Recenze: Žít s lehkostí v nejistotě a změně? Dře to, ale jde to

Děsí vás nejistota? Mě strašně. A tak jsem jen nerada sahala po této knize. Ale… stálo za to překročit řeku Jordán. Pema Chödrön v knize Žít s lehkostí v nejistotě a změně nabízí tři závazky. Nebojte se, nejsou to žádné fanatické přísahy, možná by se pro to, co nám autorka nabízí, lépe hodilo slovo „slib sám sobě“. Dokonalá vnitřní analýza, která přinese čtenáři minimálně pochopení plynulosti a neustálé proměny života. Postavila vlastně čtenáře před to nejděsivější, co nás v životě tíží – touha po bezpečí a neustálé „nebezpečí“ a nejistota kolem nás, která, světe div se, NIKDY neustane. Prostě si na to budeme muset zvyknout.

On to člověk vlastně ví, jenže naše přirozená touha po jistotách, po odpočinku a spočinutí v klidu a bezpečí, nám to nedává tak často najevo. Ale neustále se měnící život, nestálost, pohyb – a to jak dobrými, tak špatnými směry, je také energií, která nám nese život jako takový. Kdybychom mohli zůstat v jednom okamžiku, ve štěstí, zablokovali bychom tím život jako takový. A díky všem těm proměnám se také dějí ty pěkné věci v životě.

Přesto, když jsem knihu dočetla, tak jsem stále pochybovala nad tím, proč tedy naše mysl a naše duše tak moc a bytostně touží po klidu a strnulosti…. Proč je třeba taková touha silnější. Proč je strach silnější než odvaha… Jsou to otázky, které vás budou u knihy Žít v nejistotě napadat, a odpovědi? Najdete je v sobě, anebo mezi řádky…

KOUKNI SE  Recenze: Tenkrát v Hollywoodu – Sedmdesátky, zlatý věk filmu a éra hippies v knize od režiséra Kill Billa

„Žít s lehkostí můžete tehdy, když se uvolníte ze svých životních traumat a pocítíte více lásky k sobě i druhým. Když si uvědomíte, že lidé jsou ve své podstatě dobří, že je možné zbavit se strachu a po každém pádu vždy vstát a pokračovat dál o něco silnější a moudřejší.“

To je asi citace z knihy, která nejlépe a nevýstižněji komentuje to, co v této malé tyrkysově modré knížečce najdete. Na druhou stranu, jestli něco nechalo v mé duši trn nesouhlasu s autorkou, tak je to právě ono vyjádření o tom, že lidé jsou v podstatě dobří. Možná, ale já raději zůstanu opatrná….Žít s lehkostí / Sebepoznání/osobní růst

Někteří jsou z podstaty zlí, ačkoliv se často balí o těch nejlepších úmyslů s druhými. Tady bych, býti autorkou, zůstala trošku nohama na zemi, ale je to opravdu jediná výtka, kterou k této knize mám. Jinak je to jistě čtení pro chvíle, kdy se cítíme spíš nahoře, než úplně dole, nebo když jsme tak dole, že nám pomůže v podstatě cokoliv. Je to kniha k přemýšlení. Neříkám, že z ní musíte pochopit vše, ale je to laskavé slovo, které ukazuje různé cesty, jakými se lze smířit s tím, že náš život je a bude jedna velká proměnná, která s sebou nese jak to špatné, tak to dobré. Je to život, je to podstata života.

Synergie

A co jsem si z knihy vzala? Třeba tohle, o tom, že emoce trvají jen krátce. Ale my je přikrmujeme… Myslete na to, až se zase „vzteknete“:

KOUKNI SE  Recenze: 101 minut v pražské podzemce

„Jill Bolte Taylorová, která se zabývá výzkumem mozku, vysvětluje fyziologické mechanismy emocí v knize My Stroke of Insight. Popisuje tam také to, jak se zotavila z rozsáhlé mrtvice. Emoce, jako např. hněv, který je automatickou reakcí na určitý podnět, trvá od chvíle, kdy vzplane, do okamžiku, kdy dozní, jen devadesát vteřin. Půldruhé minuty, to je vše. A pokud to trvá déle, což se obyčejně stane, pak jedině proto, že my sami se danou emoci rozhodneme znovu zažehnout.

Skutečnosti, že se naše emoce neustále posouvají a proměňují, bychom mohli s prospěchem využít. Děláme to však? Nikoli. Místo toho – kdykoli v nás určitá emoce vzkypí – ji přikrmíme myšlenkami, takže to, co by mělo trvat půldruhé minuty, se někdy protáhne na deset či dvacet let. Prostě svůj příběh recyklujeme. Posilujeme staré návyky.“

O autorce:

Pema Chörön je buddhistická mniška a žákyně Chögyama Trungpy Rinpočeho, jednoho z nejvlivnějších buddhistických učitelů 20. století. V současné době působí jako představená a učitelka v klášteře Gampo Abbey na ostrově Cape Breton v kanadské provincii Nova Scotia, prvním tibetském klášteře určeném pro obyvatele Západu. Z mnoha inspirujících knih, které napsala, vyšly v nakladatelství Synergie například tituly Jak meditovat a Místa, která vás děsí.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, www.synergiepublishing.com

Renata Petříčková

ZÁVĚR
Hodnocení
7
Předchozí článekRECENZE: Jak číst literaturu jako profesor: Zcela originální literární dílo neexistuje
Následující článekRecenze: Půlnoční dítě na DVD
recenze-zit-s-lehkosti-v-nejistote-a-zmene-dre-to-ale-jde-toPerfektní návod, jak najít rovnováhu v životě, ve kterém je jedinou jistotou to, že je život nejistý.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

sixteen + two =