RECENZE: Zlaté hroty – povinná četba před olympiádou

Nakladatelství Práh připravilo pro všechny sportovně naladěné čtenáře obsáhlou publikaci Zlaté hroty.

Pokud jste fanoušci letních sportů, jistě se nemůžete dočkat letošních jednatřicátých olympijských her v brazilském Riu de Janeiru. Tahle kniha Vám pomůže zkrátit čekání.

Název jednoznačně napovídá, kterému sportu je věnován její obsah.  Atletika je právem označována za královnu sportů a hod oštěpem  je jednou z jejich nejnáročnějších disciplín. Češi mají obecně rádi sporty, ve kterých se našim sportovcům daří. V případě jejich dobrých výsledků se hrdě obklopují národními vlajkami a jsou schopni i přát úspěch druhému člověku. Jelikož v současné době Česká republika drží světový rekord v hodu oštěpem v mužské i ženské kategorii  a na olympiádě bude startovat jak Barbora Špotáková tak i Vítězslav Veselý, naše dvě současná želízka v ohni, je jasné, kterým směrem se bude upírat zrak českých diváků.

Petr Feldstein, uznávaný novinář a publicista, sestavil obsáhlou publikaci věnovanou čtyřem nejlepším českým oštěpařům, a to Daně Zátopkové, Janu Železnému, Barboře Špotákové a Vítězslavovi Veselému. Už jen fakt, že naše malá země má čtyři úspěšné medailisty v takto náročné a specifické sportovní disciplíně je důkazem, že publikace je na místě.

216523_big

Kniha obsahuje kromě nevyzpytatelných cest k úspěchu výše zmíněných čtyř sportovců i zajímavosti z jejich osobního života. Dozvíte se, co říkali rodiče Dany Ingorvé na nápadníka Emila, o alkoholových poklescích mladého Jana Železného, o punkovém období Báry Špotákové či o tom, proč Vítězslav Veselý skončil oštěpařskou kariéru v roce 2004.

KOUKNI SE  Recenze: Víš, kdo se dívá?
Práh

 

Dalo by se říct, že už jen kvůli některým fotografiím, které v knize najdeme, stojí za to si ji pořídit. Kromě těch zachycující významné sportovní okamžiky, nechybí ani ty z rodinných archivů. Dana Zátopková v roce 1952 při vítězném hodu na LOH v Helsinkách, malý Honzík Železný s tatínkem Jaroslavem, Barbora Špotáká zpívající s Lou Fanánkem Hagenem či Vítězslav Veselý v plavkách v roce 1993.

Posledních téměř sto stran knihy patří faktografickým přílohám. Najdeme v nich přehledy úspěšných českých a světových oštěpařů a oštěpařek, vývoje rekordů či tabulky medailistů. Mezi jednotlivými medailonky českých borců najdeme doplňující historické informace o vývoji disciplíny, změnách typu oštěpů či technice hodu.

Zlaté hroty jsou praktickou příručkou pro všechny příznivce tohoto sportu. Díky ní bude mít čtenář stále po ruce nejdůležitější informace a fotografie. Doufejme, že bude možné stále rozšiřovat její obsah o další úspěšné české oštěpaře.

Leona Šťávová

Zlaté hroty, Petr Feldstein, Práh, 2016

Kniha k zakoupení ZDE

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

eleven − two =