Recenze: Pravé české papírové skládačky strčí do kapsy i origami!

Ve skládání papíru jsou mistři Japonci, ale v Česku se běžné skládačky před jejich origami rozhodně nemají za co stydět!

Nakladatelství Grada pod značkou Bambook vydalo v letošním roce útlou příručku Pravé české papírové skládačky věnovanou skládání papíru. Pro skládače začátečníky je dostačující, pokročilé ale rozhodně neuspokojí.  Můžete využít jejích návodů pro práci s dětmi, nebo nad stránky nostalgicky zavzpomínat na školní léta. I ten největší „vzorňas“ na základní škole poslal po školní třídě nějakou tu vlaštovku.

100019

První strínky knihy jsou věnovány naprosté klasice; čepice – lodička – parník. I když je zná téměř každý, světe div se, možná budete muset hodně lovit v paměti. Levá část dvojstrany je vždy věnována barevné fotografii hotové skládačky a na protější straně máme velmi stručný, graficky i slovně znázorněný návod. Čtenář má tudíž tři cesty ke kýženému cíli – skládat dle textu, dle grafických návodů a nebo dle fotky hotového výrobku. Pokud se vám ani tak nebude dařit, požádejte někoho o pomoc. Cvičně jsem si zkusila poskládat asi pět skládaček a dvakrát jsem musela volat na pomoc manžela. Uvidíte, že když vám někod ukáže jak na to, i technicky nezaloženému člověku se hned bude postup jevit jasnější.

Návody vychází vždy ze čtverce či obdélníku. Barva papíru doporučená není, občas jsou potřeba další drobnosti  – nůžky, lepidlo nebo fix. U větrníku budete potřebovat pomůcek více. Publikaci rozhodně chybí obsah. Jednotlivé výrobky by šlo řadit od nejjednodušších až po ty „profi“. Protože, jak jsem sama zjistila, po pár výrobcích už je vám vše jasnější a nezaseknete se hnedka u parníku.

KOUKNI SE  Recenze: 101 minut v pražské podzemce
GRADA

Pravých českých papírových skládačkách je celkem 29 návodů. Trošku se obávám prokazování vzniku návodů na českém území, ale název se zřejmě pouze snaží pojmout nejoblíbenější skládačky v naší zemi.

Kromě již zmíněných tří velikánů, máme k dispozici návod na naprostou klasiku jako větrník, vějíř či nebe-peklo-ráj. Mimo nich i na překvapivě praktické a jednouché věci , které může potřebovat někdy každý – krabičku, kelímek na pití či peněženku.

I rošťáci zde najdou nějakou tu inspiraci. Je libo práskačku nebo vodní bombu? Není problém! Zaručeně vás překvapí počet variací na „vlaštovku“ – šipka, lítačka, kluzák, tryckáč, tupinos… nebudete vědět, čím po bytě vrhat dřív.

Milovníci zvířat si také přijdou na své. Čtyřmi pohyby poskládáte pejska, lišku, želvu či slona. Za mě je rozhodně favoritem velryba. Poskládáte ji překvapivě lehce a odpovídá realitě. A hlavně – povedla se mi hned na poprvé. Sami uvidíte, že po osvojení postupů na několik skládaček začnete uvažovat i o tom origami.

Leona Šťávová

Pravé české skládačky, Grada, kolektiv autorů, 2016

Knihu můžete zakoupit ZDE

ZÁVĚR
Hodnocení
8
Předchozí článekKnižní NEJ: 5 nejlepších knih pro magickou čarodějnickou noc
Následující článekRecenze: Röhrig tarot – věru ďábelské tarotové dílo!
recenze-prave-ceske-papirove-skladacky-strci-do-kapsy-i-origamiSami uvidíte, že po osvojení postupů na několik skládaček začnete uvažovat i o tom origami.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

eleven + 19 =