Recenze: Přitažlivý a soustředěný seriál Dámský Gambit

Mysleli jste si, že není možné natočit napínavou a přitažlivou podívanou, jejímž ústředním motivem je nejnudnější hra na světě, šachy? Odteď jste na omylu.

Sedmidílná limitovaná série Netflixu s názvem Queen´s Gambit (Dámský Gambit) je přitom stravitelná pro širokou diváckou obec.

V hlavní roli geniální, zároveň jak to tak u nadaných sirotků bývá, trochu pošahané dívky Elizabeth Harmon, exceluje herečka Anya Taylor-Joy. Tu sledujeme v průběhu sedmi dílů od dětského věku, kdy se po násilné smrti matky dostane do sirotčince, až po její adolescentní verzi, v které už vidíme zmiňovanou herečku s uhrančivýma očima na straně hlavy. Smyšlený příběh geniální šachistky (v reálu žádná taková neexistovala) odhaluje v postupných sedmi krocích promyšlenou, ale hlavně soustředěnou filmovou zábavu.

Začněme uhrančivými kulisami a kostými padesátých a šedesátých let. Od šedivého dětského domova, přes Ameriku šedesátých let, se všemi legračními obleky a tapetami na zdech, stylové vybavení hotelů v Mexiku nebo v Moskvě. Každý detail obživne při dobovém soundtracku, který většinou strhuje tempo do vyšších otáček.

Na barevném pastelovém pozadí se paradoxně odehrává taková malá černá můra jedné malé holčičky, kterou zachraňuje od dopadu do reality její matematický talent a údržbář dětského domova, který ve sklepě mastí sám se sebou šachy. Dívka má sice výhodu, že není přiliš sdílná a sociálně orientovaná, takto se typicky zobrazují autističtí vědci a vynálezci, ovšem má sklony k závislotem na prášcích, protože po nich vidí živou šachovnici i na stropě.

KOUKNI SE  Recenze: Texaský masakr motorovou pilou aneb Leatherface se opět zlobí

Přesto, že příběh není nikterak originální, možná je celkem předvídatelný, působí svou umírněnou soustředěností na každou jednotlivou scénu jako zjevení. Vidíme mnoho šachových partií, ale každá je jiná. Způsob snímání se mění, koláže, prostřihy. Dialogy s jinými šachisty mají spád, režisér Scott Frank udrží pozornost diváka od začátku do konce.

Dramatická niť sleduje geniální hráčku, zda dokáže být šťastná, nejen nejlepší ve hře v šachy. To bude pro Beth daleko větší oříšek, než vyhrát nad světovým šampionem, co myslíte? Hra pro ni nemá úplně pohádkový vývoj, když její nejbližší osobou a průvodkyní po světě dospělých je adoptivní matka, jež řeší především vlastní závislosti a neustále se hroutí.

Sedm hodin bez hluchých míst, žádné intelektuální odskoky a úhyby za roh, jak by se dalo u hry v šachy očekávat. Beth se spiklenecky a vtipně špičkuje s jiným supernadaným šachovým dítětem, Bennem Wattsem (schválně, odkud herce poznáte), že šachisté přece nemusí vypadat jako trudovitý a nevzhledný brýlatý chlapec opodál. A jak říká Benn, ačkoliv jsou všichni šachisté primadony, v seriálu máte pocit, že jsou to obyčejní lidé, kteří získali dar a jinde dostali naloženo. Že výsledkem není drásavá sonda do mozku autistky, ale odlehčená a pohledná zábava, považuji za nemalou přednost.

Kubin

ZÁVĚR
Hodnocení
8
Předchozí článekKingdom Come možná dostane český dabing
Následující článekSoučasnou ženu přitahují brýlatí, feminní svalovci s čepičkou
recenze-pritazlivy-a-soustredeny-serial-damsky-gambitNa seriál o šachistce až neúprosně dobrá zábava.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

fifteen + thirteen =