Recenze: Omalovánky Zvěřinec

100132

Jsou všude. Kdo je nemá, tak je mít chce. Dospělí lidé si chodí do papírnictví pro pastelky a fixy. Vydává je téměř každé nakladatelství. Existuje neuvěřitelné množství témat, druhů, formátů a názvů. Antistresové omalovánky pro dospělé považuji za vydavatelský hit minulého roku.

Rozhodla jsem se té kreslící mánii přijít na kloub. Samozřejmě, v dětství jsem také ráda trávila čas s barevnými tužkami u černých čar tvořících obrázek. Ale omalovánky pro dospělé? Jsou mi známé výborné výsledky arteterapeutických činností v jednotlivých sociálních oblastech, ale kde vezme běžně vystresovaný pracující dospělý jedinec, nedej Bože s několika ratolestmi, čas na vybarvování?

Jelikož mám ráda zvířata, obstarala jsem si omalovánky s protistresovými účinky se sympatickým názvem Zvěřinec. Vydalo je nakladatelství Grada a ilustrace vytvořila Claire Scullyová a Richard Merritt. Nedůvěřivě si omalovánky prohlížím. Netradiční formát, pevný papír a informace na jejich zadní straně mě přeci jen navnadí k jejich otevření.

„Díky perforovaným stránkám můžete svá díla snadno vytrhnout a vystavit všechna nejednou.“

Úvodní list mě připraví na následné stanutí tváří v tvář tygru bengálskému, který hrdě okupuje první stranu omalovánek. Krásná obří hlava sestavená z tisíců malých slziček mě donutí kresbu důkladně prozkoumat. Je to nádhera. Zvědavě otáčím dál. Gorila východní, jezevec…než se naději jsem společně se lvem núbijským na poslední straně číslo 64.

No dobrá tedy, na první pohled Zvěřinec nevypadá špatně. Ale bude mě bavit si VYKRESLOVAT? Bude mi třicet a ne deset… S divným pocitem jdu do papírnictví pro základní balení fix a nejmenší krabičku pastelek. Večer odhodlaně usedám za psací stůl a upíjím z kouřícího šálku kávy. Znovu se pokochám jednotlivými obrázky a po krátkém zaváhání vybírám omalovánku na straně číslo třináct. Veliká hroší hlava s mohutným krkem. Pro začátek volím raději obrázek s většími políčky.

KOUKNI SE  Dalajlamova kočka představuje čtyři tlapky úspěchu

Omalovánky na přebalu mi napoví, že nemusím vybarvit všechny části obrázku. Rozhodnu se použít zatím jen několik barev podobného odstínu. Začnu okem. Vyplňuji políčko za políčkem. Pečlivě se snažím nepřetahovat černé linie, dumám nad výběrem barvy, střídám fixy s pastelkami. Těžko určit hranici oka, tudíž pokračuji s vyplňováním navazujících políček.

Po chvíli zkontroluji čas –  uplynulo 15 minut. Mám pečlivě vykreslenou přibližně desetinu omalovánky. Oddálím od sebe svůj výtvor na délku paže odhodlaná ho zkoumat kritickým zrakem. Ale co to dělají moje lícní svaly? Já se na svůj výtvor usmívám! A nejen to. S neobvykle lehkou hlavou si broukám melodii známé písničky společně s rádiem pokračuji ve vymalovávání.

Nezbývá než konstatovat, že antistresové omalovánky mě opravdu uvolnily. Stačí jen zahodit předsudky, že jste na pastelky již staří a nestydět si udělat čas na relaxaci. Nejsem si jistá, zda někdy zvládnu vykreslit celou knihu, ale je jisté že bude snadné podlehnout koupi omalovánek jiných vzorů. Ale nebojím se o svoji peněženku, omalovánky jsou ideálním dárkem pro blízké. Spíše asi zaujmou ženy, ale nebála bych se je věnovat ani designově zaměřenému muži.

A teď už mě nerušte, jdu domalovat toho hrocha.

Leona Šťávová

Omalovánky můžete zakoupit u nakladatelství Grada.

Komentuj

Vlož komentář
Vaše jméno

19 + 20 =