Recenze: Soudce, který tlačí na pilu

Film Soudce z produkce Warner Bros. sleduje příběh právnického žraloka Hanka Palmera (Robert Downey Jr.), který dal přednost životu ve víru velkoměsta a obhajování nejbohatší sorty klientů před rodnou vesnicí Carlinville ve státě Indiana. Co však život (a scénář Billa Dubuque a Nicka Schenka) nechtěl, Hank je nucen vrátit se na místo, jež před více než 20 lety opustil a čelit tak následkům minulosti v podobě problematického vztahu s otcem, bývalé přítelkyni a výčitkám ze zranění vlastního bratra.

David Dobkin, který je známý především díky svým komediím Rytíři ze Šanghaje, V cizí kůži, či Nesvatbovi filmem Soudce, vstupuje do dramatického žánru a nutno říci, že se jedná o vstup povedený, avšak se stopami nejistoty. Dobkin často sklouzává k přílišné stereotypizaci postav v čele s agresivním „big city“ právníkem, který projde během pár dní prozřením. Šablonovitosti příběhu nepomáhají ani postavy Hankovi dcery a mladšího zpomaleného bratra, které má Dobkin tendenci používat k dovysvětlování skrytých významů a vztahových nuancí. Tyto berličky neubírají na hloubce a intenzitě poselství filmu, avšak přehnaná doslovnost natahuje stopáž a vytváří nadbytek emočně exponovaných scén.

Mezi absolutně nejsilnější aspekty filmu patří jednoznačně herecké výkony. Vztah otce a syna zprostředkovaný Downey Jr. a Robertem Duvallem povznáší film lehce nad běžná Hollywoodská dramata. I přesto že se především první třetinu filmu nedokážete u všeználkovské postavy Hanka Palmera ubránit přirovnání s Ironmanem (především kvůli dikci), tak tato role je Robertu Downey Jr. ušitá přímo na míru. To samé se dá říci i o Bobu Duvallovi, jemuž role zahořklého, avšak za každých okolností zásadového soudce Palmera sedla nejvíce za posledních 10 let a Downeyho ve společných scénách častokrát přehrává. Na pozadí věčného příběhu o odpuštění mezi otcem a synem a vice versa, se odehrávají i samostatné minipříběhy mezi Hankem a ostatními postavami. Kromě vsazení klasického ženského elementu (bývalá přítelkyně, kterou hraje Vera Farmiga) a interakci mezi Hankem a dávným soupeřem ze soudní síně, který hájí 100% rovnost před zákonem (Billy Bob Thorton), se jeví nejzajímavěji vztah mezi Hankem a jeho starším bratrem Glenem (Vincent D’Onofrio).

KOUKNI SE  Recenze: Seriál Squid Game je více než sociální kritikou poutavou vyvražďovačkou

Na rozdíl od předem očekávaného rozuzlení vztahu dvou hlavních hrdinů, je bratrský příběh protkán lehkými náznaky, pohledy a interakcemi odkazující na zásadní moment v životě obou bratrů – autonehodu, která byla hlavním determinantem jejich životních osudů. Bohužel i tento vedlejší příběh je ve své finální fázi dohnán do extrému, který hraničí až s patetičnem, což je konec konců příznačné pro celý Dobkinův film. Neustálé tlačení na pilu vyzařuje až přílišnou nejistotu a finální použití coveru písně „The Scientist“ od Coldplay tomu všemu jen nasazuje korunu.

 

Film Soudce rozhodně není špatný film, ba dokonce před 10 lety by se jednalo o film výborný, avšak jasně narýsovaný příběh s předem jasnou pointou a poselstvím již v dnešním náročném divákovi zanechá spíše pocit vycucaného bonbónu bez chuti.

Film má premiéru zítra 23. října.

 

Soudce (The Judge)
Drama
USA, 2014, 142 min.
Režie: David Dubkin
Hrají: Robert Downey Jr., Robert Duvall, Billy Bob Thorton, Vera Farmiga, Vincent D’Onofrio

 

Petr Peřinka

ZÁVĚR
Hodnocení
6
Předchozí článekRECENZE: Mapa Anny
Následující článekJavier Bardem jako záporák v nových Pirátech z Karibiku
recenze-soudce-ktery-tlaci-piluFilm Soudce rozhodně není špatný film, ba dokonce před 10 lety by se jednalo o film výborný, avšak jasně narýsovaný příběh s předem jasnou pointou a poselstvím již v dnešním náročném divákovi zanechá spíše pocit vycucaného bonbónu bez chuti.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

twelve − 9 =