Recenze: Růže a dýka – příběh Šeherezády pokračuje

Tisíc a jedna noc v podání Renée Ahdieh pokračuje. Ponořte se do magického orientu a nechte se pohltit vyprávěním romantického příběhu svéhlavé Šeherezády a prokletého, nedorostlého krále Chálida. Podaří se jim překonat všechny nesnáze a být opět spolu? 

 

Chorásán je v troskách a ocitl se na pokraji války. Šeherezáda byla nucena opustit palác i svoji lásku a uchýlit se ke své rodině, kde by měla být v bezpečí, ale brzy zjistí, že nebezpečí číhá všude.

Chálid bojuje se svým prokletím a snaží se dát svoji zem do pořádku.

Dokáže mladá dvojce překonat nepřízeň osudu, různé intriky a nebezpečí, vyhnout se válce a najít si cestu zpět k sobě? Na to vám odpoví Renée Ahdieh v Růži & dýce.

CooBoo

Kalif přemýšlivě naklonil hlavu. „Dneska, když jsi na mě ječela – to bylo poprvé, kdy jsem si uvědomil, jaké by to asi mohlo být. Mít sestru.“ 

„A co si o tom myslíte?“ zašeptala Írsá. 

„Docela se mi to líbilo.“ 

Zůstala s pusou dokořán. „I když jsem na vás ječela?“ 

„Po pravdě to možná bylo právě díky tomu.“ 

„Opravdu?“ Írsá ohromeně zamrkala. „Proboha, vy jste ale divný. Už vám to někdy někdo řekl?“ 

Jeho úsměv se objevil znovu, stejně tajemný jako předtím. 

A pak… 

… se kalif Chorásánu rozesmál. 

 

Reneé Ahdieh je opět na scéně. Tentokrát s pokračováním úspěšného retellingu Tisíce a jedné noci, který vydala pod názvem Pomsta & rozbřesk. Zatímco první díl této duologie je plný romantiky, do které se začtete a ani nevíte jak, druhý díl se již zaměřuje na začínající válku, politiku, intriky a různé taktizování.

KOUKNI SE  Recenze: 4 řady seriálu YOU (TY) jsou u konce

Pokud jste četli první díl a byli jste jím nadšeni, rozhodně se pokuste zkrotit svá očekávání z tohoto příběhu na minimum, jelikož oproti jedničce je poněkud zdlouhavý.

Obzvláště na začátku. Vše, co jsme tak zbožňovali na Pomstě & rozbřesku je zde osekáno na minimum.

Chemie mezi Chálidem a Šeherezádou a jejich společných chvilek se dočkáme pouze několikrát a Šeherezádin ostrý jazyk již také není to, co býval.

Připravte se na to, že v první polovině knihy se budete spíše nudit, protože nějaké výraznější akce je opravdu pomálu.

Autorka čtenářům představuje zničené město a navazuje tam, co skončil předchozí díl, aniž by opakovala, co se dělo v Pomstě & rozbřesku.

Příběh je vyprávěn z několika pohledů, protože hlavní hrdinové jsou roztroušeni na jiných místech. Plusem příběhu tedy je, že díky vícero pohledům nepřijdete o žádnou událost, ani o nové postavy, které Reneé Ahdieh do příběhu přidala. Například Artana si oblíbí snad každý. Jazyk má ostřejší, než samotná Šeherezáda a jeho poznámky vás nejednou přinutí k úsměvu.

Také se víc dozvíme o Írse (Šeherezádině sestře), jež v příběhu dostává trochu větší roli.

Ačkoli se autorka snaží, seč může – přidává nové postavy, o hodně víc se věnuje magii a sází na akčnost války, musím bohužel říct, že kromě konce byl příběh poněkud slabý.

Většinu doby čtení se dozvídáte nudné a pro příběh nedůležité informace a vše na čem autorka stavěla v prvním díle, zde mizí. Ba naopak, vymýšlí nové zápletky a ústřednímu tématu, které nakousla v Pomstě & rozbřesku se věnuje okrajově a je spíše odbyté, což je velká škoda.

KOUKNI SE  Recenze: Shazam! Hněv bohů aneb rodinná komedie pod taktovkou DC

Kniha začíná být opravdu záživná až k samotnému konci, kdy se začnou dít nečekané zvraty a čtenář je konečně vtažen do děje a užívá si knihu přesně tak, jako v prvním díle.

 

Ačkoli je Reneé Ahdieh skvělou vypravěčkou, tentokrát ji příběh trošku zadrhává. Snaží se toho do děje vecpat co nejvíce, ale je to spíše na škodu, než k užitku.

Ale přesto doporučuji k přečtení těm, co se líbil první díl. Jde totiž o dobré uzavření příběhu, které ve vás nezanechá žádné nezodpovězené otázky.

Eliška Richterová

 

Knihu můžete zakoupit ZDE.

Úvodní foto: Pixabay.com

Renée Ahdieh: Růže & dýka, nakladatelství CooBoo, 2017, 424 stran.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

three × four =