RECENZE: První může být jen jedna

Na začátku bylo 35 dívek, které se ucházely o srdce prince Maxona a královskou korunu. Postupem času byly dívky posílány domů, až zbyly pouhé čtyři. Ale vyhrát může jen jedna. Která bude tou vyvolenou, jež se stane příští královnou Iley?

„Asi by bylo lepší, kdyby lady zůstala tady.“
Maxon na mě vrhl vítězoslavný pohled, kterým mi říkal: Vidíš? 
Napřímila jsem se do celé výšky. „Já tady nebudu sedět. Už jednou jsem rebelům utekla a nemám z nich strach. 
„To ale nebyli Jižané,“ namítl Maxon. 
„Jdu s vámi,“ rozhodla jsem. „Jen ztrácíme čas.“ 
„Jen aby bylo jasno – nikdo s tebou nesouhlasí.“ 
„Jen aby bylo jasno – to je mi úplně jedno.“ 

America se probojovala až do finální čtveřice soutěžících o Maxonovo srdce. Nikdy by ji nenapadlo, že se dostane tak blízko koruně a pouhý krůček zbývá k tomu, aby se stala První. Jenže si stále není jistá, zda je vhodnou kandidátkou na královnu. Její rozhodnutí neulehčují ani krvavé útoky rebelů na palác a jejich neustálé hrozby smrtí. Do toho všeho si stále není jistá svými city ke svému bývalému příteli Aspenovi, který k ní je přidělen, jako její osobní stráž.
Jedno však jisté je, a to, že pohádka končí, bude ale mít dobrý nebo špatný konec?

Hned na první pohled vás u této série upoutají nádherné obálky, které zdobí každý díl. Nalákají vás na pohádkový příběh, kdy se chudá dívka dostane k blahobytu a může si nárokovat princovo srdce. Něco jako Popelka, akorát ve zničeném světě, kde jsou lidé rozděleni do kast a hrozí jim neustále nebezpečí ze strany rebelů, kteří chtějí svrhnout korunu.

KOUKNI SE  Recenze: Mission: Impossible Odplata - První část opět překonává hranice diváckých očekávání

S Americou jsme prošli výběrem Selekce i vyřazováním nevhodných kandidátek, až jsme se propracovali k První, která příběh hlavní hrdinky zakončuje.theone
Co se týče toho, jak je kniha napsaná, tak autorka jede více méně v zajetých kolejích Elity, kdy se začala orientovat hlavně na milostný trojúhelník mezi Americou, Maxonem a Aspenem a všechno ostatní ustoupilo do pozadí. Ani v tomto díle tomu není o moc jinak, jelikož se stále orientuje na pocity hlavní hrdinky, která se rozhoduje, zda má na to, aby se stala královnou, a pro všechny případy si radši udržuje u těla i strážce Aspena, se kterým by v případě potřeby mohla strávit zbytek života.
S tím souvisí hlavně začátek knihy, kdy se první polovinu knihy neděje nic převratného, co by mělo nějaký vliv na samotnou zápletku příběhu, ale místo toho můžeme sledovat emoce hlavní hrdinky, respektive její nerozhodnost v tom, co vlastně chce. Tím byla celá kniha zbytečně natahovaná a čtenáře mohla začít nudit.
V druhé polovině knihy se konečně něco začalo dít a příběh se začal stávat zajímavějším. Rebelové se opět přihlásili ke slovu a začali terorizovat obyvatelstvo a přinesli tak trochu té dlouho očekávané akce, která do této doby příběhu hodně chyběla.
V tomto momentě přichází menší obměna od předchozích dílů, protože se nám autorka rozhodla rebely blíže představit a udělat si o nich nějakou představu.
Doposud byl celý příběh velmi předvídatelný a čtenář praktický od samého začátku věděl, jak celý příběh skončí, ale přesto si Kiera Cass v druhé polovině knihy vymyslela několik zvratů, které upřímně překvapí i toho nejpodezíravějšího čtenáře. Některé zvraty sice se samotným dějem přímo nesouvisí, ale přesto představují příjemné zpestření a zahrají na čtenářovy city.
Samotný závěr knihy je však strhující, skýtá několika stránkovou akci, ohání se jak romantikou, tak hádkami a snaží se vyvolat napětí až do téměř poslední stránky, kdy to všechno graduje.

KOUKNI SE  Recenze: Carol a konec světa v satirické animované minisérii

Přestože autorka píše čtivě, tentokrát to na zahnání nudy nestačilo a příběh tak nemusí udržet čtenářovu pozornost po celou dobu čtení. Proto bych knihu doporučila spíše osobám, které netrvají na nějaké výrazné akci a složitém ději, plném nečekaných zvratů, ale klidně si počtou i v romantickém příběhu, kde se řeší hlavně emoce a myšlenky hlavní hrdinky a nevadí, že občas působí značně zrychleně.

Kiera Cass: První, 336 stran, Albatros Media a. s. (CooBoo), 2015
Eliška Richterová

Úvodní foto: Pixabay.com

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
7
recenze-prvni-muze-byt-jen-jednaZačátek příběhu je poněkud vlažný, ale v závěru neuvěřitelně graduje.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

five × one =