RECENZE: Volné pokračování kultovního Sběratele kostí rozhodně nezklamalo

Jeden z nejlepších amerických spisovatelů detektivek Jeffery Deaver přichází s volným pokračováním kultovního románu Sběratel kostí. Tentokrát se sice pachatel zaměřil na kůže, ale opět můžete očekávat velice dramatickou a napínavou četbu.

Kvadruplegik Lincoln Rhyme je zpět a s ním i jeho kolegyně a přítelkyně Amélie Sachsová. Společně tvoří neporazitelné detektivní partnerství, které se nezastaví před žádným kriminálním činem. Tentokrát se musejí potýkat s pachatelem, který se očividně nechal inspirovat jejich prvním společným případem. Takzvaný Sběratel kostí je svedl dohromady v pracovním i osobním životě a zároveň jim připravil mnoho horkých chvil.

Tentokrát se potýkají s vrahem, který svým obětem tetuje podivná znamení. Jejich smrt je velice bolestivá a jednoznačně dává na vědomí pachatelovu fascinaci kůží. Objevit ho nebude lehké, přestože policii pomohou i profesionálové z tetovacích studií. Brzy se v ohrožení ocitají i samotní vyšetřovatelé a jejich pomocníci. A tento zločinec nezanechává mnoho stop, které by je mohly dovést k vytouženému cíli.kuze

V pořadí již jedenáctý případ Lincolna Rhyma je v mnoha ohledech exkluzivní. A nejen tím, že započal již druhou desítku tohoto neúnavného vyšetřovatele. Zásadním středobodem celého příběhu je především zapojení hned několika předchozích případů a postav. Již z názvu recenze je patrné, že hlavní složkou příběhu má být úvodní vstup tohoto detektiva mezi čtenáře. Sběratel kostí se stal veleúspěšným bestsellerem a dokonce byl podle něj natočen i film s Danzelem Washingtonem v hlavní roli. I proto se nemůžeme divit, že se autor rozhodl v nejnovější knize postupovat právě tímto směrem.

KOUKNI SE  Recenze: Příběh z tajuplné Vesnice

Další významnou roli sehraje hlavní záporák z minulého dílu, který nosil přezdívku Hodinář. Kapitán Rhyme vyšle na jeho pohřeb jednoho ze svých pomocných detektivů, aby vypátral nějaké informace o jeho kumpánech. Policista Pulaski se v pohřebním ústavu setkává s právníkem Davem Wellerem, který má odvézt pozůstatky rodině. Později se od něj dozvědí zajímavé informace týkající se právě Hodináře.

V průběhu celé knihy je opět kladen veliký důraz na pečlivé zkoumání důkazů. Lincoln Rhyme má ve svém sídle profesionální laboratoř a hned několik kvalifikovaných pomocníků. Díky tomu se může k výsledkům různých testů dostat ještě dříve než z oficiálních zdrojů. Navíc si můžete po každé vraždě prozkoumat tabulku, která je zapsána na jejich oblíbené důkazní tabuli. Přestože je analýza místa činu i nalezených předmětů opravdu důkladná, díky této věci se neustále ve všem orientujete a máte dokonalý přehled.

Samotné vraždy jsou popsány s velkou pečlivostí, nic jiného bychom ani od Deavera nečekali. Podrobněji můžete sledovat i myšlenky sadistického vraha, které nenechávají nikoho chladným. Navíc se mu výborně daří zametat za sebou stopy a svádět vyšetřovatele na cestu špatným směrem.

Jedním z hlavních témat je tentokrát tetování a jeho odnože. Z několika pojmů možná budete nejdříve lehce zmateni, ale nakonec se určitě do příběhu správně vžijete. V případě, že nemáte rádi jehly, tuto knihu raději nečtěte.

KOUKNI SE  Recenze: Ocelové srdce tepe černým městem

Menší části jsou věnované i osobnímu životu Amélie Sachsové. Tentokrát budeme sledovat její rozbroje s Pam, kterou bere téměř jako vlastní dceru. I její příběh má kořeny v předchozích dílech. Ta je již dospělou ženou, a proto jí dost vadí neustálé obavy Amélie. Postupem času se celá situace značně přiostřuje, zejména díky vztahu Pamely a jejího přítele Setha.

Sběratel kůží je dalším vynikajícím thrillerem z dílny Jefferyho Deavera. Jestliže Jo Nesbo je králem severské krimi, tak právě tento autor je hlavním předákem té americké. Prakticky dokonalé vyšetřování, tajuplný a velice nebezpečný pachatel i mnoho vedlejších dějů předurčují tuto knihu k hvězdné kariéře. Proto se ani nemůžeme divit, že se velice brzy po uvedení na náš knižní trh dostala na nejvyšší příčky žebříčku bestsellerů. Uvidíme, jestli se i u tohoto klenotu dočkáme filmového ztvárnění. Rozhodně by si to Sběratel kůží zasloužil.

Jeffery Deaver – Sběratel kůží. 2014. Nakladatelství Domino. 584 stran.

LUKÁŠ LOUŽECKÝ

Úvodní foto: Pixabay.com

ZÁVĚR
Hodnocení
9
Předchozí článekRECENZE: Nespavost aneb Řekni mi své sny a já ti řeknu své
Následující článek9 věcí, které byste měli vědět o Padesáti odstínech šedi
recenze-volne-pokracovani-kultovniho-sberatele-kosti-rozhodne-nezklamaloJestliže si chcete přečíst absolutní špičku amerického detektivního thrilleru, Jeffery Deaver vás určitě nemůže zklamat. Sběratel kůží je kniha navazující na jeho kultovní debut a rozhodně za ním v ničem nezaostává. Velká porce akce, vyšetřování a vražd v tom nejlepším obalu.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

three × 4 =