Recenze: Rozkazy z Berlína zní jasně: zabít Churchilla!

Simon Tolkien má se svým dědečkem společné jen jméno a to, že v jeho knihách bojuje dobro se zlem. Hobity a elfy byste hledali marně. Přesvědčit se o tom můžete v nejnovějším Tolkienově románu Rozkazy z Berlína z nakladatelství Zlín.

Kulisami celého příběhu je Londýn a každodenní nálety na něj. Druhá světová válka teprve roztáčí své nemilosrdné soukolí. Simon Tolkien vypráví fiktivní příběh, který se stejně dobře mohl stát.

Právě během jednoho z náletů je Ava svědkem smrti svého otce. Ten nezahyne vinou německé bomby ale rukou vraha. Rozbíhá se vyšetřování. Právě kriminalistická zápletka je jednou z linek, kterou v knize sledujeme. V té druhé je hlavní aktérkou sama Ava. Ta vlivem okolností rekapituluje svůj život ovlivněný nešťastným manželstvím a vztahem s poněkud uzavřeným a panovačným otcem.Příběh není obyčejnou válečnou detektivkou. Na pozadí všech událostí je dobře rozehraná špionážní hra, která má vyústit v atentát na Churchilla. Poměrně brzy se dozvídáme, kdo je vrah a zároveň zrádce v řadách tajných služeb. Mezitím je neprávem zadržen Avin manžel a obviněn z vraždy.

Detektiv Trave v pátrání odhaluje motiv skutečného vraha. Nenávist, která, jak už to u britské krimi bývá, hnije v duši pachatele pěknou řádku let.

Ava je jedinou postavou, se kterou dostaneme šanci se jakkoli sžít. Ostatní postavy mají skvěle našlápnuto, ale zůstávají beznadějně ploché. Dokonce i detektiv Trave by mohl být charismatickým hrdinou, ale zůstává předvídatelný a bez emocí.

KOUKNI SE  Recenze: Tatranka v Hanoji

Úvodní část knihy je poněkud rozvláčná a zbytečná. Odhodit tuhle kotvu, zůstalo by čtivé a dynamické vyprávění s přiměřeně vygradovaným dějem.  Závěr knihy je bohatý na akci a nechybí ani napínavé finále.

Kniha Zlín

Tíživou přítomnost nepřátelských náletů a bombardování zaznamenáme, ale nijak intenzivně ji nepocítíme. Autor tuhle okolnost nutně potřebuje právě pro rozehrání špionážní zápletky. Hrdé město se svými obyvateli tvrdě zkoušenými každodenními nálety zůstává vzdálené a neobjevené. Válka je tam jaksi navíc.

Simon Tolkien má spisovatelskou DNA a vyprávění v krvi. Jeho kniha je profesně na vysoké úrovni. Chybí ji však hlubší emoce a nemá ani hrdinu, který by je vyvolával.  Detektivní zápletka není nijak složitá. Díky tomu se neztrácíme v chystaném spiknutí.

Ve výsledku jde o zajímavou detektivku, kterou snadno přečtete, i když vám pravděpodobně nějak výrazně spaní nenaruší. Nemohu se zkrátka zbavit dojmu, že na to autor měl,ale nedopadlo to.

Kristina Doubravová

Rozkazy z Berlína, Kniha Zlín, 2016

Knihu můžete zakoupit ZDE

 

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

7 + six =