RECENZE: Starý dům Klejinka skrývá mnoho tajemství

Nakladatelství Motto vydalo v lednu již šestý román stále úspěšnější české autorky Zdenky Hamerové. Jmenuje se Klejinčino tajemství a opět se jedná o mistrně zpracovanou knihu na hranici několika žánrů.

Mladá žena jménem Týna se po nevydařeném manželství opět vdala. Její nový muž Martin jí pomáhá vychovávat tři děti a zakládají společně nový domov. Tím se stává sto let stará a značně zchátralá vila. Koupili ji pod cenou, ale nyní do ní musejí investovat další peníze. Místní jí podle dávných majitelů nazývají Klejinka.

Po šťastném začátku a růžových výhledech do budoucnosti se začne Týnin život měnit. V domě přestane být šťastná a nemůžou za to jen strašidelné sny. Postupem času se jí stává čím dál více nehod, které ohrožují její zdraví. Manžel i děti to svádějí na její nešikovnost a postupem času ji začnou mít za blázna. Týna se musí pustit do pátrání po historii vily a jejích majitelů, než se něco stane jí nebo jejím blízkým.

Zdenka Hamerová není vyloženě komerčně úspěšnou autorkou. Mnoho čtenářů o ní možná neslyšelo a to je určitě škoda. Abych byl upřímný, i pro mě je Klejinčino tajemství první seznámení s její tvorbou. A rozhodně ne poslední.klejinka

Na úvod zkusme její aktuální přírůstek zaškatulkovat. Kniha se pohybuje na pomezí několika žánrů a určit přesnou kategorii je téměř nemožné. Svými prvky má nejblíže k detektivce, hororu, ale i psychologickému románu. Budete napjatí, budete se bát, ale možná se i zasmějete. Nesmím opomenout ani výrazné ovlivnění historií. V rámci knihy sledujeme putování minulostí a pátrání po předchozích majitelích Klejinky. Vilu si nechala postavit rodina Kleinova, jejíž osudy byly spjaty s druhou světovou válkou. V tomto případě se jedná pouze o fikci. Přesto byla autorka inspirována i několika skutečnostmi. Podnětem pro nový domov Týny byla Beniesova (Benešova) kubistická vila v Lysé nad Labem z roku 1912. Právě v tomto městě prožila Zdenka Hamerová své dětství.

KOUKNI SE  Recenze: Vlk Samuela Bjorka

Celá kniha je z velké části postavena na hlavní ženské postavě. Přestože je v ní i mnoho dalších osob, pohybují se spíše na okraji zájmu. Naopak Týnin život je vykreslen dokonale. V průběhu čtení se seznamujeme s jejím dramatickým žitím. Po přestěhování do nového domu se musí potýkat s tím, že jí dům „nemá rád“. Alespoň ona si to myslí. Čtenář sleduje její zhoršující se psychický stav, který kolísá mezi normálností a šílenstvím. Právě tato psychologická stránka knihy patří k jejím nejlepším prvkům.

Když už se situace nedá vydržet a nikdo Týně nevěří, přichází čas na pátrání. Nyní se přesouváme do detektivní části, kdy postižená pátrá po původních majitelích a odhaluje jejich tajemství. Veškeré podrobnosti fiktivní i skutečností inspirované historie jsou zajímavě popsané a vykreslené. Dohromady skládají příběh, který hlavní postavě i čtenářům pomáhá pochopit všechny tajemné okolnosti okolo záhadného domu.

Jak tomu už bývá, nakonec je vše jinak. Děj se vyvine úplně jiným směrem a závěr je poměrně dost překvapující. A nakonec i velice dobře propracovaný. Román přináší několik věcí, které se již objevily v mnoha knihách i filmech. Příkladem může být typická zápletka, že žena přichází do starého domu a něco jí zde straší. Přestože se to na první pohled může zdát mnohokrát ohrané, autorce se povedlo vysvětlit příhody Týny opravdu zajímavým a originálním způsobem. Vše obsahuje již zmiňovaný závěr, takže se na něj určitě těšte.

KOUKNI SE  Recenze: Šepot z lesa mrazivě vábí

Zdenka Hamerová napsala velice poutavý příběh, který vás bude strašit po nocích. Není to klasický horor, ani detektivka, ale nabízí trochu od obojího. Zasazení do českého prostředí a výlety do minulosti by mohly být dostatečným lákadlem pro všechny čtenáře. Jestliže jste příznivci této autorky, asi nemáte co řešit. Ostatní se mohou těšit na poznání, že i v českém kraji vznikají velice napínavé a kvalitní knihy.

Zdenka Hamerová – Klejinčino tajemství. 2015/01. Motto. 328 stran.

LUKÁŠ LOUŽECKÝ

Úvodní foto: Pixabay.com

ZÁVĚR
Hodnocení
8
Předchozí článekRECENZE: Půst s polévkou na vlastní kůži (žaludek)
Následující článekRecenze: Vyšší moc nás nutí přežít za každou cenu
recenze-stary-dum-klejinka-skryva-mnoho-tajemstviDetektivka, horor i psychologický román v jednom. To je Klejinčino tajemství.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

9 − 4 =