Recenze: Strážci Galaxie jsou prostě boží!

Do kin vtrhla další Marvelovka, držte se! Strážci Galaxie se vezou na vlně nadšení, kterou započali Avengers. Ale rozhodně to není film, který by sám o sobě neměl úspěch. Zápletka začíná na Zemi v 80. letech, kdy malému Peteru Quillovi umírá matka. Ten samý večer ho unáší jakási vesmírná loď. Přesouváme se o několik let později, kdy je Peter už velký kluk, lépe řečeno muž, který se živí tím, že krade artefakty a prodává je. Daří se mu to, takže může pracovat na vlastní pěst a rozhodne se utéct svému šéfovi a prodat tajemný orb sám. O orb ale stojí snad všichni padouši z Galaxie, a tak jde Peterovi najednou o život. Z nouze se dává dohromady s ostatními vyvrhely vesmíru – vesměs zabijáky a zloději, kteří se nakonec rozhodnou společně zabránit Ronanovi, aby pomocí orbu zničil Galaxii. Z Petera (Chris Pratt), sexy bojovnice Gamory (Zoe Saldana), pomstichtivého zabijáka Draxe (Dave Bautista), zmutovaného mluvícího mývala Rockera a humanoidní rostliny Groota se tak stávají Strážci Galaxie – a přátelé. guardianes-1

I tentokrát, podobně jako v Avengerech a dalších komiksových sériích, se titulní parta dává dohromady jen proto, že musí. Každá z postav má vlastní záměry, vlastní problémy a zpočátku pro ostatní členy “týmu” nenacházejí nic, než urážlivé výrazy. V Marvelu mají skvělý trik, jak udělat z nepřátel přátele – humor. Bez něj by jejich galaktické velkofilmy působily možná směšně, možná nabubřele, ale určitě by nefungovaly tak skvěle. Humor a nadsázka už v jejich filmech nejsou jen něčím navíc, ale jsou důležitou a nepostradatelnou součástí příběhu. Diváci na Marvelovské filmy chodí, protože humor očekávají a co týče Strážců Galaxie, přijdou si na své ve velkém. Frčí především vtipy postavené na odlišnosti jednotlivých ras – například Drax “Ničitel” bere všechno doslova, takže Quillovy vtípky a metafory naprosto nepobírá. Je to podobný princip, jako když Thor přišel poprvé na Zem a šel si do zverimexu koupit koně. Vtipů je tolik, že ani nejde si je zapamatovat, jen víte, že některé scény byly opravdu k popukání. Gradace a načasování je dokonalé, od Marvelu by se měli určit skoro všichni tvůrci současných „komedií“.

KOUKNI SE  Recenze: Seriál Money Heist láká na promyšlenou loupež století, ale je spíš nesmyslnou fraškou

Film prostě funguje, protože scénář obsahuje jen to, co diváci milují a na co se dobře dívá nebo dobře poslouchá. Film se nebere příliš vážně, samozřejmě kromě ultradrsných záporáků, kteří chtějí klasicky ničit jednu planetu po druhé. Ale i na ně platí vtípky pozemského “hajzlíka”, který si nedělá hlavu nikdy s ničím.guardians-of-the-galaxy-david-bautista-drax

Postava hlavního hrdiny se ještě více vzdálila klasickým “hrdinům”, ale tolik oblíbené rysy dnešních dnů mu nechybí: neodolatelnost, i když se chová jako “kluk od vedle”, sarkastický humor směřující na všechny okolo, láska ke krásným ženám a neúcta k padouchům. Má to všechno na háku, a to i ve chvíli, kdy je zničení planety na spadnutí.

Tvůrci ale moc dobře vědí, co dělají, takže všechno funguje tak, jak má. Romantická linie je utnutá v nejlepším, aby nikdo nemohl říct, že film je sentimentální, na první pohled nudné postavy jsou vlastně mnohem zábavnější, a když už toho začíná být moc, všechno překryje zběsilá akce. Potenciál, který tenhle vesmír má, se rozhodně nemůže vyčerpat jedním filmem. Pět hlavních postav je pod povrchem mnohem zajímavějších, než navenek. Film lehce odkazuje na Avengers. Zkrátka je to skvělý start úplně nové série, která už ted dala fanouškům všechno, co si jen mohli přát.

Strážcům Galaxie nemám co vytknout. Herci si své role užívají, efekty i kostýmy jsou skvělé, humor je bezvadně načasovaný a svěží, akce je dost a dost. Co vyniká, je soundtrack, který je zároveň součástí příběhu. Je to skvělý nosný nápad a písně jsou dobře vybrané. Kdybych nebyla fanoušek, nejspíš by se mi příběh zdál šablonovitý a předvídatelný. Ale nejsem zase tak velký fanoušek, abych řešila do detailů mnohé odkazy, hierarchii záporáků a jejich věčné intriky. Prostě jsem si v tom našla to svoje a to mě neskutečně bavilo. A jsem si jistá, že mě to bude bavit i příště. A to Marvel točí jeden hit za druhým! Doufejme, že hned tak nevyčerpají nápady.

KOUKNI SE  Láska a příšery: Hledání lásky za časů hmyzí apokalypsy

 

Klára Scholzová

ZÁVĚR
Hodnocení
10
Předchozí článekRECENZE: Asfalt I. – První tři týdny
Následující článekREPORTÁŽ z MAČe: Dětské knížky a feminismus na Slovensku

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

4 × five =