RECENZE: Pátá žena je zatím posledním přírůstkem v sérii komisaře Wallandera

Henning Mankell přichází s novým temným detektivním románem v čele s inspektorem Kurtem Wallanderem.

Autor narozený ve Stockholmu je znám nejen jako spisovatel detektivních románů situovaných do městečka Ystad (takový Švédský „Midsomer“), ale i jako autor dětských knih či divadelních her. Je rovněž i krajně levicovým a protiizraelským aktivistou. Pátá žena je jeho šestá kniha v čele s detektivem Kurtem Wallanderem.

Příběh začíná netradičně v Alžírsku roku 1993 vraždou čtyř jeptišek a jedné neznámé ženy. Mankell aniž by to tušil (kniha napsána v roce 1996) otevírá dnes aktuální téma střetu kultur a náboženského fanatismu.

„Byla tam však ještě pátá žena, švédská turistka, která si už poněkolikáté prodloužila dočasný pobyt a náhodou přišla jeptišky navštívit právě tu noc, kdy k nim v padli neznámí vrazi s noži“

22436333_pata-zena_400Stejně temně a brutálně jak kniha začíná, pokračuje napříč celým dějem. Rituální vraždy a zdánlivě nesouvisející oběti a důkazy rozkrývají překvapivé vyústění celého příběhu. Detektivové v čele s Wallanderem tvoří sehraný tým, ovšem dle mého názoru bez potřebného charizmatu. Zvláště hlavní postava detektiva je ve svém chování dosti nejednoznačná. Člověk neví, zda je flegmatický, samotářský, drsný či citlivý a čtenář si k němu po čas příběhu nenajde vztah odpovídající linii vyšetřování. Zůstává proto spíše pozorovatelem u rozkrývání stop, než aby se sžil s detektivy. Což nemusí a není na škodu. Naopak to dává celému pocitu z knihy ještě mrazivější příchuť

„Jak tam stál a déšť mu promáčel bundu i košili, zprvu nechápal? Co to vlastně vidí. Před sebou měl něco cizího a neskutečného. V životě ještě nic takového nespatřil.“

Kniha jako celek má spád a je plná napětí. Vraždy jsou promyšlené, pachatel záhadný a zdánlivě nepolapitelný. Detailně popsané a vykreslené vraždy a pocity z nich patří k příjemnému osvěžení příběhu. Autor si hraje hodně s psychologií, zejména postavy pachatele. Rozkrývá morální hodnoty i předsudky. Celkové rozhřešení, jak tomu bývá snad již pravidlem v tomto žánru, není jednobarevné a nutí k zamyšlení, kde jsou limity lidské bolesti a represe vůči tzv. spravedlnosti.

KOUKNI SE  Recenze: Spotify - Příběh inovátorů, kteří porazili Apple i Google
Knihcentrum

Celý příběh drží pospolu a plyne ve zvláštní atmosféře, že to co se děje nemusí být přesně to o, co vlastně vrahovi jde.
Pokud jste fanoušky detektivek severských autorů, pokud máte rádi „stísněnou atmosféru“ (např. jako dnes již kultovního až pop opusu Sedm) mohu knihu vřele doporučit. (ovšem bez detektiva Somerseta )

O autorovi: Henning Mankell (nar. 1948) pochází ze Stockholmu, vyrůstal však na různých místech ve Švédsku. Působí jako herec, divadelní režisér a manažer jak ve Švédsku, tak především v Mosambiku, kde vede divadelní soubor Avenida a píše stranou evropského ruchu. Jak sám říká, žije jednou nohou ve sněhu, druhou v písku. Na začátku devadesátých let vytvořil postavu komisaře Wallandera a napsal o něm sérii knih, které ho proslavily po celém světě. Kromě série o komisaři Wallanderovi vydal Host Mankellův detektivní thriller Číňan (2009; česky 2011).

 

Recenzní výtisk poskytlo knihkupectví Knihcentrum.cz

Henning Mankell: Pátá žena, Host, 2015, 543 stran.

JAROSLAV ČÍŽEK

Úvodní foto: Pixabay.com

 

 

 

 

ZÁVĚR
Hodnocení
7
Předchozí článekMFF KV 2015: S Miss Universe do bazénu
Následující článekSteve Jobs: Legendární průkopník míří potřetí do kin

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

2 × 5 =