Recenze: Ochutnávačka s nenávistí i láskou na rtech

Rodiče pošlou Magdu k příbuzným do Bavorska, aby ji uchránili před bombardováním Berlína. Od dívek jejího věku se očekává poslušnost a loajalita vůči třetí říši, Magda se dokonce stane ochutnávačkou jídla určeného pro samotného vůdce. Ve víru nebezpečných událostí se snaží nalézt svobodu i důstojnost a v neposlední řadě naplnit svou touhu po lásce, bezpečí a pomstě.
Nový válečný román Ochutnávačka zaujme už svojí obálkou, která čtenářům napoví, že hlavní hrdinkou bude slečna. A po přečtení anotace nakladatelství mi bylo jasné, že toto dílo amerického autora V. S. Alexandra chci číst. A když byla  nabízena k recenzi, nemohla jsem jinak a musela jsem po ní sáhnout.
Všechno se točí kolem Magdinina života. Ať už doma v Berlíně nebo v životě jedné z ochutnávaček samého vůdce.
S hlavní hrdinkou Magdou se potkáváme dva roky před koncem války a prožíváme s ní celé tohle období. Dívka je sympatická osoba, která se dostala do prostředí, kde se necítí úplně ve vlastní kůži.
Příchod do kuchyně samotného vůdce a pozici ochutnávačky se snaží zvládnout společně se všemi ostatními povinnostmi, které jí jako zaměstnance vůdce čekají. Strach z každého sousta a možného jedu jí svírá žaludek. Osud Magdě zavede do cesty důstojníka SS Karla a mezi oběma mladými lidmi rozkvétá láska.
Magda je mladá dívka, která se bojí nových věcí, natož ochutnávat a riskovat jídlo pro člověka, kterého ani neuznávala, nebo jinak… kterého nesnášela a v průběhu četby jde zjistit, že její nenávist nabírá na síle, proto konala, tak jak konala. Ochutnávačka
Nechybí nám zde ani už zmiňovaná milostná linka, která měla rychlého konce, dokonce rychlejšího než jsem čekala. Velmi mě bavil začátek. Bez Karla už se mi to nezdálo ono a i sebevíc silnějšímu čtenáři podle mě ukápne slzička při zjištění, jak rychlý konec měl. Určitá část bez jeho přítomnosti mě vůbec nebavila a přála jsem si aby kniha skončila.
V celém příběhu sledujeme nejen hlavní hrdinku, ale i Hitlera a důležité události, které se v průběhu knihy a historie staly až po jeho a Evinu smrt v berlínském bunkru. Je velmi zajímavé sledovat na stránkách knihy tyto okamžiky z „německého“ pohledu.
Poprvé jsem četla historický román a po tomhle určitě ne naposledy. Mám velmi ráda filmy, které se odehrávají v době 2 světové války, třeba Colette, Annu Frankovou či další a odteď zbožňuju i takové knihy. Ochutnávačka je toho příkladem.
Toto téma a příběhy lidí jsou vždy silné, kniha nebyla vyjímkou, proto byla přečtena na jeden zátah.
Na posledních pěti stranách se objevil nečekaný zvrat a já si přála ještě pár stránek a než jsem se nadála… poděkování.
Na můj vkus opravdu silný děj, chvílemi jsem si myslela že je podle skutečné události, ale autor mě vyvedl z omylu.
Není jediná věc, kterou bych vytkla, možná až na to, že některé popisy autora byly víc než zdlouhavé a občas na stránce nebyla ani jediná přímá řeč, což není zcela můj šálek knihy.
Ale knihu každému mohu jen doporučit, bez ohledu na to, zda toto období nemáte moc v lásce. Kniha se Vám určitě zalíbí.
Simona Irlbeková
Ochutnávačka, W. S. Alexander, Alpress 2018
Knihu můžete zakoupit ZDE
PŘEHLED RECENZE
Hodnocení
7
recenze-ochutnavacka-s-nenavisti-i-laskou-na-rtechVe víru nebezpečných událostí se snaží mladá Magda nalézt svobodu i důstojnost a v neposlední řadě naplnit svou touhu po lásce, bezpečí a pomstě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

4 × 2 =