Streamovací služba Spotify má za sebou neskutečnou cestu, kdy se z malého startupu stal obří gigant, který má významnou roli v hudebním světě.

Asi existuje málo lidí, kteří by nevěděli, co je Spotify. Vždyť tahle služba je tady s námi již od roku 2006. Co však hodně lidí nezná, je ohromný příběh na pozadí, který popisuje strastiplnou cestu na vrchol. I proto se Jonas Leijonhufvud a Sven Carlsson rozhodli napsat knihu, která do detailu popisuje, jak se z téhle malé švédské firmy stal gigant. V následující recenzi se podíváme, jak na tom kniha je. Děkujeme nakladatelství Jan Melvil Publishing za poskytnutí recenzního výtisku.

Fakta v hlavní roli?

Úplně na začátek je třeba říct, že samotní zakladatelé Spotify na titulu nijak nespolupracovali. Kniha se tedy především opírá o ekonomické zprávy, výpovědi bývalých nebo současných spolupracovníků, zaměstnanců nebo lidí, kteří se kolem Spotify nějak točili, nebo také čerpá z toho mála informací, které za celou dobu existence Spotify poskytli samotní zakladatelé této firmy. Titul tím však nijak netrpí, spíše naopak. Některé informace sice působí spíše jako domněnky, než jako fakta, ale takových informací je v knize pomálu. Myslím si, že samotné knize tato skutečnost spíše prospěla. Čtenář má často pocit, že se daná událost mohla stát úplně jinak, než ji autoři v knize popisují. Celkově to však dalo možnost autorům dívat se na příběh z různých stran, než jaký by jim nabídl jednosměrný pohled zakladatelů.

KOUKNI SE  Ofélie podruhé: Rozpomenout se na dospívání...

Nepřehledné vyprávění

Jonas Leijonhufvud a Sven Carlsson si dali za cíl podrobně sepsat vzestup společnosti Spotify. Od neznámého startupu, sídlícího v malém bytě, až po obří firmu, která má značný vliv na chod hudební branže. Myšlenka je to pěkná, bohužel provedení trochu pokulhává, neboť má jednu malou chybičku. Odhlédneme-li od skutečnosti, že v knize se v malé míře pracuje s domněnkami a nepodloženými fakty, celkově působí příběh opravdu až pohádkově. Vzestupy i pády, vypjaté momenty i chvíle vítězství. Takových momentů je kniha doslova napěchována. Čtenář má problém se od knihy odtrhnout.

Oběma autorům musím vytknout místy až chaotický styl vyprávění. Kniha je rozdělena do dvou desítek kapitol, kde každá z nich popisuje určitou fázi historie Spotify. Tyto kapitoly jsou pak rozděleny ještě do menších podkapitol. Tyhle podkapitoly, nebo říkejme jim odstavce, neboť svou délkou mnohdy nepřekračují půlstranu, občas vnášejí do vyprávění značný chaos. Problém je v tom, že tyto samostatné odstavce, ač popisují stejné téma, kterému se kapitola věnuje, často přeskakují z místa na místo, stejně tak kmitají v čase. Kniha má navíc tendenci chrlit jedno jméno za druhým, proto má člověk, hlavně v začátku, problém se v ději zorientovat. Postupem času, kdy se budete více a více nořit do poutavého příběhu, se vám tyhle nepříjemné situace, kdy se ztratíte, budou stávat čím dál méně. Přes to titul působí čtivým dojmem, který vás obohatí zajímavými informacemi, které doposud nebyly nikde publikovány.

KOUKNI SE  Recenze: Ocelové srdce tepe černým městem

Neskutečný příběh

Co říct na závěr. Za mě osobně naprostá spokojenost. Kniha Spotify – Příběh inovátorů, kteří porazili Apple, Google i Amazon, tak zní celý její název, popisuje poutavý a místy až neuvěřitelný příběh švédské streamovací služby. Titul se vyžívá v detailním popisu jednotlivých událostí, nevyhýbá se ani některým kontroverzím, které se společnosti týkaly. Budete mít při čtení pocit, že pohádkový příběh prožíváte společně s jeho přímými aktéry. Bohužel to občas kazí nepřehlednost ve vyprávění. Sem tam si popletete jména. Myslím si však, že i tento fakt vám nebude bránit knihu si dosyta užít. Vše je navíc doplněno vcelku raritními fotografiemi, zachycujícími nejen zakladatele společnosti Spotify, ale i vcelku známé osobnosti, se kterými společnost zkřížila cesty.

Máte-li rádi pohádkové cesty úspěšných firem, zajímáte se o byznys, nebo jste jen fanoušci téhle povedené služby, tak tato kniha je právě pro vás. Upřímně si však myslím, že by tato kniha mohla zaujmout v podstatě kohokoliv, jelikož tento neskutečný příběh je nadmíru poutavý, zábavný a strhující.

Knihu si můžete pořídit zde.

Martin Kudělka

ZÁVĚR
Hodnocení
8
Předchozí článekZahrajte si demoverze Resident Evil Village
Následující článekŽena v okně: Agorafobie, tlumící léky a vražda sousedky
recenze-spotify-pribeh-inovatoru-kteri-porazili-apple-i-googleStrhující, napínavý a neskutečně poutavý příběh, který popisuje cestu služby Spotify až na samotný vrchol. Kniha se detailně zabývá vzestupy a pády, šťastnými i smutnými momenty v historii společnosti a především osudy zakladatelů Spotify. Celkově pozitivní dojem místy kazí poněkud chaotické vyprávění.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

five + 10 =