Recenze: Všude kolem černý les

Věděla od začátku, že tahle rozlučka se svobodou bude pěkná pruda. Realita předčí veškerá její očekávání.

Leonora žije svůj celkem spokojený, relativně úspěšný, ale samotářský život. Z něj ji čas od času vytrhne nějaká kamarádka. Nyní je to zrovna hodně dávná kamarádka. Vdává se a chystá rozlučku se svobodou.

Obálka k Všude kolem černý les

Lee, jak ji občas říkají, nemá tyhle akce v lásce, ale už pro to dávné přátelství se rozhodne zúčastnit. Očekávání nemá žádná a víc se těší domů, než na rozlučku samotnou. Chystá se doslova pekelný víkend.

A to doslova. Je jí to jasné hned po příjezdu. Sezvaní přátelé jsou více než podivné panoptikum a nei nenasvědčuje tomu, že by měla panovat třeskutě vtipná nálad. Křečovitý víkend vylepší absence telefonního signálu, podivné chování účastníků a nepříjemné vzpomínky na minulost.

Domek na samotě, bláznivá hostitelka, podivná minulost hlavní hrdinky a dávné tajemství jsou slušný koktejl na zajímavou detektivku. Zvlášť, když většinu událostí vnímáme v přítomném čase. Některé záblesky však připomínají onen osudný víkend v čase minulém. Lee leží v nemocnici, nic si nepamatuje, vyslýchá jí policie a ona neví ni, jen, že někdo zemřel.

Příběh je vlastně skládankou jejich vzpomínek. Mozaika jejího vyprávění stránku za stránkou zhmotňuje nevyhnutelný konec. A nenajdete klidu, ani když se dozvíte, kdo zemřel. Je potřeba ještě zjistit kdo a proč. Eskalace napětí jde za únosnou míru.

KOUKNI SE  Co už nemusíte řešit po třicítce

Pokud si potrpíte na dobré detektivky, tak tenhle počin Ruth Ware prostě nesmíte minout.

Skutečně exkluzivně vystavěný příběh vraždy v uzavřeném okruhu přátel. Kde je nad slunce jasné, že jeden z nich je vrah. Do poslední chvíle nevíte, kdo zemře, kdy a proč. Podezříváte každou chvíli někoho jiného. Nečekané zvraty jsou samozřejmostí.

Ačkoliv jde o autorčinu prvotinu, rozhodně se nenechá nachytat na švestkách. Nikdy neprozrazuje víc, než je skutečně nutné. I když si myslíte, že víte, kdo je vrah, nevíte vůbec nic.

Trochu mi hapruje motiv skutečného vraha. Zdá se mi nedostatečně vyargumentovaný. Autorku bych rozhodně nenařkla z nějakého lajdáctví či řemeslné nedostatečnosti. Spíš bych přála vrahovi stejnou maximální péči, jakou si zasloužil příběh od první stránky. Výtka je tady spíš poklonou.

Bez zbytečné chladnokrevnosti a prvoplánové syrovosti je Všude kolem černý les brilantním psychologickým dramatem sice s neoriginální zápletkou a poněkud vyčpělým motivem, která však v kombinaci s autorčinou vypravěčskou zručností funguje více než skvěle.

Knihu bych doporučila všem, kteří si nepotrpí na krváky a mrtvoly na každém rohu. S Ruth Ware si užijete spíš propracované charaktery, stupňované napětí a cestu do hlubin jedné temné duše.

A možná i té svojí.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

3 + eleven =