Recenze: Povídky ze Svrabové čtvrti

Možná neznáte postavu spisovatele Františka R. Krause. Asi jste jeho jméno nezahlédli v učebnicích a sbornících literatury. O dost víc vám řeknou jména jeho souputníků E. E. Kische, Franze Kafky a mnoha dalších, kteří tvořili genia loci židovského města staré Prahy.

Praha je magické místo protkané legendami, strašidly a duchy slavných jmen, která tudy kráčela, tvořila, umírala i milovala. Stejně tak její kouzlo tvořily křivolaké uličky se svými pitoreskními postavičkami, smutnými osudy i nezaměnitelnou svébytností. Právě o nich vypráví F. R Kraus ve své knize, která vyšla možná až příliš pozdě. O to podstatnější je, že své světlo světa spatřila. Bylo by škoda na všechna ta místa a příběhy zapomenout, i když byly obyčejnými. Tím se staly nesmrtelnými a snad o to krásnějšími.

Recenze: Povídky ze svrabové čtvrti

Kniha se hemží množstvím židovských a místních výrazů, které jsou nezasvěcenému čtenáři  vysvětlena v posledních stránkách tak, že může s malým i odbočkami a nahlédnutím, tiše proplouvat židovskou, tedy Svrabovou čtvrtí. V té bojují mladí chlapci i dospělí muži o svou existenci, ale i o své sny. Pevně vázáni vírou i místem, které nepředurčuje, těší i hubí zároveň.

Rvou se s osudem, ať už má podobu nemilosrdného běhu dějin, nebo jen malých lidských neštěstí. I přesto nejsou povídky depresivní, ale nesmírně uklidňující svým pevným řádem a odhodláním všech postav vystoupit ze stínu svého osudu. I slavná jména, na která čtenář může narazit, jsou zde zachycena nikoliv na vrcholu slávy, ale v dobách zmítaných mezi sny realitou jejich existence, kdy nebyli slavnými, ale jen dobrými lidmi. Se vším, co slovo dobrý v lidském rozměru přináší.

Památky Zdíkovska

Neuspěchané vyprávění překupující reáliemi židovského města i místním slangem nechává před očima čtenáře vyrůst znovu celou Prahu ve své dávné slávě i špíně. S prachem ulic, ve kterém se zrodily všechny ty drobné lidské příběhy, které svou vůlí po životě a vnitřní silou,  zdají se být pevnějšími, než základní kameny Karlova mostu.

KOUKNI SE  Paolo Coelho: Lukostřelec

Den za dnem, od kolébky po studený hrob. I přesto tolik naděje, lásky, stejně jako pokory a milosrdenství.

Povídky jsou skutečně výjimečné díky vypravěči, ale i jeho vůli nikdy nezapomenout na ty, kteří byli součástí tohoto místa.

Ať už jste rodilými pražáky, náplavou, nebo vám jen učarovala tajemná a nepokořená stará Praha, určitě si nenechte knihu povídek ze Svrabové čtvrti uniknout. Donutí vás zpomalit, zastavit se a jen tak chvíli rozjímat.

Kristina Doubravová

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
8
recenze-povidky-ze-svrabove-ctvrtiSpisovatel, který popisuje život v uličkách právě asanovaného pražského ghetta i v ulicích a třídách poasanačních, spisovatel, který si všímá osudů „malých lidí“ i pražské bohémy, který tento život sám žil a prožil a dokázal jej věrohodně, s okouzlením, a přitom nesentimentálně popsat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

nineteen + 20 =