RECENZE: Velký román vyprávěný ženským hlasem

Španělská spisovatelka María Dueñas se ve svém druhém románu přesouvá z Evropy a Afriky do severní Kalifornie. Mise zapomnění – které se mimochodem prodalo půl milionů výtisků ve španělštině, je dlouhým a nespravedlivým bojem Blancy Perea za rozptýlením a znovunalezením rovnováhy poté, co její manžel odchází za jinou ženou.

 

Na podzim roku 1999 Blanca prchá na zapadlou univerzitu Santa Cecilia ve státě Kalifornie, kde se její život střetne s již mrtvým španělským učencem a jeho žákem – americkým profesorem.

Její manžel ji po dvaceti letech opustil a bude mít dítě s jinou ženou. Její dva synové jsou již dospělí a nezdá se, že by potřebovali matčinu péči. To poslední, co chce Blanca udělat, je vrátit se na univerzitu. S pomocí přátel se dostane tam také dostane, musí kvůli tomu však opustit rodné Španělsko a vydat se hledat štěstí přes celý oceán. A to do fiktivního městečka Santa Cecelia ležícího nedaleko San Franciska.

Úkolem zklamané ženy je uspořádat archivy a katalogizovat díla hispanisty Andrése Fontany, který zemřel v roce 1967. Blanca je chytrou avšak velmi úzkostlivou ženou, která se snaží zapomenout na léta strávená se zahálčivým  mužem. Pomalu v ní však začne vřít zvědavost o životě profesora a před ní se tak začne rozplétat pavučina milostných vztahů, intrik a skrytých tajemství, která neměla vyjít na světlo.

María Dueñas umě prolne osudy všech hlavních protagonistů, které jsou rozprostřené v průběhu celého století. Přechází mezi Španělskem a Spojenými státy, pendluje mezi přítomností a minulostí, od pátrání po zapomenutých františkánských misiích v Kalifornii přes osudy španělských republikánských intelektuálů.

KOUKNI SE  Paolo Coelho: Lukostřelec

Dueñas líčí univerzitní obsazení se širokými tahy – hořký důchod tajemníka, koketní předseda představenstva, ambivalentní a marnotratný syn. Blanca se hbitě brání svým kolegům, přehlíží drobnou rivalitu, stýká se se studenty i zaměstnanci fakulty. Jediným trnem v oku je Daniel Carter, prominentní akademik financující její výzkum, ale také přitažlivý kolega na univerzitě.

Autorka je schopným vypravěčem. Obratně se pohybuje v tématech citového zoufalství: smutek, zrada, ztráta a popření. Dělá rozdíl mezi citově vyprahlou ženou i nepatrnou šancí na znovunalezení lásky. Je to delikátní vyvažování a děj tak nemá jediný znak spadnutí do zaběhnutých stereotypů. Nicméně Mise zapomnění je narušena neohrabaný větami, klišé a sentimentálním vysvětlením. Bystrému oku neunikne ani sbírka nesrovnalostí, které se s  přihlédnutím na dobu i situaci ve společnosti v ději objevily.

O autorce: Španělská spisovatelka a profesorka anglického jazyka a literatury na univerzitě de Murcia ve Španělsku María Dueñas během svého života pracovala na různých univerzitách v Severní Americe. V roce 2009 dosáhla velkého úspěchu se svým debutovým se svým s názvem Čas mezi šitím, kterého se prodalo do té doby přes milion kusů. Román také získal řadu ocenění. V roce 2012 vyšla kniha s názvem Mise zapomnění.

 

María Dueñasová: Mise zapomnění, Jota, 2015, 447 stran

ANETA WUNDERLICHOVÁ

Úvodní foto: jota.cz

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
7
recenze-velky-roman-vypraveny-zenskym-hlasemAutorka je schopným vypravěčem. Obratně se pohybuje v tématech citového zoufalství: smutek, zrada, ztráta a popření.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

four × four =