Recenze: Skleněný je konec trilogie, která být neměla

Skleněný

Režisér M. Night Shyamalan dokončil po 19 letech svoji trilogii, která trilogií rozhodně být neměla. Když před třemi lety šel do kin Rozpolcený (Split, 2016), celou dobu se film tvářil, že je samostatným snímkem. Až v posledním záběru se nečekaně objevila postava Davida Danna (Bruce Willis) ze snímku Vyvolený (Unbreakable, 2000) a v podstatě nám oznámila, připravte se na trojku. Začátkem letošního roku jsme tak bohužel svědky propojení tří superhrdinů a naštěstí jejich rozloučení.

Jen pro vyvolené

Zatímco předchozí snímky fungovaly samostatně, je Skleněný na předchozích snímcích závislý. Ne, že by jeho zhlédnutí nutně vyžadovalo znalost předchozích snímků, ale bude chybět vysvětlení, čím je postava Davida Danna výjimečná a jak ke svým schopnostem přišla. To platí i pro postavu Kevina. Jeho více jak dvacet osobností dostávají paradoxně větší prostor zde, než v předchozím snímku Rozpolcený, ale o co jednotlivým postávám jde, co/kdo je horda, bez znalosti Rozpolceného zůstane utajeno.

David Dann pokračuje ve svém poslání. Stále dokáže předvídat zločin a díky své nezranitelnosti a nadlidské síle může brát zákon do svých rukou. Tím se znelíbil nejen násilníkům, ale také polici, která po něm ustavičně pátrá. S tím mu pomáhá již dospělý syn, který sleduje policejní vysílačku a v podstatě koordinuje záchranné (lépe řečeno odvetné) akce svého otce. Ani Kevin nelenil a unesl další skupinu mladých holek, aby je potrestal za jejich čistotu. Jak napověděl konec Rozpolceného, bylo jen otázkou času, kdy tihle dva poměří své síly. Dřív, než ale může dojít k rozhodnutí, kdo je skutečný superhrdina, zasáhne policie a oba umístí do přísně střeženého psychiatrického zařízení. Tam se setkávají s Elijášem. Magorem, který díky své zranitelnosti dostal přízvisko Skleněný. A právě on chce využít onoho setkání ke strhující bitvě mezi dobrem a zlem i za cenu tisíce nevinných životů.

KOUKNI SE  Recenze: Oppenheimer je projekcí nedostatků i schopností režiséra Christophera Nolana

Konec iluzí

Skleněný potvrzuje jednu ne příliš hezkou pravdu. M. Night Shyamalan je zabijákem zajímavých námětů. Rozpolcený byl inzerován především jako horor a snažil se i tak vypadat. James McAvoy dělal co mohl, ale ten film prostě neděsil. Divák se spíš těšil na příchod Kevina, v jaké postavě se předvede tentokrát, než aby se s jeho zjevením na plátně tajil dech. Přesto je rozpolcený ještě kvalitním filmem oproti Skleněnému.

Shyamalan zpatlal vše dohromady a vznikl snímek, který neříká už vůbec nic. James McAvoy je v roli Kevina opět famózní, ale v půli filmu už začíná nudit. Jeho neustálé změny postav postrádají smysl. Jsou samoúčelné a častým opakování začínají téměř otravovat. A znovu: Tam kde by měl film strašit, vzbudit napětí nebo úžas, se dostavuje maximálně soucit. Kevin v postavě bestie, nadlidské bytosti využívající vlastnosti různých zvířat, od enormní síly po lezení po zdech, bohužel vzbuzuje soucitný úsměv. Když už si asi po páté stáhne triko, než zabije dva a více policistů, vzbuzuje pocit, že se jedná buď o tupého kapitána fotbalového mužstva střední školy nebo exhibicionistu. Každopádně víc než děsivé monstrum připomíná vysmívaného chudáčka ze sousedství.

Filmu ani nepomohla přespříliš dlouhá pasáž v psychiatrické léčebně, kde psychiatrička připomíná hlasatele Soukupa z TV Barrandov při snaze vést seriózní diskuzi. Závěrečný boj Davida Danna a Kevina pak připomíná homevideo Petera Jacksona z doby, kdy točil „kvalitní“ horrory, jen myšleno vážně.

KOUKNI SE  Koukat či nekoukat: Ripley

Začalo to velmi slibně, Vyvolený byl zajímavým thrillerem. O 16 let později se objevil Kevin. I když nevyužil svůj potenciál stát se jednou z nejděsivějších postav v dějinách kinematografie, zaujal alespoň hereckým ztvárněním. Bohužel ve Skleněném se nepovedlo ani to. To nejpozitivnější na Skleněném tak je, že to je konec.

Pavel Urík

Glass
Thriller / Drama / Sci-Fi
USA, 2019, 129 min
Režie: M. Night Shyamalan
Scénář: M. Night Shyamalan
Hrají: Samuel L. Jackson, Bruce Willis, James McAvoy, Anya Taylor-Joy, Sarah Paulson, Spencer Treat Clark, Luke Kirby, Jane Park Smith, Charlayne Woodard, Adam David Thompson, Marisa Brown, Shayna Ryan, Veronica Sixtos

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
2
recenze-skleneny-je-konec-trilogie-ktera-byt-nemelaZačalo to velmi slibně, Vyvolený byl zajímavým thrillerem. O 16 let později se objevil Kevin. I když nevyužil svůj potenciál, stát se jednou z nejděsivějších postav v dějinách kinematografie, zaujal alespoň hereckým ztvárněním. Bohužel ve Skleněném se nepovedlo ani to.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

2 × one =