Recenze: Tři dámy na zhubnutí

Tři dámy na zhubnutí je nejnovější román z pera oblíbené britské autorky Lucy Diamond. Čtenářům představuje tři hrdinky: Lauren, Jess a Maddie. Je jasné, že tady půjde především o to, jak shodit nějaké to kilo. Vlastně poměrně dost kil. A každá z dam k tomu má trochu jiný důvod.

Maddie má báječnou práci v rádiu, úžasné děti a manžela, který ji miluje takovou, jaká je. Jediným mráčkem na téhle letní obloze je její šéfka. Zákeřná mrcha, která nevynechá jedinou příležitost Maddie v něčem vykoupat. Jednoho dne ji tak proti její vůli zařadí do mediální kampaně Za Birmingham krásnější. Takže aby bylo město hezčí, bude muset zhubnout. Jak povzbudivé.

Jess je dobrosrdečná úžasná bytost, která umí kolem sebe rozsévat pohodu. To oceňují i klienti, kteří rádi vyhledávají její služby v kosmetickém salónu. Její nadřízená by ale chtěla, aby zaměstnankyně salónu krásy byla přeci jen trochu reprezentativnější. Řekněme na rovinu: méně špekózní. Jedinou útěchou jsou pro Jess myšlenky na její vlastní svatbu, která se nezadržitelně blíží. I když existuje jisté podezření, že Jessin snoubenec je arogantní a manipulativní blb.

Trojlístek uzavírá Lauren. Má seznamovací agenturu. Hledá lásku pro jiné a na sebe jakoby zapomněla. Jednoho dne se mezi klienty objeví muž, do kterého se zamiluje. Jenže tenhle kousek, jak na potvoru, tíhne k poněkud kočkóznějším slečnám. Stejně jako Maddie a Jess se rozhodne začít navštěvovat Krotitele tuků a opět obléct velikost dvanáct.

KOUKNI SE  Recenze: 101 minut v pražské podzemce

Spolu s hlavními hrdinkami Tři dámy na zhubnutísledujeme jejich malé i velké úspěchy v boji s váhou. Ale také cestu za štěstím. Jejich největší výzvou nakonec nejsou dezerty, ale ony samy. Bludný kruh, ve kterém jim bylo berličkou jídlo, které zároveň maskovalo trápení hlubší než jen prázdný žaludek. Lauren tak pomalu ale jistě nachází opět svou víru v lásku a v to, že někde existuje muž, který je hoden její lásky. Jess vyřeší své profesní i partnerské peripetie a najde v sobě netušenou sílu a odvahu postavit se na své vlastní nohy. Krátce po rozhodnutí zhubnout se musí Maddie potýkat se smutkem z nemoci a smrti její matky.

Poměrně dramatické životní etudy umí autorka podat s chytrým a laskavým humorem. Nesnaží se o humoresku. V každé kapitole máme možnost sledovat děj očima jedné z hlavních hrdinek. Tento styl vyprávění umožňuje se velmi rychle vcítit do postav a prožívat s nimi jejich trápení i úspěchy. S Lauren, Maddie a Jess se budete smát i plakat.

Čas od času se autorka nevyhne jisté předvídatelnosti. Nudu z očekávaného však nahrazuje jisté potěšení z očekávání nenucené grácie, se kterou hrdinky řeší své životy a překážky v něm.

Domino

Stejně energický je i závěr knihy. Autorka poctivě nezapomněla na žádnou maličkost, i když už jim v závěru nedala tolik prostoru, kolik by si zasloužily. Po tolika emocích bychom si i my u knihy rádi vychutnali mnohé triumfy. Byť by to stálo o několik kapitol víc.

KOUKNI SE  Michal Čagánek posílá Boha na dovolenou

Autorčin styl psaní je velmi čtivý a srozumitelný. Snadno vás vtáhne do děje a za chvíli budete mít pocit, že tři dámy na zhubnutí jsou vaši kamarádkami, stejně jako jimi jsou ony tři v knize.

Kniha bude určitě blízká všem ženám, které řeší svou váhu. A řeší ji skoro každá. Možná některou inspiruje nebo potěší svou milou otevřeností a shovívavostí. Kniha navíc nabízí hrdinky z masa a krve, které se rozhodnou postavit velké výzvě v podobě jich samých. Především svému strachu. Vlastně je to taková pohádka s dobrým koncem. Ale s pocitem, že Lauren, Jess nebo Maddie může být kterákoliv z nás.

Kristina Doubravová

Tři dámy na zhubnutí, Lucy Diamond, Domino, 2016

Knihu je možno zakoupit ZDE

ZÁVĚR
Hodnocení
8
Předchozí článekChocolART – největší festival čokolády v Německu pro všechny, kdo upsali svoji duši sladké vůni hořkého kakaa
Následující článekSoutěž o thriller Ztracená

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

5 × three =