RECENZE: Proč Bůh dopouští zlo? Otázka na celý život. Nebo ne?

Svět a lidský život je neustálá nutnost volby. Dá se říci, že vlastně nemáme v životě příliš klidu a zmítáme se od dobra ke zlu, a tak není čas od času od věci otázka, proč proboha Bůh dopouští zlo? Nebylo by bez něj lépe?

I autor Milan Kučera si položil stejnou otázku a vydal se po stopách biblických, probral se Jungovými moudrostmi a lidskou psychologií, a zabrousil i do buddhismu a církevních směrů.  Se zlem musíme vždycky nějak naložit. Nikdy nebude svět bez něj.

Bůh, Absolutno, Bytí, Jednota, Nicota, jedna velká nula. Stav, kterému se blížíme ve stavu meditace. To je základ, od kterého se v roztodivných kruzích rozjíždí život. Jsme nuceni hledat dobro, abychom se nezbláznili ze zla. Někdo zase hledá zlo, aby uvolnil tlak z nutnosti dobra. Toužíme a přitom víme, že touha se nedá potlačit, že jediné vymizení touhy je možné pouze, když je touha realizována.

Celý svět je jako jeden velký TAH…

Táhnutí, napětí, napínání…. Do extrému vedené dobro má ve svém stínu také do extrému dotažené zlo. Autor se dívá na křesťanství, ve kterém spatřuje velkou koncentraci zla a neštěstí, které tu vzniká právě následkem silného tahu na jakési vynucované dobro.

„Do „odpadkového koše“ si napěchovali nesprávný postoj k sexualitě (neposkvrněné početí, celibát) a pak se diví, když jim natlakovaný „odpadkový koš“ vybuchuje do tváře v podobě různých homosexuálních a pedofilních skandálů. A co v křesťanství jako celku? Do „odpadkového koše“ si nacpali Satana, a ten se jim vrací v podobě inkvizice, pronásledování čarodějnic, křížových výprav a masového vraždění.“

Ó, není vůbec od věci se podívat na duchovní historii lidstva bez příkras. Dost zlého bylo odžito: možná více než dobrého. Znamená to snad, že dobro může existovat pouze na zázemí vykořisťování a vykupování zlem? V podstatě se zlo jako stín za každým dobrem skrývá. A pak záleží na celkovém pojetí a situaci, jestli, kdy a jak se projeví.

KOUKNI SE  Orákulum Elfů a Víl: Krásné dílo matky a dcery

KNIHA jednoduchým, srozumitelným a velmi fascinujícím způsobem vysvětluje důležitost té Jednoty, Absolutna, Nicoty, ze které všechno vzchází, díky čemuž je zřejmé, že se na Zemi dostáváme do zákona polarity. A do věčného žonglování mezi dobrem a zlem. Ukazuje nám, že ať je život kolem nás jakýkoliv, vždycky má dvě strany mince, a že cesta za snem je důležitější než jistota, že se náš sen uskuteční. Že snaha a odvaha žít je to nejvíc, co můžeme pro sebe, a i pro toho Boha v nás, udělat.

Milan Kučera, nakladatelství Petrklíč, www.petrklic.info

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

four × two =