Recenze: SOULSEX: Jak obnovit vztah k… sobě i partnerovi

Možná je to návod pro obnovení nefungujícího vztahu. Možná je to návod pro nalezení a udržení vztahu, ve kterém je vše tak, jak má být. Hlavně je to ale návod, jak “domazlit sebe”, pokud se vám v dětství nedostalo vřelé láskyplné náruče. Jak uvolnit tuhé slupky našich strachů…

„Je velmi důležité, abychom si my ženy uvědomily, jak velký vliv jako hostitelky máme na své vlastní sexuální prožívání a na uvolněnost svého partnera. Měly bychom ale vědět i to, že se nám ze začátku ne vždy podaří uvolněně dýchat a vyzařovat klid. A ne všem mužům se hned rozsvítí jako Davidu Deidovi, který měl najednou pocit, jako by byl vybaven rentgenem, který může číst každou sebemenší pohnutku své partnerky.“

Dá se říci, že si z knihy můžeme vzít tři oblasti:

  • Pochopit princip fungování sexuality, kdy opravdu prožíváme, ne přežíváme a přejít ze starého prožívání sexu k novému
  • Pochopit vzácnou roli ženy, která v sexu hraje hlavní roli a na ní vše záleží (až pak na muži)
  • Pochopit celou plejádu sexuálních traumat, která vznikají snadněji než oko na punčoše – a jak k nim přistupovat

To vše vyžaduje trpělivost, spolupráci obou partnerů a mnoho, mnoho času.

To vše vyžaduje také mnoho slz, ať už bolesti nebo dojetí, a to už při čtení této knihy, nebo pak ve chvílích, kdy si mnohá traumata na svém těle i duši uvědomíte. V anotaci knihy se sice píše, že nás autorka vezme do procesu navracení života zpět do těla (ach, jak krásně to zní), jemně a bez námahy, ale s trochou realistického vnímání se tomu musím smát.

KOUKNI SE  Recenze: Muž, který už nikdy nebude spát vedle mne

Ano, v teorii, v knize, je to jako sladká smetana, nad kterou vám budou kapat slzy štěstí, bolesti i dojetí, podle toho, jakých bolavých, nebo sladkobolných i hořkých témat se bude ve svých kapitolách autorka dotýkat.

A právě tato bolavá témata, ze kterých prosakuje tolik ztrát, lítosti a nenaplněné touhy – ty vzala autorka skutečně od podlahy.

Ale je mi jasné, že opravit vztah k partnerovi, který dlouhé roky tuhnul a střádal se v něm vztek, křivdy, zloba a hořkost – bude velice těžké a rozhodně bych to nenazývala „jemným procesem“. Bude to ale o to silnější proces, ze kterým si ale řeknete, že vstoupit do něj – stálo za to!

Ačkoliv – ano, bude to jemný proces, ale až ve chvíli, kdy to společně zvládnete.

Naučit se svou roli ženy, vcítit se do přirozenosti, ve které jsme byly stvořeny, to je náš úkol, milé dámy…

Důležité je také pochopení, že sexuální prožívání je pokračováním zkušeností z doby, kdy pro nás byl fyzický dotek emocionální potřebou a nutností – tedy z dětství. Naše dětská traumata na duši se projeví pak v partnerství. Jak moc jsou sexuální neshody založeny na tom, že jeden druhému nerozumíme, ale nerozumíme ani sami sobě.

O AUTORCE:

Eva-Maria Zurhorst je nejznámější německá vztahová poradkyně a autorka řady bestsellerů. Svou původní profesi novinářky vykonávala například v Jihoafrické republice a Egyptě. Později se jako komunikační poradkyně přesunula do sféry ekonomiky. Po absolvování dodatečného psychoterapeutického výcviku dnes se svým mužem Wolframem působí jako vztahový kouč a kouč pro rozvoj kariéry. Její knihy byly přeloženy do 17 jazyků.

KOUKNI SE  Recenze: Třetí poločas lásky, rakoviny, sexu a odcházení

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, 2019, www.synergiepublishing.com

Renata Petříčková

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

1 × one =