Recenze: Zachrání doktor Proktor Vánoce?

Zachrání doktor Proktor Vánoce? Tak na tuhle otázku se snaží najít odpověď Jo Nesbø ve své nejnovější knize věnované dětem. Stejně jako v předchozích dílech se malí čtenáři setkají se všemi známými a oblíbenými postavami.

Tentokrát musí naši hrdinové vyřešit problém s Vánocemi. Pan Trán koupil veškerá práva na tyhle nejkrásnější svátky v roce. Kdo je chce slavit, musí nakoupit v jeho obchodě za horentní sumu. Jinak je mu zakázáno vše, co k Vánocům patří. I za vaření vánoční kaše hrozí vysoké tresty. Je potřeba zachránit Vánoce.

Kdo zná předchozí díly, ví, do čeho jde. Své fanoušky Jo Nesbø rozhodně nezklame. Drží svou laťku a nepřestává překvapovat nečekanými zvraty a skutečně originálními zápletkami.

Pokud jste ještě s doktorem Proktorem neměli tu čest, musíte počítat se vším. Knihy Jo Nesbøho jsou dospělými čtenáři milovány a vyhledávány pro jeho temnou syrovost a umění, s kterým dokáže vztyčit husí kůži na zátylku i otrlého čtenáře. Nepočítejte tedy s tím, že by jakkoliv šetřil děti.

I přes fantaskní svět se knihy s doktorem Proktorem vyznačují poměrně syrovými reáliemi. Pro leckoho může být překvapením poměrně pohnutá minulost vánočního skřítka, který propadne  alkoholu a děti ho nalézají v putyce čtvrté cenové kategorie. Tam ostatně popíjí i víc pohádkových bytostí s nezvládnutou závislostí na alkoholu.

Autor si libuje místy ve fekálním humoru, který nemusí sednout zkrátka každému. Prdící prášek, jako hlavní zbraň doktora Proktora, je poměrně úsměvnou relikvií, ovšem navozuje spoustu asociací, nad kterými trne úsměv na rtech.

KOUKNI SE  Recenze: Vlk Samuela Bjorka

Při čtení knih s doktorem Proktorem nemohu z hlavy vytěsnit vizuál animovaných figurek Tima Burtona. Jeho goticky pitoreskní postavičky uprostřed Burtonovské mystérie jsou přesně tím, co vystihuje i doktora Proktora a jeho příběhy.Zachrání doktor Proktor Vánoce?

Výsledek je v každém ohledu originální. Na některé aspekty si budete muset zvyknout. Když je ale nebudeme hodnotit okem vychovávajícího rodiče, ale malého rošťáka, mohou být přesně tím, co v jeho očích zaboduje. Pokud ne, nepokoušejte se ho do knih Jo Nesbøho jakkoliv uvrtat jen proto, že milujete Harryho Holea.

Nesbø je samorost. Krom toho má speciální šestý smysl pro mapování lidské duše, který mu umožňuje se svým vyprávěním zavrtat do jejich nejtemnějších koutů a vitálně se tam usídlit.

Za co osobně dávám body dolů, jsou především ilustrace, které mne ani na okamžik nenadchly. Nějakým kouzlem nedokáží vyvolat pozitivní emoce ani nad ztvárněním kladných postav.

Důvod k nákupu vánočního příběhu doktora Proktora je dvojí.

Pokud znáte jeho knihy a netrpělivě nejnovější díl očekáváte, určitě pro něj jděte. Nebudete zklamáni. Autor zachovává ústřední postavy a zasazuje je opět do originálních dějových kulis. Příběh má spád, dobře se čte a čtenář se v něm nikterak neztrácí. Nechybí ani napínavé finále a pohádkový konec.

Albatros

Pokud jej neznáte a zkrátka jenom tápete, co děťátku nadělit pod stromeček, buďte připraveni skutečně na všechno. Vám se možná bude nevěřícně vrtět hlava na krku, co všechno lze nacpat do moderní dětské knihy. Ale věřte, že i přes autorovy temné myšlenky, kniha dítko nijak defektně nepoznamená. Pokud nebude nadšeno, nebude rozhodně zklamáno. A vy zapomeňte, že kniha nemusí vždy vychovávat, někdy může zkrátka jen bavit.

KOUKNI SE  Ofélie podruhé: Rozpomenout se na dospívání...

A to je přesně doktor Proktor.

Kristina Doubravová

Knihu můžete zakoupit ZDE

Zachrání doktor Proktor Vánoce? , Jo Nesbø, Albatros media, 2017

ZÁVĚR
Hodnocení
7
Předchozí článekKnižní NEJ: Nervydrásající knihy, díky kterým zapomenete na vánoční shon
Následující článekHumorné knihy, nad kterými se budete smát nahlas
recenze-zachrani-doktor-proktor-vanoceNeotřelý humor a originální zápletka, která potěší malého rošťáka, i když se rodič může místy červenat.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

ten − six =