Recenze: Žijte ve své zahradě vás nadchne osobitostí zahradního architekta

Vybral jsem pro vás tři nejlepší knihy na téma zahradní architektura. Jednou z nich je dílo populárního českého architekta, Ferdinanda Lefflera s názvem Žijte ve své zahradě. Knihu koupíte v nakladatelství Host zde.

Narozdíl od dvou dalších titulů na vás tato kniha zapůsobí hlavně osobitým projevem architekta Ferdinanda Lefflera a hypnotickou vizualizací jeho práce. Architekta můžete znát i z osmidílného seriálu s názvem Ferdinandovy zahrady vysílaném v České Televizi.

Ferdinand Leffler si za dvacet let praxe vytvořil svůj vlastní osobitý přístup k zahradní architektuře. Jeho ateliér Fléra tvoří špičkové zahradní realizace nejen v Česku, ale po celém světě (například Zuri rezort v Zanzibaru).

Leffler působí trochu jako kouč. K zahradě přistupuje neoddělitelně od lidí, kteří prostor obývají. Jeho postřehy zní jednoduše, ale je to hlavně tím, že se mu podařilo svůj koncept dovést k jednoduchým a zásadním radám. Prvky v zahradě se snaží propojovat organicky, využívá v plánech prvky nahodilosti a drobného chaosu.

Na začátku knihy pokládá čtenáři otázky, které by si měl na začátku, než začne zahradu plánovat, nejdříve promyslet. Otázky jako vztah k sousedům a okolní krajině, potřeby celé rodiny, základní funkce zahrady a další. Doménou Lefflera je propojení zahrady s obytnou částí. Vytváření malých i větších pokojíčků v zahradě, kam se budete chtít ubírat, schovaných zákoutí, odpočinkových míst v příjemném stínu.

Leffler se soustředí na používání materiálu, květin i dřevin, které jsou přirozené pro ráz zdejší krajiny, a snaží se, aby zahrada působila přirozeně. Sází na dřevo a kámen, vyhýbá se umělým a exotickým materiálům. Má rád divokost, do realizací se snaží zapojovat prvky permakultury.

KOUKNI SE  Recenze: Ona aneb Na velikosti záleží

Jeho přístup snoubí neokázalá, přesto dokonalá znalost architektury, a nadhled. Pokud jste viděli pořad Ferdinandovy zahrady, bude vám část knihy povědomá, protože ukázky realizací se shodují. Opakují se i jeho nápady a náměty, ale to není vůbec na škodu. Po zkušenosti s jeho přístupem budete oceňovat jednoduchost, s jakou dokáže čtenáři téma zahradní architektury podat. Přátelsky a lidsky. A to máme rádi.

Knihu Žijte ve své zahradě koupíte zde.

ZÁVĚR
Hodnocení
9
Předchozí článekRecenze: Beach Bum – ukradené klenoty zhulených filmů
Následující článekNejlepší superhrdinské vstupy na scénu
recenze-zijte-ve-sve-zahrade-vas-nadchne-osobitosti-zahradniho-architektaJeho přístup snoubí neokázalost, přesto dokonalá znalost architektury a nadhled. A také osobní vztahy a lidskost.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

3 − 1 =