RECENZE: Zaklínač I. Poslední přání – Jiný úhel poslechu

Bělovlasý bojovník s mečem na zádech, zkušený zaklínač, ale také profesionální vymítač magických příšer z dávných bájí a legend. Pohybuje se na hraně společnosti, nemá přátele, manželky ani milenky. Pod jeho ocelí spočinula taková monstra jako striga, kikimora, rusalka, mantichora, upír nebo goblin. Je mlčenlivý, trpělivý i setsakramentsky flegmatický.

U Geralta z Rivie nikdy nebylo tak jasné, zda stojí na straně dobra nebo zla. Přesto má za sebou zástup statisíců fanoušků z celého světa. Ať už se jedná o čtenáře pětidílné románové fantasy ságy Zaklínač od polského spisovatele Andrzeje Sapkowského, příznivce počítačové hry, či o fanoušky televizního a filmového zpracování. Teď je tady však audiokniha, která je dílem víc než uspokojivým.

Zaklínač je cool už pěknou řádku let. Již v roce 1986 se postava Geralta z Rivie mihla v prvních povídkách, které vycházely v časopisech. Během pár let vyšly i další povídky a také se začala rýsovat románová pentalogie, která spisovatele proslavila po celém světě. Detailně představovat dílo Andrzeje Sapkowského, oslavovanou legendu kvalitní fantasy, by vydalo na samotnou knihu. Navíc tuším, že by to bylo spíš nošením dříví do lesa a veškerá má snaha by přišla vniveč. Nehodlám tedy zabřednout do vod podrobného vyprávění obsahu, ale spíš se zaměřit na samotnou audioknihu a její kvality. Ano, píšu ‚kvality‘, protože tentokrát není co vytknout. zaklinac-i-posledni-prani---komplet-duze

Zaklínač I. (Poslední přání) u nás vyšel v  roce 2009. Příběh osudem zkoušeného zaklínače se opět vrací na scénu, tentokrát v podobě mluveného slova, aby se všem posluchačům mohl Geralt dostat ještě více pod kůži. A na výběr je hned ze dvou variant. U audio vydavatelství Audiotéka.cz vyšly jednotlivé povídky (Zaklínač, Zrnko pravdy, Menší zlo, Otázka ceny, Konec světa, Poslední přání) celkem na 6 CD, které ukončilo jedno kompletní vydání. To čítá přes 11 hodin kvalitního poslechu za doprovodu unikátních zvukových efektů jako tasení mečů, zvuky boje, křik, smích, praskání ohně nebo ozvěna.

Na zrealizování takového veledíla se podílelo hned několik známých jmen. Celkem 33 divadelních i televizních herců a zkušených dabérů, propůjčilo svůj hlas Sapkowského postavám. Vedle Jiřího Plachého (ten se mimochodem podílel na dabování Star Treku nebo bondovek), který zde funguje jako vypravěč a Jiřího Dvořáka, jenž svůj nezapomenutelný hlas propůjčil samotnému Geraltovi z Rivie, se na namluvení Zaklínače podíleli také Jakub Saic, Dita Fuchsová, Libor Jeník, Miroslav Táborský, Aleš Říha, Václav Šanda, Ivana Milbachová, Radek Valenta, Klára Sedláčková Oltová, Milan Slepička a spousta dalších.

Výsledek? Vynikající, vynikající, vynikající! Ať už se jedná o milostné scény, nelítostné boje, bujaré oslavy nebo vzpomínky na doby minulé. Žádná pasáž nezní lacině nebo ohraně. Autentičnost s předlohou společně s vhodně zvoleným zvukovým podkresem a volbou hlasů pro konkrétní postavy skýtá nezapomenutelný zážitek. Výběr Jiřího Dvořáka pro ztvárnění Geralta z Rivie bylo jednoduše trefou do černého. Hlas tohoto českého herce a dabéra vystihuje zaklínače do všech detailů. Geraltův pasivní přístup k problémům ostatních lidí a neřízenému zabíjení všech tvorů se dokonale odráží v Dvořákově hlase.

Andrzej Sapkowski, Zaklínač I. Poslední přání

Čte: Jiří Plachý Jiří Dvořák, Miroslav Táborský

Hudba: Petr Hanzlík

Režie: Jakub Tabery

Délka: 11 hodin 32 minut

Vydal: Audioteka.cz

ANETA WUNDERLICHOVÁ

Úvodní foto: Pixabay.com

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

6 + thirteen =