RECENZE: Smluvní podmínky (1) aneb All you need is Law!

První vzpomínky po těžké autonehodě: aroma kávy (její chuť nikdy nedostojí příslibu její vůně) spojená s pocitem nemístné zamilovanosti do slečny, která pracuje v kavárně kancelářského centra, Mollyina houbová polévka (ale kdo je, sakra, Molly), Doug (byli jsme spojeni tisíci vlákny, jen si nějak neuvědomuju, o jaká vlákna se jedná).

Frankverze2: je svázán smluvními podmínkami

 • s šéfem, bratrem a živitelem Oscarem, který podle otcovy poslední vůle stanul v čele zavedené právnické firmy Shaw a synové. Oscar je zběhlý ve všech právních kličkách, umí ze všeho bezostyšně vytěžit maximum, musí neustále, přede všemi a za všech okolností ukazovat, jak od posledního setkání zbohatl.
 • s manželkou Alicí, vynikající HR manažerkou, vysoce motivovanou a kreativní osobností působící v oblasti koučinku. Nezkrotná, odvážná a divoká Alice prošla proměnou v odhodlanou kariéristku, šplhající po společenském žebříčku tak vysoko a s takovým nasazením, že její svaly jsou stále vypracovanější (ačkoliv to může být důsledek jízdy na kole).
 • s rodinným přítelem Dougem, pojistným matematikem, který pracuje na jediném úkolu – aby lidé zaplatili na pojistném více, než společnost vyplatí. Doug je pojistný věštec. Nemá počítač, a proto o něm koluje řada zvěstí.

glancyFrankverze2 sepisuje k uzavíraným smlouvám podmínky, jež nikdy nikdo nečetl. Je ztracený v prázdnotě svého života, má výhrady ke spolupracovníkům bratra, který ovšem drží Frankův život ve svých rukou. A konečně dostane úžasný nápad. Konečně něco udělá. V džungli drobného písma (2) na konci strany devadesát devět skryje poselství. Jednu krátkou větu: I zaplakal Ježíš. A nikdo si toho nevšiml. A tak pokračuje, vkládá do smluv úryvky písňových textů, pořekadla, vymýšlí si příběhy. Neděje si nic – smluvní podmínky doopravdy nikdo nečte. (3)

KOUKNI SE  Recenze: 101 minut v pražské podzemce

Frankverze1 je svázán smluvními podmínkami

 • se svým otcem veleúspěšným právníkem, který nikdy nedává najevo své city, i doma se chová jako u soudu. Své tři syny má rád, ale: co není právničina, je pro něj neslyšitelné.
 • se starším bratrem Oscarem – už jako dítě se projevuje jako nelítostný byznysman.
 • s mladším bratrem Malcolmem, vzpurným, věčným rebelem, který jde za svými sny. Po přečtení otcovy závěti pronese Nasrat!, nastoupí do letadla a už se nikdy nevrátí.

Frankverze3 je svázán smluvními podmínkami

 • se starším bratrem Oscarem – je to kokot bažící po moci.
 • s manželkou Alicí – naprostá bestie.
 • s rodinným přítelem Dougem – viz výše.
 • s mladším bratrem Malcolmem – viz výše.

Frankverze3 se rozhodne chytit za pačesy jednu z toho půl milonu šancí, které si obvykle necháme protéct mezi prsty. Rozhodne se dohonit promarněný život. Zná totiž Smluvní podmínky konců: Často se jedná o špatně zamaskované začátky.

Post scriptum: Kdo tedy byla ta Molly? Proč vlastní Frank plnou skříň Vrcholného manažera X? Kde se u něho vzaly panenky s vyjímatelnými orgány? A proč ukrývá ve formaldehydu malíček?

Chcete si přečíst svižně napsanou, svěží knihu, u níž se rozhodně nebudete nudit? Mnohokrát ždímaný příběh o ztrátě paměti vůbec nemusí být banální, naopak, může nečekaně, v dobrém slova smyslu, překvapit. Pokud hledáte knihu vážně nevážnou, komicky tragickou, a hlavně velmi příjemně současnou, pak neváhejte … a čtěte!

KOUKNI SE  Recenze: Narrenturm

Robert Glancy: Smluvní podmínky. Host. 2014

 1. Lidský život je složitý a jeho smluvní podmínky jsou zřídkakdy srozumitelné.
 2. Čím nestydatější ustanovení, tím menší písmo.
 3. Proto vám nyní důrazně doporučuju: čtěte i drobné písmo.

 

MARIE DUFKOVÁ

Úvodní foto: Pixabay.com

ZÁVĚR
Hodnocení
9
Předchozí článekVIDEO: Get Hard (Zocelovací kůra)
Následující článekRECENZE: Půst s polévkou na vlastní kůži (žaludek)
recenze-smluvni-podminky-1-aneb-all-you-need-is-lawChcete si přečíst svižně napsanou, svěží knihu, u níž se rozhodně nebudete nudit?

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

thirteen − two =