Recenze: Kdo je to? Co je to? Svět plný hádanek !

Po prolistování  knihy Svět plný hádanek od nakladatelství Portál se mi ulevilo. Ještě mám v živé paměti hádanky z Bartošovy kytice, které nám dávala paní učitelka ve škole a které jsme nejen nikdy neuhodli, a ani po vysvětlení moc nechápali. Jestli si tu hrůzu už nevybavujete, tak vám ji mile ráda připomenu:

Škopíček bezedný, plný masa nacpaný. Oďtata hlava od krku celá, a přece krev netekla. Visí visatec, kouká chlupatec, kdyby visatec upad´, že by ho on popad´.9788026210344

Visatců a jim podobným se naštěstí v nové knížce nakladatelství Portál rozhodně obávat nemusíte. Autorka Zuzana Pospíšilová má na kontě již několik knih pohádek, encyklopedii a několik dalších hádankových knih. Jako dětská psycholožka správně umí odhadnout, co děti zaujme. Publikaci ilustrovala Aneta Žabková, stejně jako několik dalších novinek tohoto nakladatelství. Líbí se mi detaily na jejích obrázcích a opakující se postavy. Kdo nemá její ilustrace rád, má momentálně zřejmě smůlu.

Hádanky jsou v knize přehledně uspořádány dle témat, která si můžete prohlédnout v obsahu. Svět plný hádanek obsahuje hádanky klasického typu – Kdo je to?/Co je to? a doplňovačky, u kterých je cílem čtenáře doplnit poslední slovo čtyřřádkové hádanky. Hádané slovo se má rýmovat s posledním slovem předchozího řádku. Odpovědi jsou vždy uvedeny ihned pod hádankou a to klasicky, vzhůru nohama.

Kniha je určena pro děti předškolního a mladšího školního věku. Tím věkovým určením si nejsem zcela jistá – když jsem jednu z nich dala v deset večer svému muži, rozhodně odpověď neznal.

KOUKNI SE  Recenze: Moderní česká cukrařina
Portál

Tematicky jsou prakticky zaměřené na okolní svět, události , předměty a znalosti, se kterými se děti mohou běžně setkat a které potřebují znát. Namátkou vybírám kapitoly Na poště, Na policii, U moře, Hudební nástroje či Pohádkové postavy. Hádají se moderní slova a srozumitelnou řečí.

Ten, kdo zboží kupuje, též se nějak jmenuje. Proč máš v hlavě otazník? Vždyť i ty jsi ——–. (Zákazník)

Pachatel se nechce vzdát, nebo má chuť utíkat? Policisté z gumy mají, něco, čím mu ránu dají. (Obušek)

Hádanky výborně rozvíjí logické myšlení a slovní zásobu. Někdy jsou rýmy trošku nerýmovací, či text neoriginální, ale při takovém množství hádanek, to lze prominout. Každopádně se autorce podařilo sestavit ucelené, přehledné dílo s moderními ilustracemi.

A pokud neznáte odpověď na Bartošovy hádanky z druhého odstavce, tak tady jsou: maso se cpe do PRSTENU, krev neteče ze ZELNÉ HLÁVKY a visatec s chlupatcem není nikdo jiný než SLANINA A KOCOUR. Uf, díky Zuzaně Pospíšilové za upgrade!

Leona Šťávová

K zakoupení ZDE.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

3 + 7 =