Recenze: Všude kolem černý les

Věděla od začátku, že tahle rozlučka se svobodou bude pěkná pruda. Realita předčí veškerá její očekávání.

Leonora žije svůj celkem spokojený, relativně úspěšný, ale samotářský život. Z něj ji čas od času vytrhne nějaká kamarádka. Nyní je to zrovna hodně dávná kamarádka. Vdává se a chystá rozlučku se svobodou.

Obálka k Všude kolem černý les

Lee, jak ji občas říkají, nemá tyhle akce v lásce, ale už pro to dávné přátelství se rozhodne zúčastnit. Očekávání nemá žádná a víc se těší domů, než na rozlučku samotnou. Chystá se doslova pekelný víkend.

A to doslova. Je jí to jasné hned po příjezdu. Sezvaní přátelé jsou více než podivné panoptikum a nei nenasvědčuje tomu, že by měla panovat třeskutě vtipná nálad. Křečovitý víkend vylepší absence telefonního signálu, podivné chování účastníků a nepříjemné vzpomínky na minulost.

Domek na samotě, bláznivá hostitelka, podivná minulost hlavní hrdinky a dávné tajemství jsou slušný koktejl na zajímavou detektivku. Zvlášť, když většinu událostí vnímáme v přítomném čase. Některé záblesky však připomínají onen osudný víkend v čase minulém. Lee leží v nemocnici, nic si nepamatuje, vyslýchá jí policie a ona neví ni, jen, že někdo zemřel.

Příběh je vlastně skládankou jejich vzpomínek. Mozaika jejího vyprávění stránku za stránkou zhmotňuje nevyhnutelný konec. A nenajdete klidu, ani když se dozvíte, kdo zemřel. Je potřeba ještě zjistit kdo a proč. Eskalace napětí jde za únosnou míru.

KOUKNI SE  Recenze: Příběh z tajuplné Vesnice

Pokud si potrpíte na dobré detektivky, tak tenhle počin Ruth Ware prostě nesmíte minout.

Skutečně exkluzivně vystavěný příběh vraždy v uzavřeném okruhu přátel. Kde je nad slunce jasné, že jeden z nich je vrah. Do poslední chvíle nevíte, kdo zemře, kdy a proč. Podezříváte každou chvíli někoho jiného. Nečekané zvraty jsou samozřejmostí.

Ačkoliv jde o autorčinu prvotinu, rozhodně se nenechá nachytat na švestkách. Nikdy neprozrazuje víc, než je skutečně nutné. I když si myslíte, že víte, kdo je vrah, nevíte vůbec nic.

Trochu mi hapruje motiv skutečného vraha. Zdá se mi nedostatečně vyargumentovaný. Autorku bych rozhodně nenařkla z nějakého lajdáctví či řemeslné nedostatečnosti. Spíš bych přála vrahovi stejnou maximální péči, jakou si zasloužil příběh od první stránky. Výtka je tady spíš poklonou.

Bez zbytečné chladnokrevnosti a prvoplánové syrovosti je Všude kolem černý les brilantním psychologickým dramatem sice s neoriginální zápletkou a poněkud vyčpělým motivem, která však v kombinaci s autorčinou vypravěčskou zručností funguje více než skvěle.

Knihu bych doporučila všem, kteří si nepotrpí na krváky a mrtvoly na každém rohu. S Ruth Ware si užijete spíš propracované charaktery, stupňované napětí a cestu do hlubin jedné temné duše.

A možná i té svojí.

Předchozí článekApple Arcade je nová herní služba od Applu
Následující článekRECENZE: Miluj svůj život 2020: Dvojkový rok ve znamení posunů!

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

14 + 17 =