla do filmového suterénu

Přeskočit vlastní laťku

Kingsman jako náhrada za Jamese Bonda

Kingsman je podívanou, která se nebere vážně. Jedinou ambicí je pobavit diváka, ale pobavit ho trochu jinak. Má dostatek invenčních akčních nápadů, ale to by samo o sobě nestačilo. Už první díl definoval, čím budou Kingsman i v době budoucí. Takže čím ještě překvapit? Co třeba Elton John. Ano, takže Elton John bere drogy, hraje soukromé koncerty pro budoucí vládkyni světa a nakonec sám pomůže svět zachránit. V tom je kouzlo Kingsman. Snaží se nabídnout něco nečekaného. Nebýt pořád stejný. Zlatý kruh není lepší než Kingsman – Tajná služba, která otevřela sérii Kingsman před třemi roky. Divák dostane to, co očekává, ale k tomu ještě něco navíc. Teď je to Elton John, příště třeba anglická královna. Nechme se překvapit.

Pavel Urík

Kingsman: The Golden Circle

Akční / Dobrodružný / Komedie

USA / Velká Británie, 2017, 141 min

Režie: Matthew Vaughn

Předloha: Mark Millar (komiks), Dave Gibbons (komiks)

Scénář: Matthew Vaughn, Jane Goldman

Hrají: Taron Egerton, Halle Berry, Julianne Moore, Channing Tatum, Colin Firth, Mark Strong, Sophie Cookson, Pedro Pascal, Jeff Bridges, Edward Holcroft, Poppy Delevingne, Hanna Alström, Vinnie Jones, Elton John

ZÁVĚR
Hodnocení
8
Předchozí článekČeské detektivky – novinky z nabídky Dobrých knih
Následující článekSpielberg natočí novinářské drama s Tomem Hanksem a Meryl Streep
Kingsman je podívanou, která se nebere vážně. Jedinou ambicí je pobavit diváka, ale pobavit ho trochu jinak.recenze-zlaty-kruh-kingsman-jako-nahrada-za-jamese-bonda

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

2 × 5 =