Recenze: Výpověď sériového vraha „klauna“ Johna Waynea Gacyho

Streamovací platforma Netflix zveřejnila další z dokumentů o sériových vrazích, tentokrát zvráceného Johna Waynea Gacyho, který má na svědomí přes třicet zavražděných mladých mužů a chlapců.

Třídílný dokument kráčí velmi zřetelně ve stopách dokumentu nahrávek a rozhovorů s Tedem Bundym. Ovšem jeho případ obsahoval řadu twistů a jeho obsah se vyšplhal na šest dílů. Případ psychopata Gacyho nenabízí tolik zajímavých zákrut ve vyšetřování, žádné twisty, proto tu není podstatná výpověď detektivů.

I samotná grafika a přeskakování v čase připomíná již zmíněný dokument o Tedu Bundym. Autorům se podařilo získat přes 50 hodin výpovědí Johna Gacyho. Na většině z nich velmi stručně a chadnokrevně popisuje detaily ze svého života, velmi málo ale mluví o samotných činech. Autorům se podařilo sehnat několik svědků a obětí jeho zvrácených choutek a dále pracují alespoň se zjištěními po letech danými testy DNA.

Opět zde můžeme sledovat pomocí autentických fotek a dokumentů Gacyho život od dětství až do chvíle, kdy začne vraždit, a postupné odhalování jeho zločinů. Část je také věnovaná snaze Gacyho uhrát své zločiny na psychiatrické vyšinutí, čímž se mu dařilo oddalovat trest smrti.

V dokumentu Night Stalker jsme mohli vidět brutální záběry násilných činů, v dokumentu o Bundym zase detailní popisy jeho sadistických vražd. Záběry z případu klauna Gacyho postrádají šokující materiály, protože mrtvoly byly nalezeny už v dosti rozloženém stavu, fotografie neodhalují žádné další šokující detaily. Hrozivé jsou tak nejvíce podivné prvky z jeho domu – fotografie klaunů, znak u ložnice.

KOUKNI SE  Recenze: Affleckův film Air: Zrození legendy skóruje trojnásobně

Vyšetřování nemůže být napínavé, protože netrvalo dlouho – od počátku tam byla jednoduchá indicie, která vedla k podezření a následnému zatčení. Drama tak vzniká odhalováním minulosti řádění vraha, které jak je v dokumentech o amerických vrazích obvyklé, se děje kvůli mizerné spolupráci americké policie napříč jednotlivými státy. Zde je jasná paralela s Bundovými možnými vraždami napříč několika státy.

Autoři si uvědomili střídmost případu Gacy a tříhodinový dokument tak nabídne asi maximum, co by se dalo i pomocí očitých svědků a kamarádů zesnulých a ne příliš šokujících výpovědí samotného Gacyho zachytit. Narozdíl od dvou zmíněných dokumentů ale nenabídne žádný moment překvapení, jen solidně odvedenou práci. Ten, kdo případ tohoto vraha chlapců zná, ničím novým o osobnosti Gacyho nahrávky nepřekvapí, týkají se opravdu popisu jeho života a ne podrobností jeho trestných činů.

Kubin

Trailer:

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
7
recenze-vypoved-serioveho-vraha-klauna-johna-waynea-gacyhoTřídílný dokumentární seriál ve stylu předchozích dokumentů Netflixu o sériových vrazích. Autentické nahrávky rozhovorů často jen popisují život Gacyho a jeho chladnokrevnou psychopatii.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

1 × one =