Recenze: Spy Story Love Story zahazuje svoje šance

Spy Story Love Story z pera Nikolaie Lilina je příběhem nájemného vraha ve službách mafie. Aljoša má před sebou poslední úkol, aby mohl odejít na odpočinek. Zároveň musí zaučit svého nástupce. Jeho cílem je mladá žena. Aljoša se už vidí na zaslouženém odpočinku. Zdá se, že půjde o lehký úkol.

Ivan, kterého má Aljoša zaškolit na svou práci, je benjamínkem i když ne zcela bez zkušeností. Právě jeho temné vzpomínky a pohnutý život jsou stejně jako u Aljoši námětem častých hovorů. V těch oba částečné odkrývají své slabiny i začátky kariéry. Jako tenká linie se jejich rozhovory táhne pachuť po změně v mafiánském podsvětí, která se projevila zásadně i v jejich práci. Staré dobré časy…Lilin Nicolai, Spy Story Love Story

Sáhodlouhé filozofování obou zabijáků působí dost nepatřičně a ubírá příběhu na akci i přitažlivosti. Rozhovory nenesou žádnou hlubší myšlenku ani náboj, který by autenticky navodil komunikaci dvou nájemných vrahů. Vzdychání po dobách minulých a vzpomínání na to, kdo kterou známou figuru podsvětí jak odpravil, jsou spíš tragikomické než dramatické. Nijak zvlášť neprohlubují trojrozměrnost postav a ani zásadně v průběhu děje nemění čtenářův názor na ně. Ačkoliv jde o muže z drsného prostředí, jejich upovídanost by odpovídala spíš sobotní směně prodavaček supermarketu.

Slabší chvilky při vzpomínání a filozofování se autor snaží dohnat několika dramatickými zvraty v ději, které zásadně mění karty v rukou všech zúčastněných. Odvážný, i když ne zcela neočekávaný obrat se pokouší rozhýbat stojaté vody knihy. Z podprůměru jej tak vytáhne do slušného průměru. Jak už název napovídá, nebude chybět ani osudová žena.

KOUKNI SE  Jan van Helsing: Příručka pro bohy

Druhá půlka knihy je poněkud svižnější, i když se nezbaví nešvarů první části, ale je alespoň malou odměnou pro všechny ty, kteří se rozhodli vydržet do konce.

V závěru dojde na poměrně solidní plán obou hlavních protagonistů, jak z celé situace vybruslit s jakžtakž zdravou kůží. K tomu je donutí poměrně banální setkání s onou dívkou, které má naznačovat osudové příznačné přeskočení jiskry. Nutno podotknout, že love story není autorovou silnou stránkou a čtenáři jako motiv k obratu ve smýšlení Aljoši to stačit nebude.

Paseka

Ve spy story je Nikolai Lilin silnější v kramflecích, díky čemuž potěší své čtenáře několika humornými kousky. Alespoň tedy doufám, že chtěl být alespoň trochu vtipný. Pokud to jeho úmysl nebyl a jde o kouzlo nechtěného, padá výsledek opět lehce pod laťku průměru.

V knize se dá najít několik skutečně pozitivních momentů. Především nastínění poměrů a změně v nich v rámci sovětského podsvětí a jeho fungování je jistě osvěžujícím prvkem v záplavě seversky temné krimi. Troufám si říct, že orientace žánru směrem na východ by mohla přinést mnohem víc svěžího vzduchu do sněhem zavátých regálů s detektivkami.

Motivy jednání obou protagonistů moc nefungují a pointa v závěru je spíš vynucenou tečkou než překvapivým rozuzlením. Škoda. V začátku byl jistě velký potenciál, i když v závěru nebyla tato šance zcela proměněna.

V knize mi chybí nějaký moment, který by mne donutil ji vzít někdy příště znovu do ruky. Nemám pocit, že bych mezi řádky objevila něco, co bylo při prvním čtení skryto v nepochopených myšlenkách či náznacích. Spy Story Love story nese celkem jednoduchý příběh bez vyšší ambice vypravěčské než té, kterou známe z autorových předchozích knih. Ze vzpomínek hlavních hrdinů zrekonstruovat a zprostředkovat kus východu v jeho hrůzné a nepřikrášlené podobě.

KOUKNI SE  Recenze: Chlorid sodný

Kristina Doubravová

Spy Story Love Story, Nikolai Lilin, Paseka, 2017

Knihu můžete zakoupit ZDE

ZÁVĚR
Hodnocení
5
Předchozí článekPraha se objeví v nejnovějším dílu Call of Duty
Následující článekRecenze: Manželka a manžel odhalují krizi českého filmu
recenze-spy-story-love-storyNájemný vrah ve službách mafie selže a rozhodne se zabít svého bosse.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

10 − 4 =