RECENZE: Vyzdobte si domácnost vlastnoručně dělanými dekoracemi

Každého (respektive každou) občas přepadne touha zkrášlit si domácnost vlastnoručně vyrobenou dekorací. Pokud však váš talent na ruční práce skončil uháčkováním řetízku v sedmé třídě základní školy, budete mít trochu problém. Váš výtvor se ani zdaleka nebude blížit tomu, co vidíte na obrázcích lifestylových časopisů. Chce to podrobný návod. Další věc, o které asi budete uvažovat, jsou finanční náklady na vaše výtvory. Má cenu si kvůli jednomu pokusu kupovat drahé materiály a vybavení? Notabene když nevíte, jestli vás to bude bavit a jak váš výtvor bude i po hodinách snažení vypadat?
Jelikož patřím do skupiny „háčkovaný řetízek ze sedmé třídy“ sáhla jsem po knize Jany Talandové Tvoření z přírodních materiálů. Nebudeme si nic nalhávat – lákavě zněl i podtitul „za pár kaček“. Autorka hned v úvodu uvádí, že má bohatou pedagogickou praxi, takže bych snad podle jejích návodů měla být schopna tvořit i já. A kdyby ne, neztratím víc než čas a hrst proutí nebo pár šišek, které jsem pečlivě sbírala při procházkách přírodou.
Už úvod s návody na přízdoby ze slaného těsta mě nadchnul. Opravdu to funguje a stačí mít po ruce jen vykrajovátka, kterých se v každé domácnosti během let fungování nasbírá spousta. Dobarvovat lze čímkoliv. Pokud preferujete opravdu přírodní barvy, tak třeba mletou paprikou nebo kávou. Když netrváte na přírodních materiálech a přísadách za každou cenu, spraví to pár gramů potravinářského barviva.

KOUKNI SE  Chaloupka na muřích nožkách je pohádka pro starší děti, co se po nocích rády bojí

Příprava a zpracování slaného těsta
Všechny uvedené suché ingredience dobře promícháme a přidáme vodu dle konzistence těsta. Ve lžíci vlažné vody rozpustíme potravinářskou barvu a zapracujeme ji do těsta. Těsto by se nemělo lepit a mělo by jít dobře vyválet. Není potřeba těsto nechat odpočinout, můžeme jej hned válet a vykrajovat z něj sezónní tvary. Před vyválením těsto nepodsypáváme moukou. Z kilového balení soli a mouky vytvoříme 6 ks plechů vykrojených tvarů.

Kniha je přehledně rozdělená plus minus podle ročních období a nadcházejících příležitostí na: Valentýnské tvoření, Velikonoční tvoření, Tvoření nejen pro maminky, Podzimní tvoření, Adventní a vánoční tvoření a Dárky za pár kaček. Momentálně je aktuální vánoční tematika, takže já jsem začala adventním věncem. Jedná se o verzi bez jehličí, takže nemusíte po celý advent luxovat nebo chodit kolem věnce se smetáčkem a lopatkou. Návod je přehledný a za hodinu nemáte co řešit. Počítaje v tom i schnutí nabarvené textilie, kterou se omotává základ věnce.
Úžasné jsou nápady na dekorace z březového proutí. Například takové kočky v provedení ležící nebo stojící vypadají moc hezky. Jedná se už o vyšší úroveň než věnec, ale výsledek byl překvapivě uspokojivý. Teď jenom kde sehnat březové proutí v dostatečném množství, když bydlíte třeba v centru Prahy. Můžete spojit příjemné s užitečným a plánovat trasy vycházek tak, aby se vždycky dala přinést domů nějaká přírodnina k dekoraci.

Anděl z proutí
Nevšední přírodní dekorace z březového proutí nejen k vánočnímu období. Anděla „strážného“ můžeme mít pověšeného celoročně v našich obydlích. Dekorace je určená k zavěšení do venkovních i vnitřních prostor. 

Ocenit musím nejen inovativní nápady, které odlišují knihu od podobných publikací, ale i srozumitelné návody a fotografie u každého jednotlivého výrobku. Pro méně chápavé je určeno i doplnění jednotlivých kroků fotkami, ze kterých je patrné, jak postupovat dál. Jedinou výtku bych měla k výrobkům, v nichž se jako hlavní surovina používá skartovaný papír. Tohle mi do koncepce tvoření z přírodních materiálů moc nejde. Asi by bývalo bylo vhodnější pouvažovat o zařazení do jiné publikace, kterých Grada v edici Šikovné ruce vydala celou řadu a Tvoření z přírodních materiálů určitě nebude poslední.

KOUKNI SE  Nástěnný kalendář: Miluj svůj život 2024

 

Jana Talandová, Tvoření z přírodních materiálů, Grada Publishing, 2015

Daniela Slouková Recová

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
9
recenze-vyzdobte-si-domov-vlastnorucne-delanymi-dekoracemiVýborná publikace pro kreativní jedince, kteří si rádi vlastnoručně zkrášlují domov. Obsahuje návody, které jinde nenajdete.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

fifteen − 1 =