Thriller V kleci přijali čtenáři s velkým nadšením. Nyní tady máme pokračování. To nese název Pohřbení a slibuje minimálně stejně intenzivní zážitek.

Je to více jak rok, co se na pulty knihkupectví dostala kniha V kleci. Opravdu temný thriller s lehce mysteriózním nádechem, který čtenáře doslova pohltil. Nyní přichází americká spisovatelka Ellison Cooper s pokračováním. To nese název Pohřbení. Jak už název napovídá, opět půjde o vydatný zážitek, ale nepředbíhejme.

Kosti kam se podíváš

Ve zkratce se podíváme na obsah knihy. Opět se setkáváme s agentkou FBI Sayer Altairovou. Ještě se ji ani nestačilo zahojit střelné zranění z minulého případu a už je povolána k novému. Tentokrát se podíváme do Národního parku Shenandoah ve Virginii. Agent FBI tam ve svém osobním volnu úplnou náhodou objeví jeskyní plnou kosterní ostatků. A nejenom to. Při bližším ohledání jsou nalezeny i dvě čerstvé mrtvoly. Máme tady sériového vraha? Vyšetřování se rozbíhá naplno. Podivných událostí však přibude více a více. To by jsme měli ohledně obsahu knihy všechno a teď už se vrhněme na samotné dojmy. Samozřejmě se nevyhneme ani srovnání s předchozím dílem.

Opět na temné vlně

Nevýhodou pokračování úspěšných titulů jsou obrovská očekávání čtenářů. Na autory je tak vyvíjen zbytečný tlak a záleží, jak to ustojí. Bohužel ani já se v této recenzi nevyhnu porovnávání. Už od prvních stran se mi na mysl derou myšlenky na knihu v Kleci. Důvodem je vcelku pomalý rozjezd Pohřbení, kniha se tímto tempem táhne celou první třetinu. To předchozí díl se od začátku nesl ve větším tempu a to si zachoval až do samotného konce. I tady se zápletka naštěstí nakonec rozjede. Kniha pak odsýpá až do konce.

KOUKNI SE  Chaloupka na muřích nožkách je pohádka pro starší děti, co se po nocích rády bojí

Jestli má Pohřbení něco, co V kleci ne, je to pořádně hutná, místy až temná atmosféra. Místo činu zapadlé někde v hlubokých lesích, neustálý déšť, mlha, hromady kostí. Takhle se buduje ta pravá atmosféra pro thriller. Ve spojení se zatraceně zamotaným případem je to ideální kombinace.

Co se opět povedlo na jedničku, jsou postavy. Jak hlavní hrdinka, agentka Sayer Altairová, tak všechny ostatní, jsou napsány úplně skvěle. Nikdo nepůsobí nijak neuvěřitelně, nebo chcete-li uměle. Autorka opravdu umí napsat charaktery, které si člověk buď oblíbí nebo ne, každopádně vždy působí uvěřitelně.

Recenze: Pohřbení
Pořádně zapeklitý případ

Samotný příběh je na tom, v porovnání s předchozí knihou, vcelku nastejno. Ten minulý byl opravdu důmyslný, propracovaný a překvapivý až do samotného konce. Tady v Pohřbení není sice plný nečekaných zvratů, přesto nepostrádá překvapivost a důmyslnost, navíc má něco, co V kleci, a to jistou dávku tajemna. Zkrátka, opravdu nemá cenu porovnávat, který příběh je lepší. Já osobně jsem se bavil stejně, byť svým způsobem jinak.

Jak už jsem psal výše, od prvních chvil mě pohltila potemnělá atmosféra, která mě nepustila až do konce. Stejně jako u minulé knihy, můj tip na vraha byl naprosto špatný. Je třeba říct, že tady jsem nebyl nakonec zase až tak překvapený, jako u předchozího titulu. Přesto všechno se hlavní zápletka opět velice povedla. Ellison Cooper zkrátka ví, jak čtenáře držet v nevědomosti, až do konce. Autorka navíc umí dávkovat příděl informací a s tím i příval napětí.

KOUKNI SE  Bestseller: Robert Glover: Přestaň být hodným klukem

Když bych měl ještě pokračovat v porovnávaní obou knih, příběh u nynější knihy je o dost rozvrstvenější. Pokud si dobře vzpomínám, V kleci mělo jednu dějovou linku, která si svištěla až do cíle. Tady se příběh odehrává na více linkách, které spolu na první pohled nesouvisí. Čím blíže jsme však u cíle, tím blíže jsou u sebe, až se nakonec propletou. Tohle příběhu opravdu pomohlo.

Má to negativa?

Ocitli jsme se na konci této recenze a ze mě nevypadla ještě žádná negativa knihy. Čím to je? No nejspíše tím, že kniha v podstatě žádná nemá. Tím nechci říct, že Pohřbení je naprosto dokonalý titul. To určitě ne. Tady jsou negativa ve formě nedokonalostí a nedotažení některých věcí. Například konec byl fajn, ale kdyby ho autorka více rozvedla, nemusel být jen fajn, ale mohl být super. To samé vedlejší příběhové linky. Baví vás, ale celou dobu jsi říkáte, že to nestačí. Snažím se tím vším říct, že kniha je místy nedotažená, nedomyšlená, ale na výsledný zážitek to nemá až takový vliv. Jen to zkrátka není na plný počet bodů.

Závěr je tedy více než jasný. Pohřbení je opravdu velmi povedený thriller, který vás pohltí svou temnou atmosférou, dokonalým příběhem a skvěle napsanými postavami. Bohužel ho malinko shazují místy nedotažené věci, které vám však, pokud nejste naprostý hnidopich, nijak nepokazí zážitek. Pokud jste však nečetli knihu V kleci, doporučuji začít nejprve jí. Každopádně, já už se těším na třetí případ Sayer Altairove a budu doufat, že bude minimálně tak skvělý, jako předchozí dva.

KOUKNI SE  Kaja Andrea Otto: Síla rodu

Knihu na recenzi poskytlo knihkupectví DOBRÉ-KNIHY.CZ

Martin Kudělka

PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
9
recenze-pohrbeni-vas-nenecha-klidnymiNaprosto úžasný thriller s vynikajícím příběhem, skvěle napsanými postavami a hutnou atmosférou, který však kazí místy nedotažené a nedomyšlené věci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

19 − 1 =