Recenze: Poslední neandertálská žena

Poslední neandertálská žen je poměrně netradičním příběhem dvou žen. I přestože je dělí několik desítek tisíc let, mají společného víc, než se zdá.

Právě na podobnosti neandrtálců s moderními lidmi stojí paralela obou příběhů. Věda prokázala, že naše dosavadní představa neandrtálce, coby tupce žvýkajícího mamutí kůže, byla více než lichá. Především sociální vyspělost se v mnohém vyrovnává našim dnešním společenským dovednostem. Nová doba. Je potřeba se na neandrtálce začít dívat jinýma očima. Právě to a jejich náhlé vyhynutí z nich činí jakýsi bermudský trojúhelník antropologie. A stejně jako pomyslný triangl v sargasovém moři, je i osud neandrtálců opředen mnoha záhadnými skutečnostmi, který činí z jejich existence dobrodružné pátrání a přitahuje pozornost.

Dvě ženy. Tou první je neandertálská Dívka. Pevně zakotvena ve své rodině, svém kraji a přeci najednou ztracena v nové roli dospívající ženy, která je nucena bojovat o své místo v toku událostí. Dospívá, mění se v ženu a má přivést na svět své dítě. Může ztratit své postavení, ohrozit vše, co byla, čím byla.

Na druhé straně je Rosamunde, antropoložka odkrývající kostru neandertálské Dívky deseti tisíce let poté. Ve vyspělé společnosti založené na pravidlech, sociálních jistotách a výdobytcích pokroku. Obklopena vědeckými poznatky, vymoženostmi moderní medicíny, má stejně jako Dívka přivést na svět své první dítě.

Zdálo by se, že žádné dva osudy si nemohou být vzdálenější. A přeci….

KOUKNI SE  Recenze: Šance pro ženu 40+

Zkušenost s porodem a raným mateřstvím se v nitru ženy v podstatě nezměnila. Co prožívá, co musí obětovat, čím si musí projít. Ze společenského hlediska stejně jako kdysi moderní žena ztrácí své postavení, přicházejí obavy, jak rodina vyje s jedním příjmem, jak zvládnou skloubit rodičovství a práci. Otevírá se naprosto nová krajina, jejíž objevení je krokem do neznáma a nejistoty. Žena musí znovu bojovat o samu sebe, o své postavení, život svůj i toho, který se teprve má zrodit.

Jak se jednotlivé kapitoly střídají, setkáváme se s Dívkou i Rosamunde. Blíží se termín porodu a čím dál tím víc je jasné, nakolik jsou si obě svým bojem blízké. Bez ohledu na čtyřicet tisíc let se nic nezměnilo. Přichází velké obavy, nejistota vycházející z nezastupitelné role ženy-matky.

Zastánci tatínků na mateřské a rovnosti pohlaví asi budou nad atavistickou paralelou nespokojeně otáčet list za listem. Pro vyvrácení jejich argumentů autorka předkládá naprosto fascinující a vědecky podložené reálie ze života neandrtálců zasazené do fiktivního příběhu Dívky a její rodiny. Díky jejímu vypravěčskému umu se čtenář ocitne uprostřed tlupy, jakoby s nimi seděl v jeskyni a sdílel s nimi jejich obavy i radost z prostého a přitom magického koloběhu života v přírodě a zatouží s ním alespoň na okamžik splynout.

Zápletka i směřování celého příběhu je od samého začátku prvoplánové a je jasné, kam autorka Claire Cameronová míří. Netřeba si s čtenářem hrát na schovávanou. I když by mohla roztáhnout křídla a trochu si s čtenářem pohrát. Takhle jde jasně a precizně za svým cílem bez jakýchkoliv odboček. Příběh Dívky je dramatický, napínavý a plný živočišné energie sálající z líčení života neandertálců. Oproti tomu je Rosamunde spíš nudnější protihráčkou na druhé straně sítě. Jedna bez druhé by nefungovala. Jedna druhou doplňuje ve společném rytmu. Animální divokost Dívky střídá mírnější a pragmatická Rosamunde.

KOUKNI SE  Kouzelné časy: Jen pár vět – a víte vše…

Je jedno, zda máte zkušenost s mateřstvím, nebo jste četli Lovce mamutů. Nechte se vtáhnout do přítomnosti neandertálské Dívky. Prožijte s ní jednu krutou zimu a pochopíte příběh Rosamunde. Závěr je neobyčejně silný a nenechá vás chladnými.

Bez ohledu na příběh podřízený prvoplánově pointě bylo zajímavé objevit v sobě silné pouto, které v nás nesmazala evoluce ani pokrok.

Poslední neandertálská žena je kniha, kterou můžete prožít, nebo jen tak přečíst a znovu si na ni po čase  vzpomenout. Doporučila bych ji však každé ženě coby těhotenskou literaturu. Toto složité období láme život ženy na malé kousky a je jen na ní, jak ho znovu poskládá. Objevením tohoto dávného pouta může být tato záhadná skládanka snazší.

Kristina Doubravová

Poslední neandertálská žena, Claire Cameronová, Jota, 2018

Knihu můžete zakoupit ZDE

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

seven + six =